“AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’NİN İNŞAATI DURDURULSUN” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’NİN İNŞAATI DURDURULSUN”


 

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), “Akkuyu inşaatının derhal durdurulmasını ve nükleer santral projelerinin ülkenin gündeminden çıkartılmasını” talep etti.

Haber Merkezi

 

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede nükleer santral antlaşmalarının da gündeme gelmesi üzerine, “Akkuyu inşaatının derhal durdurulmasını ve nükleer santral projelerinin ülkenin gündeminden çıkartılmasını” talep etti.

NKP, nükleer santral anlaşmalarının da gündeme geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme, “Devlet ve diplomasi kurallarına uygun olmayan, devlet kurumlarının dışlandığı, kamusal denetimden uzak” olarak nitelendirildi.

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının denetimden uzak bir şekilde sürdüğünün belirtildiği açıklamada, Çernobil, Fukuşima nükleer felaketlerine rağmen, üstünlük kurma ve güvenlik stratejisinin bir aracı gibi görülen nükleer santrallerin gelişmiş ülkelerde bir bir kapatıldığı vurgulanarak, “Akkuyu inşaatının derhal durdurulması ve nükleer santral projelerinin ülkenin gündeminden çıkartılması” istendi.

 

“NÜKLEER SİLAHLARIN YASAKLANMASI ANLAŞMASI KABUL EDİLSİN”

NKP, 7 Temmuz 2017’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda onaylanan ‘Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’nın bir an önce imzalanarak, TBMM’de kabul edilmesini talep etti.

Açıklamada, “Telafisi mümkün olmayan faciaların yaşanmaması için demokratik ve hukuki her türlü direniş ve örgütlenme hakkımızı kullanarak nükleer santrallerin faaliyete geçirilmesine izin vermeyeceğimizin bir kez daha altını çiziyoruz” denildi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA