AKKUYU NGS’YE COVİD-19 CEZASI! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

AKKUYU NGS’YE COVİD-19 CEZASI!


 

Pandemiye rağmen hız kesmeyen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde testi pozitif çıkan bir işçiye rağmen diğer arkadaşlarının mesaiye devam ettirilmesi iddiasını Mayıs ayında TBMM’ye taşıyan Milletvekili Turan’a, 5 ay sonra bakanlıktan, virüsle ilgili mevzuata aykırı davranan şirket için para cezası istediği yanıtı geldi.

HEDİYE EROĞLU

 

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde testi pozitif çıkan bir işçinin çalışmaya devam ettirildiği iddiasını yaklaşık 5 ay önce TBMM’ye taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren Turan’a, bakanlıktan nihayet yanıt geldi. 

 

TESTİ POZİTİF ÇIKAN İŞÇİ YOĞUN BAKIMDA, ARKADAŞLARI MESAİDE
Akkuyu Nükleer Santralindeki çalışmaların pandemiye rağmen hız kesmeden devam ettiğine dikkat çeken Turan, yaklaşık iki hafta önce santralde çalışan işçilerden birinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını aktardı. Ancak işçilerin hayatı açısından ciddi bir tehlike olmasına rağmen çalışmaya devam ettirildiğini iddia eden Turan, “Covid 19 testi pozitif çıkan işçi ve temasta olan diğer işçilerin iş sağlığı ve güvenliğini sağlama konusunda bir adım atılmamıştır. Bu işçilerden temasta olan Nihat Aktaş, yaklaşık bir haftadır hastanede tedavi edilmekte olup durumu ağırlaşınca Toros Devlet Hastanesinde yoğun bakım ünitesine bağlı olarak hayati riski devam etmektedir. Akkuyu Nükleer Santralindeki işçiler arasında Covid 19 salgınının daha fazla yayılmaması işçilerin hayatlarını korumak amacıyla çalışmalar durdurulmalıdır. İşçiler için özel sağlık ekibi kurularak işçilerin tedavisinin yapılması konusunda bakanlığınızın ivedilikle inisiyatif alması gerekmektedir” dedi.

 

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Milletvekili Turan önergesinde şu sorulara yanıt istedi; “Bu bağlamda; Akkuyu Nükleer Santralinde Covid 19 görülmesine rağmen çalışmaya devam edilmesinin nedenleri nelerdir? Bakanlığınız tarafından Akkuyu Nükleer Santralinde Covid 19 tespit edilmesine rağmen işçileri çalışmaya zorlayanlar hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

Covid 19 nedeniyle bütün Türkiye'de tam kapanma uygulanırken Covid 19 görülen Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmaların durdurulması için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?”

 

MEVZUATA AYKIRI DAVRANAN AKKUYU NGS İÇİN PARA CEZASI İSTENMİŞ

Bakanlıktan ancak 5 ay sonra gelen kısa yanıtta ise Akkuuy Nükleer Güç Santrali AŞ firması hakkında Covid-19 salgını ile ilgili değişik tarihlerde bakanlığa intikal eden ihbar ve şikâyetlerle ilgili gerçekleştirilen teftişler sonucunda, mevzuata aykırılıklar tespit edildiği ve işverenliğe idari para cezası uygulanılması istenildiği ortaya çıktı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bakanlığımızca Covid-19 ile mücadele ve salgınının iş yerlerinde oluşturacağı riski önlemeye yönelik çalışmalar kapsamında, farklı işkollarına yönelik hazırlanan bilgilendirici dokümanlar; afiş ve videolar ile sıkça sorulan sorular ve cevaplarına https://csgb.gov.tr/covid19 internet adresinden ulaşılabilmekte; hazırlanan rehberlerle kontrol listeleri işyeri yetkilileri ile paylaşılmaktadır.

Ayrıca, işveren tarafından alınan önlemlere ilişkin bakanlığımıza bilgi verilmesi istenilmekte, Sağlık Bakanlığı'nın tavsiye ettiği öneriler ile bakanlığımızca hazırlanan rehberler ve kontrol listelerinde belirtilen tedbirlerin işverenler tarafından alınması hususu takip edilmektedir.

Önergeye konu işverenlik hakkında Covid-19 salgını ile ilgili değişik tarihlerde bakanlığımıza intikal eden ihbar ve şikâyetlerle ilgili gerçekleştirilen teftişler sonucunda, mevzuata aykırılıklar tespit edilmiş ve işverenliğe idari para cezası uygulanılması istenilmiştir”.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA