“BU GİDİŞLE HASTANELER MALZEME BULAMAYACAK” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“BU GİDİŞLE HASTANELER MALZEME BULAMAYACAK”


 

Mersin genelinde 400’ün üzerinde firma ve bin 500’e yakın çalışanın çatı kuruluşu olan Mersin Medikalciler Derneği, dövizdeki dalgalanma ve kamu alacaklarının ödenmemesi nedeniyle yaşana sorunlar için çözüm çağrısı yaptı. Kan ağlayan sektörde fabrikaların kapandığını, iflasların başladığını söyleyen Başkan Ahmet Hançer, “Böyle giderse kamu hastaneleri medikal cihaz ve ürünlerini yüksek fiyatlara almak ve bulamayacak durumda kalacak” dedi.

Haber Merkezi  

 

Döviz kurlarındaki dalgalanma, kamu alacaklarının çok geç ödenmesi nedeniyle tıbbi malzeme temininde kriz yaşanırken, medikalcilerden iktidara çözüm çağrısı geldi.

Mersin Medikalciler Derneği Başkanı Ahmet Hançer, yazılı bir açıklama yaparak, ülke genelinde yaklaşık 15 bin firma, 250 bin çalışanı bulunan sektörün yaşadığı zorluklara değindi. Mersin genelinde de 400’ün üzerinde firma ve bin 500 yakın çalışan olduğunu aktaran Hançer, 3 milyar doların üzerinde işlem hacmi olan sektörün 1 milyar dolar da ihracat hacmine sahip olduğuna dikkat çekti.

Kalkınma planında savunma sanayinden sonra ikinci sektör olduklarını aktaran Hançer, cari açığı kapatma anlamında en kabiliyetli ikinci sektör olan tıbbi cihaz sektörünün kamu hastanelerinden 20 ay, üniversite hastanelerinden 30 ay geriden gelen ödeme düzensizliği nedeniyle adeta kan ağladığını bildirdi.

 

İFLASLAR BAŞLADI

“Bu düzensizlikten kaynaklı işletmesini kapatan, iş hacmini küçülten, fabrikalarını kapatan, iflas eden işletmeler bulunmaktadır” diyen Ahmet Hançer, “2019 yılının 9’uncu ayında Maliye Bakanlığının talebi üzerine yüzde 25 feragat yapan tıbbi cihaz sektörüne, ödemelerin 6 aya düşürüleceğine dair verilen sözler tutulmamıştır.

Unutmayalım ki tıbbi cihaz sektöründe ithalata dayalı bir sektördür. Yurt dışından ürünleri dövizle tedarik etmektedir. Üreticilerin birçoğu hammaddesinin büyük bir kısmını yurt dışından dövizle getirmektedir. Son aylarda döviz karşısında eriyen Türk lirası, Yıllık banka faiz oranlarının düşürülmesine rağmen banka faizlerinin yükselişinin önüne geçilememektedir .İhale sözleşmelerindeki ödeme vadesi 6 Ay olmasına rağmen Ödemelerin ucu açık  uzun vadelere yayılması verilen kısa vade sözlerinin tutulmaması sektörümüzü olumsuz yönde etkilemiştir. Kamu hastanelerine iş yapan firmalar artık ihalelere katılamaz durumdalar  buda gelecekte ciddi anlamda halk sağlığı sorununa sebep oluşturacaklardır. Bu sürece müdahale edilip makul ve istikrarlı vade belirlenmediği takdirde kamu hastaneleri medikal cihaz ve ürünlerini yüksek fiyatlara almak ve bulamayacak durumda kalacak

 

ZAMLAR FİYAT ARTIŞINA NEDEN OLDU

Son dönemde A’dan Z’ye gelen zamlar, sektörün ithale bağımlı olması tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinde de fiyat artışlarına neden olmaktadır. Özelikle Parakende çalışıp SGK’la sözleşmesi olan medikal firmalar bir çıkmazın içinde ve neredeyse işler durma noktasındadır. Solunum cihazları, Hasta alt bezleri, Jelli tak sondalar, Kolostomi torbaları ve ortopedik malzemelerde artan fiyat artışları karşısında Medikal firmaların hastalarla karşı karşıya gelmekte SGK’nun engelli, yatalak hastalar için rapor reçete karşılığında ödemesini yaptığı hasta alt bezi, jelli tak sondalar, kolostomi, yara bakım mama torbaları, korse grupları vb. ürün gruplarının fiyat artışları karışında hastalardan fiyat farkları isteniliyor. Hastaların mağduriyeti kadar SGK ile sözleşmeli olan medula sistemiyle perakende medikal firmalarınında aynı mağduriyeti yaşadığını söylemek isterim. Artan fiyatlar karşısında hasta ve hasta yakınları ile karşı karşıya gelmekte . Gelen her hastaya artan fiyatların medikallerden kaynaklı olmadığını dile getirmeye çalışıyorlar.. Örneğin ürün 500 lira iken 100 lira kazanan firma, ürün 750 lira olunca yine 100 lira kazançla vermeye devam etmeye çalışıyor. Döviz kuru artışı nedeniyle artan fiyatların, yine döviz kurunun düşmesiyle fiyatların üretici ve ithalatçılar tarafından düşürülmemektedir” diye konuştu.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİNDE YÜZDE 100’E VARAN ZAMLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Türkiye genelindeki birçok tıbbi cihaz ve ürün imalatçılarının artan hammadde ve ulaşım maliyetlerinden dolayı imalatlarını durdurmak zorunda kaldığını vurgulayan Başkan Hançer, artan kur ve imalat maliyetlerindeki fiyat artışına bağlı olarak özel ve kamu hastanelerindeki işletme maliyeti artmasına bağlı olarak sağlık hizmetlerinde yüzde 100’e varan zamla karşı karşıya kalınacağını kaydetti.

“Halk olarak önümüzdeki dönemlerde özel ve kamu hastanelerinden sağlık hizmeti alamayacağız” diyen Ahmet Hançer, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Mersin Medikalciler Derneği olarak yetkililerden taleplerimiz: kamu hastaneleri ödeme vadelerini kabul edilebilir makul seviyelere çekilebilmesi. Kur farkından dolayı zararlarımızın giderilebilmesi için vade farkı veya kur farkı ödenmesinin yapılması. Üretim ile ilgili Mersin bölgesinde bir takım teşviklerin sağlanması.

 

TÜRK LİRASI CİNSİNDE YAPILAN İHALELERDE BİR DÜZENLEME YAPILMALI

Tedarik ve hizmet zincirinin önemli aktörlerinden bayilik sistemi ile çalışan firmalarımızın DMO’dan merkezi alımların yapılmasıyla düştükleri bu zor duruma acilen çözüm üretilmesi,

Döviz cinsinden ithalat yapıp ülkemize ürün tedarik eden sektörümüzün Türk lirası cinsinde yapılan ihalelerde bir düzenleme yapılıp firmaların zarar etmesini engellemek adına çalışma yapılması. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığımızdan bu konulara daha duyarlı olup sektörümüzün bu sıkıntılarına çözüm üretmeleri. Yükselen bu fiyatlar karşısında, hasta mağduriyetinin giderilmesi. Medikal firmaların içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için SGK’dan beklentimiz SUT fiyatlarının acilen en kısa zamanda güncellenmesidir

Bu basın açıklamasını yapmamızın amacı tıbbi cihaz sektörünün içine düştüğü zor durumdan kurtarılması, sürdürülebilir hizmetlerin devamlılığının sağlanması, istihdamı ve üretimi arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktır”.  


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA