‘MERSİN TÜRKÇE GÜNLERİ’ ETKİNLİĞİNDE BİLGİ ŞÖLENİ YAŞANDI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

‘MERSİN TÜRKÇE GÜNLERİ’ ETKİNLİĞİNDE BİLGİ ŞÖLENİ YAŞANDI


 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Dilimiz Bizim Birliğimiz” sloganıyla düzenlediği 89. Türk Dil Bayramı etkinliklerinin kapanışını “Mersin Türkçe Günleri” ile yaptı. Türkçe üzerine bilgilendirici sohbetlerin gerçekleştiği ve 2 gün süren etkinlikler kapsamında, genç kuşaklara ana dil bilincinin aşılanması amaçlandı.

Haber Merkezi

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin “Dilimiz Bizim Birliğimiz” sloganıyla düzenlediği etkinliklerle 89. Türk Dil Bayramı kutlandı. Dil İşlikleri’yle başlayan ve 2 gün süren etkinliklerin kapanışı ise ‘Mersin Türkçe Günleri’ ile yapıldı.

 

AMAÇ GENÇ KUŞAKLARA ANA DİL BİLİNCİNİ AŞILAMAK

İçel Sanat Kulübü’nde gerçekleştirilen işliklerle başlayan Türk Dil Bayramı etkinlikleri, ikinci gününde açık oturumlarla devam etti. Yapılan etkinliklerde, dilin gelişimi ve önemi, dil ve bilim arasındaki ilişki, dil ve kültürel aktarım, Türkçe kelimelerin türetilmesinin tarihçesi anlatılırken, genç kuşaklara ana dil bilincinin aşılanması amaçlandı.

89. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Mersin Türkçe Günleri programı Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, İçel Sanat Kulübü Başkanı Mecit Baskın, Mersin Sanat, Edebiyat Derneği Başkanı, Fotoğrafçı ve Yazar Erkan Özaydın, Akdeniz Sanat Oluşumu Dönem Sözcüsü Fatma Saadet Bilir, Onur Konuğu olan Dil Derneği Temsilcisi Hidayet Karakuş ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Türk Dil Bayramı etkinlikleri, İçel Sanat Kulübü, Mersin Sanat, Edebiyat Derneği, Akdeniz Sanat Oluşumu ve Dil Derneği’nin iş birliği ile gerçekleştirildi.

 

“DİL BAYRAMIMIZI MERSİN’DE İLK KEZ KUTLUYORUZ VE BUNUN DA DEVAMINI GETİRECEĞİZ”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Başkan Vahap Seçer’in sevgi ve selamını ileterek başladığı konuşmasında, Mersin’de Dil Bayramı’nın ilk kez kutlandığını ve her yıl kutlayacaklarını ifade etti. Özdülger, şunları söyledi:

“1932’de kurulan Türk Dil Kurumu’nun hemen ardından Eylül ayında gerçekleşen ilk Dil Kurultayı ile 26 Eylül Dil Bayramı olarak belirlendi. Ulu Önder Atatürk’ümüz bize ‘dilini korumayan bir millet var olamaz’ dediği için gerçekten güzel Türkçemizi güzel kullanabilmek ve onu yaşatabilmek bizim elbette ki görevimiz. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın dediği gibi ‘dilim benim bayrağımdır’. Gerçekten çok önemsediğimiz bir günde bir aradayız, ben çok heyecanlıyım çünkü Dil Bayramımızı Mersin’de ilk kez kutluyoruz ve bunun da devamını getireceğiz. Türkçemizi yaşatmak adına bu etkinlikler bizim için çok değerli.”

 

DİL SEVGİSİNİ PEKİŞTİREN OTURUMLAR YAPILDI

2 oturumda gerçekleştirilen programın ilk oturumunda “Türkçenin Bağımsızlık Savaşı” konusu işlendi. Ferhat İşlek’in yönlendiriciliğini yaptığı oturumda, şair ve yazar Hidayet Karakuş ve araştırmacı yazar Erdal Sevinçli konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda Türk Dil Kurumu’nun kuruluşu, dil devrimi, dil devrimi sonrasında unutulan kelimeler, dil ve bilim, dil ve bağımsızlık, dil ve kültür konuları üzerine bilgiler verildi.

Ali Bilir’in yönlendiriciliğinde gerçekleşen, “Dilimiz Kimliğimiz” konulu ikinci oturumda ise yazar ve ressam Doktor Gülseren Engin konuşma yaptı. “Tatlı Dil” başlığı ile düzenlenen kapanış etkinliğinin yönlendiriciliği şair ve yazar Orhan Özdemir tarafından yapıldı. Etkinliğe katılan halk ozanları da sazları ve sözleriyle etkinliği süsledi. “Tatlı Dil” oturumunu; Aşık Başare lakabıyla tanınan ozan Mehmet Doğan bağlamasıyla renklendirdi. Tamer Açıkalın, Aşık Cuma Ali Efe, Ramazan Esmer, Büşra Akdoğan ve Sinan Sain deyişleriyle etkinliğe renk kattı.

 

KATILIMCILARA PLAKET VE SERTİFİKA VERİLDİ

Etkinliğin sonunda, Dil İşlikleri’ne katılan şair ve yazanlardan; Fatma Sadet Bilir, Orhan Özdemir, Turan Ali Çağlar, Bengü Biroğlu Şaşmaz, Ali F. Bilir, Erkan Özaydın, Baha Akıner ve Kemal Uslu’ya Onur Karakuş tarafından katılım sertifikası sunuldu.

Halk ozanları Mehmet Doğan, Tamer Açıkalın, Cuma Ali Efe, Ramazan Esmer, Betül Turgut, Büşra Akdoğan ve Sinan Sain’e ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger tarafından plaket ve katılım sertifikası verildi.   

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA