“VELİ VE ÖĞRENCİ ADINA DERS SEÇENLER SUÇ İŞLER” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“VELİ VE ÖĞRENCİ ADINA DERS SEÇENLER SUÇ İŞLER”


 

2022-2023 Eğitim öğretim yılı için seçmeli ders seçimleri başlarken Mersin Eğitim-Sen’den veli ve öğrenciler adına ders seçen öğretmen ve idareciler suç işler” uyarısı yaptı.

Haber Merkezi

Eğitim Sen Mersin Şubesi tarafından seçmeli ders seçimlerinin başlaması nedeniyle sendika binasında basın açıklaması yapıldı. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden 2022-2023 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlemlerinin başladığını açıklamıştır. Yapılan duyuruya göre, seçmeli ders tercihleri 4-21 Ocak 2022 tarihlerinde yapılacaktır” dedi.

Geçmişte ve 2022/2023 öğretim yılı seçmeli dersler takvimi döneminde okul yönetimlerinin, öğretmen yokluğunu gerekçe göstererek, özellikle dini içerikli derslerin seçilmesi için büyük çaba gösterdiğinin neredeyse bunun zorunlu tutulduğu uygulamalarının basına ve kamuoyuna yansıdığını ifade eden Sümbül, “Bu nedenle bu dönem seçmeli derslerin belirlenmesi ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri konusunda çok daha dikkatli olunması gerektiği açıktır” şeklinde konuştu.

“TEMEL TERCİH ÖĞRENCİNİN İLGİ VE YETENEĞİ OLMALI”

Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgisi ve yetenekleri olması gerekirken, her ders seçme döneminde öğretmen norm durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek, sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemenin çelişkili bir durum olduğunu anlatan Sümbül, “Ataması yapılmayan öğretmenlerin ataması yapılarak öğretmen yokluğu gerekçesi rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Yıllardır sınırlı sayıda seçmeli derse sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması, sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, İngilizce, spor etkinlikleri, bilim uygulamaları alanlarıyla dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemektedir. Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“SEÇMELİ DERS SEÇİM SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Seçmeli derslerin, öğrencilerin hayata hazırlanması, demokrasi kültürünü özümsemesi, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Sümbül şöyle devam etti:

“Seçmeli derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilişsel (bilgi, beceri), duyuşsal (ilgi, tutum) ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir. Bütün bu bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine göre hareket eden eğitim yöneticileri suç işlemiş olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda ve şimdi bazı okul yöneticileri öğrencilere, velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmış, sonrasında seçilen dersleri velilere imzalatma çabası içine girmiştir. Önümüzdeki dönem benzer uygulamaların olması halinde, velilerimizin Türkiye’nin 81 ilinde bulunan 105 Eğitim Sen şubesine başvurmaları halinde sendikamız gerekli adımları atacaktır. Seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip ettiğimiz, atılan her hukuksuz adımın karşısında olacağımız bilinmelidir.

“SEÇMELİ DERS KONUSUDA MAĞDUR EDİLEN VELİ VE ÖĞRENCİNİN YANINDAYIZ”

Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin  karşısında duracağımızın bilinmesini istiyoruz.”

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA