1204 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇTAN ZEYTİN TOPLANDI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

1204 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇTAN ZEYTİN TOPLANDI


 

Haber Merkezi

 

Mersin Mut’ta hızar atölyesinde odun olmak için beklerken Mezitli Belediyesi ekipleri tarafından getirilerek Mezitli Demokrasi Meydanına dikilen anıt ağaç, zeytin vermeye devam ediyor. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kadın Üretici Pazarında tezgâh açan kadınlarla zeytin topladı.

4 yıldır gelenek haline gelen zeytin toplama etkinliği, çevrede yaşayan vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Yıllar geçtikçe daha fazla gürleşerek eski ihtişamlı görüntüsüne yeniden kavuşmaya başlayan ağaçtan onlarca kilo zeytin büyük özenle toplanarak sepetlere konuldu.

Başkan Tarhan, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 1200 yaşında olduğu tespit edilerek ‘Anıt Ağaç’ olarak tescillenen zeytin ağacında bulunan zeytinleri 4 yıldır olduğu gibi toplayarak gelirini eğitime bağışlamak amacıyla Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifine teslim etti.

Mut’ta yol çalışması sırasında sökülen ve 1200 yıllık olduğu belirtilen zeytin ağacı, Mezitli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Menderes Mahallesi’ndeki Demokrasi Meydanı’na yeniden toprakla buluşturulmuş ve 2017'de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘Anıt Ağaç’ olarak tescillenmişti. Yetkililerin ve mahalle sakinlerinin özenle baktığı ağaç, yeniden dikildiği ilk iki yılın ardından tekrar zeytin vermeye başlamıştı.

Görenlerin büyük ilgisini çeken ve mahalle sakinleri tarafından da büyük bir özenle korunan Anıt Ağacın Mezitli’nin sembollerinden birisi olduğunu dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Burası Mezitli. insanların daha mutlu olduğu, özgür yaşadığı ve birbirlerinin haklarını gözettiği çağdaş bir ilçe. Herkesin daha çok mutlu olmasını istiyoruz. Çalışmalarımızı bu amaçla sürdürüyoruz. Doğaya ve çevreye önem veriyoruz. Burası sembolik olarak büyük öneme sahip. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1200 yaşında Anıt Ağaç olarak tescil edilen zeytin ağacımız var. Mut’tan getirip yeniden toprakla buluşturduğumuzu da hesaplayarak tescil tarihinden itibaren her yıl bir yaş ekleyerek 1204 yaşında olduğunu dile getiriyoruz” dedi.

Yıllarca sökülmüş olarak durmasının ardından Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilerek yeniden toprakla buluşturulan ağacın, tüm yaşadıklarına karşın iki yıl gibi kısa bir süre sonra yeniden zeytin vermeye başladığına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Ağacın yaşamak için verdiği mücadele herkese örnek olmalıdır. Diktiğimiz yerde yeniden canlanması Mezitli’de yaşayanlar çevresine ve doğasına ne denli sahip çıktıklarının da göstergesi gibi. Zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bilgeliğin, barışın ve yeniden doğuşunun simgesidir. Farklı birçok kültürde kutsal kabul edilen asırlık zeytin ağacını, ekiplerimiz yeniden toprakla buluşturdu. Adaleti, barışı ve sağlığı Mezitli’de yeniden yeşerttik. Yapılan incelemelerin sonlanmasıyla bin 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen zeytin ağacımız, Mezitli’nin en yaşlı zeytin ağacı olma özelliğine sahip. Üzerinde zeytinleri de görmüş olmamız bizim için büyük mutluluk kaynağı” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA