MİMAR VE MÜHENDİSLER EKONOMİK KRİZDEN DERTLİ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MİMAR VE MÜHENDİSLER EKONOMİK KRİZDEN DERTLİ


 

Mimarlık Mühendisler Haftası nedeniyle konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gülçin Barbaros Ak, içinde bulunulan derin ekonomik krizin, tüm halk gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırdığını söyledi.

Hediye Eroğlu

 

Mersin’de Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine bağlı odaların temsilcileri “TMMOB Mühendislik Mimarlık Haftası" nedeniyle Cumhuriyet Alanında bir araya geldi. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından Mersin İl Koordinasyon adına İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, 4 Şubat 1954 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 6235 Sayılı Kanun’la kurulan TMMOB’nin ilk Genel Kurulu, 18-21 Ekim 1954 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildiğini söyledi. Farklı mühendislik ve mimarlık disiplinlerinden temsilcilerin katılımıyla TMMOB’nin örgütsel hayatının fiilen başlangıcı olan ilk genel kurullarının yapıldığı 18-21 Ekim günleri her yıl Mühendislik-Mimarlık Haftası olarak kutlandığını anlatan Ak, “Birliğimiz ve bağlı odalarımız, 67 yıldır, sanayiden planlamaya, kentleşmeden yapılaşmaya, gıda güvenliğinden ormanlara, çevre politikalarından yapı denetime, işçi sağlığından madenciliğe, ulaşımdan enerjiye kadar insana ve topluma dair her alanda mesleki bilgi ve birikimimizi emekten, halktan, ülkemizden, meslek-meslektaş çıkarlarından yana kullanmaktadır. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını, ülkemiz çıkarları temelinde koruyup geliştirirken, mesleki birikimlerimizin toplum yararına kullanılmasının zeminini yaratmak TMMOB’nin mücadele diyalektiğidir” diye konuştu.

 

“EKONOMİK KRİZİN YANINDA MESLEĞİMİZE ÖZGÜ SORUNLARLA BOĞUŞUYORUZ”

Bu yüzden bu anlamlı günün "TMMOB Mühendislik Mimarlık Haftası" olarak kutlandığını vurgulayan Ak, “İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. Gerek kamuda, gerek özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini yürüten tüm meslektaşlarımız krizden olumsuz biçimde etkilenmektedir. Meslektaşlarımız, ülkemizdeki kriz ortamının yarattığı pahalılık, geçim sıkıntısı ve borçlanma gibi ortak sorunlardan etkilendiği gibi, mesleğimize özgü sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“KAMU ÇALIŞANLARIMIZ SÜRGÜN VE SİYASİ BASKI TEHDİDİ ALTINDA”

Kamuda çalışanlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında olduğunu anlatan Ak şöyle devam etti: “Düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyümektedir. Birliğimiz ile SGK arasındaki yapılan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi Özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın tamamına yakınını etkileyebilecek meslektaşlarımızın düşük ücretlerle sınırsız biçimde sömürülmesine zemin hazırlamaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki hak ve çıkarlarını korumak aslında tüm toplumun geleceğini korumak demektir. Çünkü bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığını sağlamaktadır. Bizler bu anlayışla, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkarken, ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine de sahip çıkıyoruz. Meslek alanımızı, meslektaşlarımızı ve ülkemizin geleceğini hedef alan bu uygulamalar karşısında sessiz kalmayacağız. Bizler mesleğimizi bilimden, üretimden ve toplumdan yana kullanan bir mücadele geleneğinin sürdürücüsüyüz. Bu anlayışla TMMOB’nin bilim ve tekniği esas alan, kamu çıkarını savunan, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana tavrını korumaya devam edeceğiz.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA