BAŞKAN ATSIZ AFŞIN YILMAZ, HÜSEYİN NİHAL ATSIZ’I ANLATTI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

BAŞKAN ATSIZ AFŞIN YILMAZ, HÜSEYİN NİHAL ATSIZ’I ANLATTI


 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, vefatının üzerinden 46 yıl geçmesine rağmen bıraktığı eserleri ve fikirleriyle milli şuurun savunucusu olan Hüseyin Nihal Atsız’ı anlattı.

Haber Merkezi

 

Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanlığı’nca Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “Hüseyin Nihal Atsız'ı Anma ve Şiir Dinletisi programı düzenlendi. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz programa konuşmacı olarak katıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Adını taşımaktan şeref duyuyorum” diye atıfta bulunduğu Atsız’ın hayatını, ideallerini ve siyasi görüşünü slayt eşliğinde Mersinlilere sundu.

Başkan Yılmaz’ın sunumu, gençler tarafından okunan Hüseyin Nihal Atsız’ın şiirlerinin yanı sıra Kazakistan ve Azerbaycan müzik topluluklarının Türk dünyasını anlatan klipleriyle renklenirken, seyircilerin de soru ve fikirleriyle dahil olduğu anma programı, diyaloglarla nefes kesti.

Teşkilat başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri, vatandaşlar ve gençlerin katıldığı programın en genç misafirlerine Hüseyin Nihal Atsız’ın eserlerinden hediye eden Başkan Yılmaz, onlardan çok okumalarını ve değerlerinden asla vazgeçmemelerini istedi.

 

“ATSIZ GİBİ MİLLİ ŞAHSİYETLERİN FİKİRLERİ, HER TÜRK’ÜN MİLLİ TEDAVİSİDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer yaptı.

Sezer, programa sunduğu katkılarından dolayı Başkan Yılmaz’a teşekkür ederek; “Atsız gibi milli şahsiyetlerin fikirleri her Türk’ün milli tedavisi, Ülkü Ocakları ise Türk Milleti’nin gençlik aşısıdır.” dedi.

 

“ATSIZ,  TÜRK TARİHİNİ BİR BÜTÜN OLARAK GÖRÜYOR”

Türk’ün geçmişi ve geleceği ile ilgili milli konular üzerine çalışmalar yapan Hüseyin Nihal Atsız’ın yaşadığı yıllardan kesitler veren Başkan Yılmaz; “Hazırladığım bu sunumumla, Atsız’ı kronolojik ve kitabi bilgiyle anlatmak yerine hep beraber anlamaya çalışmak istedim. Atsız’ı anlamak Cumhuriyet tarihimizi anlamak demektir.” dedi.

 

“ESERLERİNDE MİLLİ BİLİNÇ ÖN PLANA ÇIKIYOR”

Başkan Yılmaz; “Atsız eserlerini, çocuklara, gençlere özellikle milli bilinci hatırlatmak ve öğretmek için yazmıştır. Herkesin, bu milletin bir ferdi olarak milli bilinç taşıması ve üzerine düşen görevi yapması ve zorluklardan, sıkıntılardan yılmaması gerektiğine inanıyor. Kendisi de doğduğu şartlar ve yıllarda üzerine düşen görevi ve elinden geleni fazlasıyla yapmıştır. Millet kavramı böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

“Siyaset dehası olan Bilge Liderimiz, MHP Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin bizzat kendi çalışmalarıyla yaptığı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı makamında sunduğu Türk Dünyası Haritası Hüseyin Nihal Atsız’ın düşüncesinin, ülküsünün gerçekleşmiş halidir.” diyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Bu fotoğraf Cumhur İttifakı fotoğrafıdır. Cumhur İttifakı’nın yüksek değerleri; 2023, 2053 ve 2071 hedefleri bu yüzden var. Bugün Cumhurbaşkanımız bu haritayı tüm dünyayla paylaşıyor. Bu bir meydan okumadır ve biz varız, bizim soydaşlarımız var demektir.” dedi.

Başkan Yılmaz; “Atsız’ın, 1962’de yayınladığı Kurtulmamış Türkeli haritası, bugünkü Türk Devletleri Teşkilatı’nın kuruluşunda bulunan Türk Devletleridir. Doğu ve Batı, bizim soydaşlarımızla birleşmememiz için her şeyi yaptılar. Ama başarılı olamadılar. Türk keneşi, bugün Türk Devletleri Teşkilatı ismini aldı. Bu aslında yeni bir Medeniyet Projesidir." diye konuştu.

 

“VAKTİYLE BİR ATSIZ VARMIŞ, VAR OLSUN!”

Başkan Yılmaz, sunumunun ardından gençlere Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın “İpek Yolu Kavşağının Ölümsüzlük Eserleri” adlı kitabını hediye etti.

Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer de programa sunduğu katkılarından dolayı Başkan Yılmaz’a plaket takdim ederek teşekkür etti.

Başkan Yılmaz daha sonra katılımcılarla birlikte, hep bir ağızdan “Vaktiyle Bir Atsız Varmış, Var Olsun” diye seslendi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA