MEܒDEN ÖĞRENCİLERE 990 LİRALIK KİTAP SETİ ZORUNLULUĞU | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MEܒDEN ÖĞRENCİLERE 990 LİRALIK KİTAP SETİ ZORUNLULUĞU


 

Mersin Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri, sene başında ders için almaları gereken kitapların 990 liraya satılmasına tepki gösterdi.

Haber Merkezi

 

Duvar’dan Çağdaş Caner Koçak’ın haberine göre; Mersin Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri, bu sene için almaları gereken 6 kitaplık İngilizce setinin fahiş fiyata satılmasına tepki gösterdi. Öğrenciler, 990 liraya satışa sunulan kitapları almadıkları takdirde derslerden geçme şanslarının düşük olduğunu belirtti.

Kitapları edinemeyen öğrencilerin, sınavlarının 100 yerine 80 üzerinden değerlendirileceğini söyleyen hazırlık sınıfı öğrencileri, “Güya ‘mecburi değil’ diyorlar fakat almazsak sınav puanımızın düşükten hesaplanacağını söylüyorlar. Kitapları almazsak dersleri geçmemiz zor” dedi.

 

KİTAPLARDA KİŞİYE ÖZEL KOD VAR

Kitaplarda uygulanan kod sistemi sebebiyle kişiye özel. Kitapların içinde yer alan kodlarla sınav olduklarını söyleyen öğrenciler bu nedenle ikinci el kitap kullanamadıklarını vurguladı. Öğrenciler sınava girmezlerse başarı notlarının 100 üzerinden değil, 70 üzerinden değerlendirileceğini anlattı. Adını vermek istemeyen öğrencilerden biri, “Okul, hazırlık sınıfı için dersleri bu kitap üzerinden işliyor. Orijinal almaya zorlayan durum ise sınavlar. Kitaplarla beraber sana bir kod tanımlanıyor. Kitaptaki bu kodu kullanarak sınavara giriyorsun” şeklinde konuştu. Öte taraftan geçme notunun yüzde 80’ini vizeler, yüzde 20’unu ise bu sınavların belirlediğini dile getiren öğrenci, “Kitabı almayanın geçme ihtimalini bırakmıyorlar. Mecbur almak durumunda kalıyorsun” dedi. Kitap almak zorunda kalan öğrencilerden biri, kitap setinin içerisinden sim karta benzer bir kart çıktığını ve üzerinin kazınarak bir kod alındığını belirtti. 18 ay boyunca geçerli olan kodla sınavlara girebildiklerinin altını çizen öğrenci, “Bize dayattıkları bu sistem yüzünden ne üst sınıflardan kitap alabiliyoruz ne de fotokopi çektirebiliyoruz. Zorunlu demediler ama dersleri geçmek için almak zorundasın” diye konuştu.

 

“KİTAP TEK BİR YERDEN ALINABİLİYOR”

Öte taraftan öğretmenlerin kitabı almayanlara sınav puanı vermeyeceği, dolayısıyla 20 puan eksik değerlendirme yapılacağını belirttiği iddia edildi.  Hazırlık sınıfı için kitabın tek bir yerden temin edilebildiğini belirten bir başka öğrenci, “Başka bir yerden alma şansımız yok. Sadece belirtilen tek bir yerden bu kitapları temin edebiliyoruz. Orası da çok fahiş fiyat belirlemiş. Almamız mümkün değil” dedi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA