CHP’Lİ ANTMEN, YARGIDAKİ SKANDALIN BELGESİNİ PAYLAŞTI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

CHP’Lİ ANTMEN, YARGIDAKİ SKANDALIN BELGESİNİ PAYLAŞTI


 

Haber Merkezi

 

Türkiye'de Türk kanunları yerine yabancı devletlerin kanununun uygulandığı iddia edildi.

İddiayı gündeme taşıyan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 13 yaşında bir kız çocuğunun tecavüze uğradıktan sonra doğum yaptığını, ancak yargıya intikal eden konuyla ilgili mahkemenin, “Kız Suriyeli” diyerek, istismarcıya beraat verdiğini İstinaf Mahkemesi’nin “Şikayetçi yok” diyerek kararı onayladığını öne sürdü.

Kararın belgesini sosyal medya hesabından paylaşan Milletvekili Alpay Antmen, “Elimdeki bu belgeler Türk hukuku anlamında bir skandalı gösteriyor. Elimdeki bu mahkeme kararı Türk hukuku yerine Suriye hukukunun uygulandığının kanıtı. Mahkeme kayıtlarında görüyoruz. 13 yaşında bir kız istismara uğruyor ve doğum yapıyor. Nitelikli istismar suçu var. Fakat mahkeme Türk kanunlarına göre değil, Suriye kanunlarına göre karar veriyor ve istismarcıyı serbest bırakıyor” dedi.

Mahkemenin Türk Ceza Kanunu uygulayacağı yerde kanuna aykırı hareket ettiğini ifade eden Alpay Antmen “Türkiye Cumhuriyetinde kanunu bilmemek mazeret sayılmaz. Bu kanunda açık şekilde belirtilmiştir. Suriyeli birisi burada 13 yaşında bir kıza tecavüz ediyorsa o Türk kanunlarına göre yargılanmalıydı. Ama bakıyoruz Suriyelilere ayrı kanun uygulanıyor. Çocuğa tecavüz eden Suriyeli serbest bırakılmış, beraat kararı verilmiş. İstinaf, şikayetçi yok diye bu kararı onaylamış. Bu belge yargı için çok büyük bir skandal kararı ve Türk hukuku için utanç kaynağıdır. Bu belge gösteriyor ki Türkiye’de Türk Kanunları yerine yabancı devletlerin kanunları uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA