HİPOFİZ TÜMÖRÜ OLAN KADIN AMELİYATLA İYİLEŞTİ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

HİPOFİZ TÜMÖRÜ OLAN KADIN AMELİYATLA İYİLEŞTİ


 

Mersin’de baş ağrıları ve adet düzensizlikleri nedeniyle hastaneye başvuran kadında iyi huylu hipofiz tümörü tespit edildi. 41 yaşındaki Hamde Alahmad, kafatası açılmadan burundan girilerek yapılan ve yaklaşık 3 saat süren operasyonla sağlığına kavuştu.

 

Özel bir hastaneye adet düzensizlikleri ve baş ağrıları nedeniyle yapılan tetkiklerde hipofiz bezi yerleşimli yaklaşık 2 santimetre boyutlu adenom (iyi huylu hipofiz tümörü) tespit edilen 41 yaşındaki Hamde Alahmad, başarılı bir ameliyat ile tedavi edildi. Kafatası kemiği açılmadan burundan endoskop ve nöronavigasyon gibi yüksek teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatı, hastane dışından Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, özel bir hastanede çalışan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Aykut Bozan ve Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bora Gürer ile Op. Dr. Ramazan Fesli başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

 

“GÖRME KAYIPLARINA VE BAŞ AĞRILARINA NEDEN OLABİLİR”

Hipofiz adenomu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bora Gürer, hipofiz adenomunun hipofiz bezi dokusunun anormal büyümesi nedeniyle gelişen iyi huylu kitleler olduğunu söyledi. Geliştikleri hücreye bağlı olarak birden farklı türde hipofiz adenomu olduğunu belirten Prof. Dr. Gürer, “Hipofiz adenomları, farklı şekillerde problemlere neden olurlar. Fazla miktarda hormon salgılayarak beyin komşuluğunda bulunan önemli yapılara bası yapabilir, özellikle göz sinirine bası yaparak görme problemlerine neden olabilirler. Hipofiz bezinde hormon üreten normal hücrelere de bası yaparak, yetersiz hormon üretimine neden olabilirler” dedi.

Hipofiz adenomuna bağlı bulguların, adenomun boyutuna ve hangi tip hormon salgıladığına göre değişiklik gösterebildiğini dile getiren Prof. Dr. Gürer, küçük boyutlardaki adenomların herhangi bir bulguya neden olmadığını, başka nedenlerle çekilen MR gibi beyin görüntülemelerinde tesadüfen tespit edilebildiklerini kaydetti. Gürer, “Hormon salgılayan adenomlar, köken aldıkları hücre grubuna ve salgıladıkları hormonun tipine göre farklı bulgulara neden olurlar. Adet düzensizliği, adetten kesilme, memeden süt gelmesi, el, ayak, çene, burun gibi vücut bölümlerinde anormal büyüme, kilo alma, kontrol altına alınamayan tansiyon, kemik erimesi, titreme, aşırı gerginlik, sıcak toleransının olamaması gibi aşırı tiroit hormonu salgılanmasına bağlı bulgular ortaya çıkabilir. Hormon salgılamasa bile çok büyük boyutlara gelen hipofiz adenomları, komşu olduğu dokulara bası yaparak görme kayıplarına ve baş ağrılarına neden olabilir” diye konuştu.

 

“HASTAMIZDA BAŞARILI BİR CERRAHİ İŞLEM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Çok küçük boyutlarda tesadüfen tespit edilmiş, herhangi bir bulguya ve anormal hormon salgılanmasına neden olmayan adenomların tedavi edilmediğini vurgulayan Prof. Dr. Gürer, “Ancak çeşitli aralıklarla bu adenomların büyüyüp büyümediği takip edilmelidir. Nasıl bir tedavi uygulanacağı adenomun boyutuna, salgıladığı hormonun çeşidine ve neden olduğu bulgulara göre değişir. Bunlara ilaç tedavileri, radyasyon tedavisi ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Bu hastamızda da 3 saat süren başarılı bir cerrahi işlem gerçekleştirilmiş olup, tekrar eski sağlığına kavuşturulmuştur. Tedavi sonrası belirli aralıklarla adenomun takip ve yeniden büyüyüp büyümediği kontrol edilecek” ifadelerini kullandı. (iha)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA