MEܒDEKİ USULSÜZLÜK VE KADROLAŞMA TBMM’DE | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MEܒDEKİ USULSÜZLÜK VE KADROLAŞMA TBMM’DE


 

Mersin Üniversitesinin 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporu, usulsüzlükler ve kadrolaşma nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşındı!

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Üniversitesinin 2020 Sayıştay Denetim raporunu TBMM gündemine taşıdı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi veren Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: “Mersin Üniversitesi 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda akademik etik ve bilimsel değerlerle uyuşmayan birtakım faaliyetler tespit edilmiştir. Sayıştay’ın ilk bulgusuna göre Mersin Üniversitesi bünyesindeki bazı fakülte dekanlıklarının, 2547 sayılı kanunda belirtilen süreyi aşan biçimde asaleten atamalarının yapılmayarak vekaleten yürütüldüğü tespit edilmiştir. Sayıştay’ın ikinci bulgusuna göre Mersin Üniversitesi bünyesindeki daire başkanı, enstitü sekreteri, fakülte sekteri, yüksekokul sekreteri, başmüdür ve şube müdürü olmak üzere toplamda on dokuz adet kadroya, dolu olmasına rağmen başka bir personelin tedviren atandığı tespit edilmiştir. Sayıştay’ın üçüncü ve önemli bir diğer bulgusu Mersin Üniversitesi Enstitü, Fakülte ve Yüksekokul Sekreterliği kadrolarının görevde yükselme yönetmeliğine tabi şube müdürlüğü kadrosuna sınavsız atama yapılmak amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Mersin Üniversitesi 2020 Sayıştay Denetim Raporunda tespit edilen bulgularda üniversite bünyesinde liyakat esasının ortadan kalktığı, yasal düzenlemelere uyulmadığı tespit edilmiştir. Mersin üniversitesi memur ve akademik kadro alımlarının incelenmesi ve bu konuda sorumlu olanlar hakkında işlem yapılması gerekmektedir.”

 

“TESPİT EDİLEN USULSÜZLÜKLER HAKKINDA HERHANGİ BİR GİRİŞİM OLACAK MI?”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi: “Cumhurbaşkanlığınız tarafından Mersin Üniversitesi denetim raporlarındaki tespit edilen usulsüzlükler hakkında herhangi bir girişim olacak mıdır?

Mersin Üniversitesi bünyesindeki usulsüz kadrolaşma kimler tarafından yapılmıştır?”

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA