ÇEVRECİLERDEN BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ÇEVRECİLERDEN BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZ


 

Mersin’de çevreciler Limanın Atatürk Parkı’na doğru genişletilmesi projesinde MIP’ın bir üniversitenin döner sermayesine para yatırarak hazırlattığı ve keşifte mahkeme heyetine sunduğu bilirkişi raporuna itiraz ederek liman genişleme projesinin iptal edilmesini istedi.

Hediye Eroğlu

 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) üyeleri Mersin Limanı’nın Atatürk Parkı’na doğru genişlemesi için bilirkişilerin olumlu rapor vermesine tepki göstermek için Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı. MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, derneklerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Atatürk Parkına doğru liman genişleme projesiyle ilgili plan değişikliklerine karşı açtıkları iptal davasının sonucunda 01.02.2021 tarihinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldığını hatırlattı. Hazırlanan bilirkişi raporu, planların şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığını raporlan mahkemenin talepleri olan yürütmenin durdurulması kararını verdiğini ifade eden Aslan,

“Bilirkişi heyetinin bilimsel olarak lehimize vermiş olduğu rapor kararı doğrultusunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş iken davamıza müdahil olan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş İTÜ’ye hazırlattığı rapor doğrultusunda, mahkemenin tekrar keşif ve bilirkişi incelemesi yapmasını talep etmiştir. Buna karşı itirazlarımızı dikkate almayan mahkeme keşfin yeniden yapılmasına karar vermişti” şeklinde konuştu.

 

“YENİ BİLİRKİŞİ RAPORU YASALARA VE PLANLARA AYKIRI”

Yeni bilirkişilerin keşifte mahkeme heyetine sunduğu raporun usule, yasalara ve başta Mersin-Adana 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planına  ve Mersin ili için mevcut bulunan planlara aykırı olduğunu anlatan Aslan, “Bilimsel olarak liman genişleme işlemleri kentlerin ulaşım, sosyo kültürel ve çevresel etkenler gözönünde bulundurularak yapılır kuralı mevcut iken bilirkişi, özellikle mevcut ulaşım sorununu, kentin sosyo kültürel ve çevresel durumunu gözardı ederek şehircilik ilkelerine aykırı bir rapor hazırlamıştır”dedi.

 

“ARTACAK TRAFİK YÜKÜ GÖZARDI EDİLMİŞ”

Liman kapasite artışı ile ilgili trafik yükünün artacağı ortada ilken bilirkişi raporunun bu durumu görmezden gelmesi trafik ve ulaşım bilime aykırı olduğunu ifade eden Aslan, “Karada ve denizde artacak olan trafik yükü kentin hava kirliliğinin ayrıca deniz kirliliğinin artışına da neden olacaktır. Deniz kirliliğinden kaynaklı artış gösterecek olan koku ve gürültü kent yaşamında ciddi sorunlara neden olacaktır. Raporda dolgu yolu ile yapılacak olan kapasite genişlemesinin neden olacağı çevresel ve sosyal zararlar bilimsel olarak incelenmemiştir. Yapılması planlanan dip taramasının ve 178 bin metrekarelik dolgu alanı yapımı sırasında da çevre sağlığına ve deniz ekosistemine çok ciddi zararlar vereceği açıktır. Ama rapor bu zararı gözardı etmiştir” şeklinde konuştu.

 

“MIP’IN EKONOMİK KAZANCI ESAS ALINARAK HAZIRLANMIŞ”

Bilirkişi Raporunun daha çok MIP nin ekonomik kazancını esas olarak hazırlandığını ve kamu kullanımı kriterinin incelenmediğini ifade eden Aslan, “Yatırım programında Mersin Yeni Konteyner Limanı yapılması kararı mevcut ilken mevcut liman genişleme projesi birçok soruna neden olacağı açıktır. Hazırlanan planlar ve yeni bilirkişi raporu kamu yararına şehircilik ilkelerine ve planlama ilkelerine, yasalara ve bilime aykırıdır. Dolayısıyla bu aykırılıklar bilirkişi raporunda gözardı edilmiştir”diye konuştu.

 

MERSİNLİLERİ MÜCADELEYE DAVET ETTİ

“Bilimsel olmayan bilirkişi raporuna itiraz ediyoruz” diyen Aslan,”Rant projesi olan Atatürk Parkında yapılması planlanan Liman genişleme projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz. Şimdi Atatürk Parkına sahip çıkma zamanıdır. Mersinlileri Atatürk parkına sahip çıkması için mücadele etmeye  davet ediyoruz.”

 

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA