İŞKUR’DAN HÜKÜMLÜLERE PATRON OLMA FIRSATI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

İŞKUR’DAN HÜKÜMLÜLERE PATRON OLMA FIRSATI


 

Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü proje başvuru süresi uzatıldığını açıkladı.

Haber Merkezi

 

Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin proje başvurularının 17 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu. Mersin İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu, engellilere 65 bin liraya, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği verileceğini bildirdi.

Kurum olarak özellikle dezavantajlı grupta yer alan engelli, eski hükümlü, kadınlar ve gençlerin işgücüne dahil olmaları amacıyla iş ve meslek danışmanlığı hizmeti, mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programı gibi hizmetleri sunduklarını belirten Kutlu, engelli vatandaşların istihdam edilebilirliğini arttırmak ve firmalara ulaşım konusunda kolaylık sağlanması amacıyla haftanın her perşembe gününü engelli seçmelerine ayırdıklarını ifade etti. Mustafa Kutlu, ayrıca engellilerin iş başvurularındaki etkinliğinin arttırılması amacıyla İş ve Meslek Danışmanlarınca iş arama becerileri eğitimi vererek kurumsal olarak destek sunduklarını söyledi.

 

PROJE BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Öte yandan, İŞKUR'un kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik 2022 yılının birinci dönemine ait hibe proje başvurularının Kasım ayı itibariyle başladığını ve başvuruların 17 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldığını bildiren Kutlu, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işlerini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verdiklerini kaydetti.

 

BAŞVURULAR 17 ARALIK 2021 TARİHİNDE SONA ERECEK

Kutlu, yeni dönem engelli hibe desteği başvurularının 17 Aralık 2021 saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden online olarak yapılacağını, engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 17 Aralık 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim edebileceğini aktardı.

Müdür Kutlu ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine iletmesi gerektiğini ifade etti.

Projeden yararlanmak isteyenlerin, il müdürlüklerinden proje desteği hakkında gerekli bilgileri alabileceklerini dile getiren Kutlu, proje desteği kapsamında engellilere 65 bin liraya kadar hibe desteği, eski hükümlülere de brüt asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği sunulacağını söyledi.

 

İŞTE ŞARTLAR

Proje başvurusunda bulunmak isteyen engelli kişilerde aranan özellikler şöyle:

İŞKUR'a kayıtlı olmak. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40'ından yoksun olduğunu, engellilere verilecek sağlık kurulu raporları ile belgelendirebilmek. 18 yaşını tamamlamış olmak. KOSGEB onaylı girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak.

Proje başvurusunda bulunmak isteyen eski hükümlülerde aranan özellikler ise şöyle:

İŞKUR'a kayıtlı olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak. Eski hükümlü olmak. KOSGEB onaylı girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak.

Mersin İŞKUR'dan yapılan açıklamada, eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile Proje Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmeleri gerekmekte. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmayacak ve proje sahibine iade edilecek. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA