İSTİKLAL CADDESİ AÇIK HAVA AVM OLACAK | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

İSTİKLAL CADDESİ AÇIK HAVA AVM OLACAK


 

İstiklal Caddesi’nin geniş kaldırımlar, dinlenme alanları, meydanlar ve etkinlik alanlarıyla yeniden düzenlenerek açık hava alışveriş merkezine dönüştürülmesi planlanıyor.

Haber Merkezi

 

İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren firmaların her fırsatta caddenin canlandırılıp halkın alışveriş için yeniden şehrin merkezini tercih etmesi adına düzenleme yapılması yönündeki ısrarlı talebi karşılık buldu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile konunun paylaşılması ve yaşanan sorunların Oda aracılığıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e iletilmesi sonrasında başlatılan çalışmalarda sonuca yaklaşılıyor. Çarşının canlandırılmasına yönelik Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje, İstiklal Caddesi üzerinde faaliyet gösteren işyeri sahipleriyle paylaşıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, uzun süren teknik çalışmalar sonrasında hazırlanan İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi’ni, MTSO’da düzenlenen toplantı ile MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Talat Dinçer ve firma sahipleriyle paylaştı. Firma sahiplerinin proje ile ilgili fikirleri ve talepleri dinlendi.

 

CADDENİN YÖNÜ ÇEVRİLEBİLİR

Caddenin tek yöne çevrilip araç trafiğinin azaltılması, ulaşımın önümüzdeki süreçte ağırlıklı olarak metro ile gerçekleştirilmesinin sağlanması, Atatürk Parkı’na kadar gelen bisiklet yolunun bu bölgede de devam ettirilmesi planlanıyor. 6,5 metrelik çift taraflı kaldırım düzenlemesine giderek halkın rahat dolaşımının sağlanması düşünülen caddede kaldırımlar üzerinde üstü kapalı oturma alanları, süs havuzları, aydınlatma, sergi ve etkinlik alanları, belediyeye ait bazı binaların yıkılmasıyla meydanlar, amfi tiyatro gibi donatılar oluşturulması, caddenin daha çok ağaçlandırılması düşünülüyor. Görüntü kirliliğinin giderilmesi için tek tip tabela oluşturulması ve binalardaki tesisat kirliliğinin de en aza indirilmesi üzerinde çalışılan konular arasında.

 

“BU CADDEYİ KALKINDIRMAK, MERSİN’İ KALKINDIRMAK DEMEK”

İstiklal Caddesi’nin Mersin’in kalbi olduğunu belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bu caddeyi kalkındırmak demek, Mersin’i kalkındırmak demek” değerlendirmesini yaptı. Pandemi ile birlikte insanların artık kapalı alanlarda kalmak istemediğine dikkat çeken Kızıltan, internetten alışverişin de bir süre sonra etkisini yitirip insanların dokunarak alışverişe yöneleceğine inandığını, bu nedenle kentin caddelerinin canlandırılmasına bugünden başlanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

 

“MEVCUT ALAN EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILMALI”

Tek amaçlarının çarşının alışveriş gücünü artırmak olduğunu kaydeden MESOB Başkanı Talat Dinçer ise, “Resmi kurumların çarşıdan gitmesiyle esnaf zor duruma düştü. Esnafımızın en yoğun olduğu cadde İstiklal Caddesi. Otopark sorununun çözülmesi, mevcut alanın da en verimli şekilde kullanılması en büyük arzumuz” ifadelerini kullandı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA