YENİŞEHİR’DE İLK SAFRAN HASADI YAPILDI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

YENİŞEHİR’DE İLK SAFRAN HASADI YAPILDI


 

Mersin Yenişehir Belediyesinin, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği Değirmençay Safran Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Eylül ayında ekilen safran bitkisinin ilk hasadı yapıldı.

Haber Merkezi

 

Yenişehir’de yüksek katma değerli ürünler elde etmek amacıyla hayata geçirilen Değirmençay Safran Yetiştiriciliği Projesi iki ay gibi kısa bir sürede ilk meyvelerini verdi. Değirmençay Mahallesi’nde iki ayrı tarlada üretilen safranın ilk hasadı yapıldı. Dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen ve bir kilosu 70 bin TL’den alıcı bulan safranın ekimine de katılan Başkan Abdullah Özyiğit, üreticilerle birlikte ilk hasadı da yaptı. Başkan Özyiğit, “Şimdilik iki dekarlık tarlada iki üreticimiz var, önümüzdeki süreçte hem üretici sayısı hem de üretim artacak.” dedi. Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nadi Tekin ve Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz da Değirmençay Mahallesi’ndeki hasada katıldı.

 

BAŞKAN ÖZYİĞİT, “DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATINI YENİŞEHİR DEĞİRMENÇAY’DA ÜRETMİŞ OLDUK.”

Bunu bir test ekimi olarak değerlendirdiklerini ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit, önümüzdeki süreçte ekimi arttıracaklarını söyledi. Başkan Özyiğit, “20 Eylül tarihinde Değirmançay’da halkımızla birlikte safranın ekimini yaptık. Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte bu projeyi hazırladık. Bölgemizde daha kısıtlı alanda katma değeri yüksek ürünler üretebiliriz. İki ayrı tarlada bir test ekimi gerçekleştirdik. İki ayrı yerde yapmamızın da bir katkısı oldu. Daha az sulanan tarlada daha yüksek verim olduğu ortaya çıktı. İlk yıl verim yüksek olmuyor. İkinci ve üçüncü yıllarda verim artacak ve soğanlarını da arttırabileceğiz. Yeni ekim alanlarında değerlendireceğiz. Dünyanın en pahalı baharatını Yenişehir Değirmençay’da üretmiş olduk.” diye konuştu.

 

ÖZYİĞİT “BURADA ÜRETEBİLİYORSAK ÇUKURKEŞLİK’DE VE KARAHACILI’DA DA ÜRETEBİLİRİZ”

Salep, avokado ve ejder meyvesi gibi ürünleri de üretmeye başlayacaklarını belirten Başkan Özyiğit, “Burada üretebiliyorsak Çukurkeşlik’de ve Karahacılı’da da üretebiliriz anlamına geliyor. Bölgemizde daha yüksek verim alacağımız ürünler elde etmek için çalışacağız. Her zaman üreticilerimizin yanındayız. Salep, avokado ve ejder meyvesi başka ürünlerde yetiştireceğiz.  Projelerimizi hazırladık. Çukurova Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği projelerine müracaat ettik. Buralardan alacağımız bütçeyi mahallerimize yayacağız ve hep birlikte getirisi yüksek ürün elde edeceğiz.”  ifadelerini kullandı.

 

ÜRETİCİ NAİLE BOZ, “ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELDİK.”

Proje kapsamında destek alarak üretim yapan iki girişimciden biri olan Değirmençay Mahallesi sakini Naile Boz, üretimi çoğaltıp yeni üreticilere de öncü olmak istediklerini söyledi. Boz şöyle konuştu: “Ben Naile Boz, 25 yaşındayım, iki çocuğum var ve çiftçilikle uğraşıyorum. Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün hayata geçirdiği projede kadın girişimci olarak yer aldım. Safranlarımızı 20 Eylül’de ektik. 40 – 45 günlük bir süreçte safranlarımız çiçek açtı. Safran hasadımızı bugün yaptık. Hasat ilk yıla göre normaldi. İlk yıl zaten az olur. Önümüzdeki süreçte daha yüksek olacağına inanıyorum, bunun için çabalıyoruz. Şeftali ve erik üretiyorduk.  Ama günümüz şartlarında gübre ve ilaç çok pahalı, kuraklık olduğu için sulama sistemi de zor oluyor. Alternatif ürünlere yöneldik. Bunun için gübre ve ilaç istemeyen, çok suya da ihtiyaç duymayan safran yetiştirmeye başladık ve bu projeye katıldık.  Hedefimiz üretimi çoğaltmak ve üretmek isteyenlere de öncü olmak.”

 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA