“DOKTORLAR ÖLÜYOR, SAĞLIK BAKANLIĞI İZLİYOR” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“DOKTORLAR ÖLÜYOR, SAĞLIK BAKANLIĞI İZLİYOR”


 

Mersin’de sağlık emekçileri sağlıkta dönüşümün yarattığı koşullar nedeniyle iş yerinde cinayete kurban giden Dr. Ahmet Dikmen için sokağa inerek, hükümete, “Doktorlar ölüyor, sağlık bakanlığı izliyor” diyerek seslenerek, ihmali olanların cezalandırılmasını istedi.

GİZEM EKİCİ

 

Mersin Tabip Odası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği üyelerince, Mezitli Göçmen Poliklinik önünde düzenlene eylem ile 20 Ekim Çarşamba günü işyerinde başka bir hekim tarafından ateşli silah saldırısı sonucu yaşamını kaybeden Dr. Ahmet Dikmen cinayeti protesto edildi. Mezitli Göçmen Poliklinik önünde oturma eylemi yapan grup adına basın açıklaması yapan Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, cinayete dair belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çekerek, çalışma koşullarına dikkat çekti.

 

“SESİMİZ DUYULMADI, SESSİZLİĞİMİZLE BİR MESAJ VERMEYE GELDİK”

Antmen, “Biz hekimler, sağlıkta dönüşüm programı başladığından bu yana çalışma ortamlarımızın ne denli kötü olduğunu, hekimlerin çok kötü koşullarda çalıştığını, bu kötü koşulların ve idarecilerin bu koşulların düzelmesine yönelik hiçbir önlem almamalarının gerek sağlıkta şiddete ve gerekse de hekimlerin tükenmişlik sendromu yaşamalarına neden olduğunu ısrarla belirttik.

Çalışma şartlarının düzeltilmesi, çalışma saatlerinin insani koşullara çekilmesi, iş barışının sağlanması; yani kısaca hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının insani koşularda, güvenli ortamlarda çalışmalarının sağlanması taleplerini yıllarca dillendirdik, eylem ve etkinlikler düzenledik, basın açıklamaları yaptık ama sesimiz duyulmadı, duyulduysa da anlamazlıktan gelindi. Bu nedenle bugün buraya, konuşmaktan ziyade açıklama sonrası sessizce oturmaya ve bu sessizliğimizle bir mesaj vermeye geldik” dedi.

 

“İHMALE NEDEN OLAN KİŞİLER CEZALANDIRILACAK MI?”

Dr. Ahmet Dikmen’in işyerinde ve görevi başında hunharca katledildiğini söyleyen Dr. Mehmet Antmen, Dikmen’in, 30 yıldır tüm iyi niyetiyle hekimlik mesleğini yapan, mesleğinin anlamını bilen ve ona yakışan bir sorumlulukla verilen görevleri hiç şikayet etmeden yerine getiren bir hekim olduğunu belirtti. “Ahmet arkadaşımızın ölümü ile ilgili, bugüne değin nasıl bir soruşturma yürütülüyor, idari soruşturma ile ne sonuçlar elde edildi, soruşturma sonucunda herhangi bir ihmal var ise bu ihmale neden olan kişiler cezalandırılacak mıdır?” diyen Antmen, “Tüm bu soruların yanıtları gerek sağlık camiası tarafından ve gerekse Dr. Ahmet Dikmen’in ailesi tarafından merakla ve sabırla beklenmektedir.

 

MERSİN’E SÜRGÜN MÜ GELDİ?

Zanlı Dr. H.Ç’nin gerek Mersin iline sürgün olarak geldiği Antalya’da ve gerekse de Mezitli ilçesine sürgün olarak geldiği Toros İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çeşitli olumsuz davranışlar içerisinde olduğu ve bir yıldır çalıştığı Mezitli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde de bazen Dr. Ahmet Dikmen ile bazen de diğer sağlık çalışanları ile pek çok kez tartışmalar yaşadığı belirtilmektedir. Bu söylentiler araştırılmış mıdır? Bu söylentiler doğru ise herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Dr. Ahmet Dikmen olaydan birkaç gün önce, zanlı H.Ç’nin kurumdan başka bir yere gönderilmesini istemiş midir?

 

VALİLİK VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE ARAŞTIRMA ÇAĞRISI

Bu soruları çoğaltmamız mümkün. Ancak biz konunun özellikle Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrıntılı bir şekilde araştırılacağına olan inancımızı korumak istiyoruz. Bizler, her zaman için hukukun üstünlüğüne inanan ve hukuk dışı en ufak bir şeye tahammülü olmayan kurumlarız, bu nedenle de gerekli hukuki ve idari soruşturmaların en ince ayrıntısına kadar yerine getirileceğine dair inancımız tamdır. Bu soruşturmalarda herhangi bir eksiklik gördüğümüzde uyarı görevimizi de her zaman yapacağız.

Özellikle idari soruşturmalar sonucu herhangi bir ihmal var ise sorumluların cezalandırılması konusunda da olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyor, sessiz oturma eylemimizin görmeyen gözlere, duymayan kulaklara gerekli mesajı vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA