BATI KARADENİZ İLE MERSİN İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

BATI KARADENİZ İLE MERSİN İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR


 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Çukurova Kalkınma Ajansı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve TR81 bölgesinde ihracat yapan veya ihracata başlayacak işletmelerin hedef pazarlara hızlı ve kolay erişimini sağlamak adına işbirliğine gidildi.

Haber Merkezi

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu beraberindeki TR81 Bölgesinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinden oluşan Batı Karadeniz Heyeti, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti. Heyette Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak,  Karedeniz Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Devrek TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu, Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu, Bartın TSO Başkanı Halil Balık ile Oda Genel Sekreterleri ve teknopark yöneticileri de yer aldı. Mersin adına ise görüşmeye MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cem Bucuge ile Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Savaş Ülger katıldı.

Ziyaretle TR81 Bölgesinde ihracat yapan veya ihracata başlayacak işletmelerin hedef pazarlara hızlı ve kolay erişiminin sağlanması, bu kapsamda doğru ve güvenilir ticari bilgi kaynaklarına ulaşım için BAKKA ve Bölge Odaları işbirliğinde ticari istihbarat faaliyetlerinin artırılması hedeflendi. Bu hedefe yönelik başarılı çalışmaları bulunan MTSO ve ÇKA ile eğitim, teknik danışmanlık ve tecrübe paylaşımını içeren bir işbirliği protokolü imzalandı.

Ajanslar ve Odalar arasında imzalanan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi İşbirliği Protokolü kapsamında TR81 Batı Karadeniz Bölgesindeki Ticaret ve Sanayi Odalarıyla ihracat yapan veya ihracat potansiyeli bulunan firma temsilcilerine dış ticarete yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanacak. Bu doğrultuda hedef pazar analizi, ticari bilgiye hızlı ve kolay erişim metotları, potansiyel müşteri tespiti gibi konularda kapasite geliştirilecek. Alınacak eğitim ve sağlanacak danışmanlıkla dış ticaret analizi çalışmalarındaki tecrübenin Bölge Odalarına aktarılması ve TR81 Batı Karadeniz bölgesine yayılması amaçlanıyor. Böylece bölgenin ihracat kapasitesinin geliştirilerek ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması hedefleniyor.

 

“ÜLKEYİ BİZLER AYAKTA TUTUYORUZ, İSTİŞARELERİ ARTIRMALIYIZ”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan oda çalışmaları hakkında bilgi vermesi sonrasında, “Ülke ekonomisini bizler ayakta tutuyoruz. Birbirimizle istişare içinde olmalıyız. Yapacağımız fikir alışverişleriyle ticaretimizi geliştirmeliyiz. Sonuçta bizim aramızda siyasi çekişmeler olmaz. Bizler fikirlerimizle siyasetçileri yönlendiririz. Taşın altında bizim elimiz var. Ne yapılması gerektiğini biz biliyoruz. Diyalog içinde olup ne istediğimizi bildirmeliyiz. Bizim düşüncemiz her zaman işimiz, aşımız, çalıştırdığımız personelimiz.” dedi. Mersin’de tüm kurumlar arasında sıkı bir diyalog oluştuğunu, birliktelik yakalandığını kaydeden Kızıltan, “Çekişmelerden uzak bu birlikteliğin formülünü biliyoruz. Bu deneyimi size de aktarmak istedim. Çekişmelerin yaşanmadığı bu birliktelik havası tüm ülkeye yayılmalı” ifadelerini kullandı. 

Toplantı, misafir Oda Başkanlarının bölgelerindeki çalışmalarını aktarması ve karşılıklı hediyelerin verilip toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA