MERSİN İDMAN YURDU İZ BIRAKANLAR MÜZESİ’NDE YAŞAYACAK | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MERSİN İDMAN YURDU İZ BIRAKANLAR MÜZESİ’NDE YAŞAYACAK


 

Akdeniz Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen ve sanattan siyasete, spordan kültüre Mersin’de yaşamış ve kente bir iz bırakmış kişilerin tanıtıldığı İz Bırakanlar Müzesi’nin bir odası da kentin simgelerinden Mersin İdman Yurdu’na ayrıldı. Odada, kırmızı-lacivertli takımın fotoğrafları, şampiyonlukları ve tarihi Mersinlilere anlatılarak Mersin İdman Yurdu ruhu yaşatılıyor.

Mersin’de bakımsızlıktan harabeye dönen ve yıkılmak üzere olan tarihi Mersin Evi, merkez ilçe Akdeniz Belediyesi'nin katkılarıyla restore edilerek İz Bırakanlar Müzesi'ne dönüştürüldü. Mersin’in tarihini anlatan fotoğraflar ve bilgilerle bezeli müzede, sanattan siyasete, spordan kültüre Mersin’de yaşamış ve kente bir iz bırakmış kişiler tanıtılırken, 100 yıllık geçmişe sahip, kentin simgelerinden Mersin İdman Yurdu da yeniden hayat buluyor. Yakın bir tarihte açılışı yapılacak olan ve Mersin’in 120 yıllık tarihine ışık tutan müzenin bir odası, Türk futbol tarihinin önemli takımlarından biri olan Mersin İdmanyurdu'na ayrıldı. 1925 yılında kurulan takım, tarihi boyunca başarılara imza atmış, bir dönem ünlü futbolcu Lefter de teknik direktörlüğünü üstlenmişti.

 

“MERSİN İDMAN YURDU BENİM AŞKIMDIR”

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mersin İdman Yurdu benim aşkımdır. Çocukluğumda su, sakız sattığım ve cep harçlığımı çıkarttığım, bütün maçlarını seyrettiğim bir takım” diyerek, takıma verdiği önemi vurguladı. Mersin İdman Yurdu'nun aslında Mersin’in aşkı olduğunu belirten Gültak, “Maalesef uygun olmayan konulardan dolayı Mersin İdman Yurdu hiç de hak etmediği yerlere gitti, üzgünüz. Ama dedik ki, bu takım 100 yıllık bir takım, unutulmasın, gelecek nesil bu takımı unutmasın. Belki bir gün yeniden o ruh canlanır ve ortaya çıkar, çünkü ortaya fiilen koymadığınız her şey bir gün tarih oluyor ve unutuluyor. Dolayısıyla 7 odadan birini Mersin İdman Yurdu'na ayırdık ve burada Mersin İdman Yurdu ruhunu fotoğraflarıyla, şampiyonluklarıyla, başarılarıyla, oyuncularıyla, herkesle ortaya koyduk” dedi.

 

“TÜM FOTOĞRAFLARINI DİJİTAL ORTAMA ALDIK”

Odayı hazırlarken önemli bir şey daha yaptıklarını dile getiren Gültak, Mersin İdman Yurdu'nun tüm fotoğraflarının ve kupalarının bir lokalde muhafaza edildiğini söyledi. Gültak, “Bu lokalde 2 binin üzerinde fotoğraf vardı. Bu fotoğraflar, yine Mersin İdman Yurdu aşığı, hala kırmızı-lacivert giyinen Bayram Birinci ağabeyimizin kontrolündeydi. Yıllarca bunu maalesef yedeklememişlerdi. Kendisiyle konuştuk, o da bize inandı ve destek oldu. Şu an bütün bu fotoğrafları ve Mersin İdman Yurdu'nun tüm anılarını biz dijital ortama aldık, çünkü Allah korusun o mekanda bir yangın, bir sel olsa Mersin İdman Yurdu'nun 100 yıllık fotoğrafları, tüm yaşanan o şampiyonluklar, o güzellikler, o sevinç ağlamalarının hepsi yok olacaktı. Biz bunların hepsini dijital arşive koyduk, istediğimiz zaman istediğimiz şekilde elde edebiliriz. Müzede bir odaya ayırdık ama bunun yanında tüm fotoğrafları da dijital ortama alarak Mersin İdman Yurdu’nun anılarını yaşatmaya çalışacağız. İnşallah bir gün Mersin İdman Yurdu yeniden Süper Lige çıkar” diye konuştu. (İha)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA