MERSİN LİMANI, 2056’YA KADAR YABANCILARA KİRALIK | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MERSİN LİMANI, 2056’YA KADAR YABANCILARA KİRALIK


 

Normal şartlarda özelleştirme süresi 2043’te bitecek olan yüzde 90 hissesi yabancılara ait Mersin Limanı’nda işletme süresi 2056’ya kadar uzatıldı. CHP’nin anayasa mahkemesi’ne gitmesi bekleniyor.

HEDİYE EROĞLU

 

Muhalefetin 'kamunun zararına yol açacağı' gerekçesiyle tepki gösterdiği, aralarında Mersin’in olduğu bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmesi neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreyle sözleşme süreleri, hakkın başlamasından itibaren 49 yıla kadar uzatacak teklif, Meclis Genel Kurulu'ndan geçti.

Yandaşa 'liman' kıyağı olarak eleştirilen düzenleme ile Mersin Limanı 2056’ya kadar yabancıların işletmesinde olacak!

 

YÜZDE 90’I YABANCILARIN ELİNDE

Özelleştirme İdaresi tarafından ihalesi yapılan TCDD'ye ait Mersin Limanı'nın işletme hakkı, 11 Mayıs 2007 tarihinde, 36 yıl süreyle PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu'na verildi. İhaleden 10 yıl sonra 31 Temmuz 2017’de ise Akfen Holding, Mersin Limanı'ndaki hisselerinin büyük bölümünü Avustralyalı IFM Investors'a sattı. Satış rakamı Mersin Limanı'nın yüzde 40'ı için 869 milyon dolar oldu.  Özelleştirildiği tarihten buyana Mersin International Port Şirketi (MIP) tarafından yönetilen limanın bugün hisselerinin yaklaşık yüzde 90’ı yabancıların elinde bulunuyor.

 

“MAÇIN ORTASINDA KURALLAR DEĞİŞİYOR”

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Üyesi Atahan Çukurova, düzenlemeyi gazetemize değerlendirerek, “Çok doğru bulmuyorum yanlış görüyorum, bu bize bir sürü dezavantaj getirir. Bugünden bitiş gününe kadar bir zaman geçecek ki bu zamanda da bu limanın değeri artacak mı azalacak mı? O yüzden bu durum o zaman değerlendirilmeli. Liman özelleştirilirken teklif veren firmalar vardı. Maçın ortasında kurallar değişiyor. Neye göre süre uzatılacak? Pazarlık tek taraflı olacak gibi. Elbette devlet bir para isteyecek ama ortada başka alternatif olmadığı için tek taraflı bir pazarlık olacak. Bu kadar ilerisi için şimdiden bağlantı yapmak doğru değil. Detayları görünce tekrar bir değerlendirme yapacağız. Böylece ilk ihalenin şartları değiştirilmiş oluyor bu da hukuki mi değil mi tartışmalı” dedi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA