BワYワK゙EHンR, TワRK DンL BAYRAMI誰I ETKンNLンKLERLE KUTLUYOR


 

Haber Merkezi

Büyükehir Belediyesi, bu yl 89. yl dönümü olan Türk Dil Bayram’n düzenledii etkinlikle Mersin’de ilk kez kutluyor. Kültür ve Sosyal ンler Dairesi koordinesinde‘Dilimiz Bizim Birliimiz’ sloganylayaplan etkinlikler,‘Gelecein Yazarlar ve Mersinli Yazarlar Bulumas’ile balad.

Mersin Büyükehir Belediyesi’nin himayesinde Akdeniz Sanat Oluumu, ンçel Sanat Kulübü ve Mersin Sanat, Edebiyat Dernei destekleri ile yaplan Türk Dil Bayram etkinlii kapsamnda ンçel Sanat Kulübü’ndeyaplan ilk bulumada ゙iir ンlii ve Öykü ンlii’yle gelecein yazarlarna k tutuldu.

GENÇLER VE YAZARLAR ÖYKÜ VE ゙ンンR ン゙LンKLERン’NDE BンR ARAYA GELDン

Öykü ンlii’ni Mersin Üniversitesi Emekli Öretim Üyesi, ゙air ve Yazar Orhan Özdemir, Yazar Turan Ali Çalar ve Mersin Sanat, Edebiyat Dernei Bakan Fotorafç ve Yazar Erkan Özaydn yürütürken, ゙iir ンlii’ni Mersin’e Deer Katanlar Kurulu (MEDEKA)üyesi Gazeteci ve ゙air Baha Sadk Akner ileÖretmen ve ゙air Kemal Uslu üstlendi. Öykü ンliinde öykü dili ve öykü yazma teknikleri hakknda bilgiler verildi. Yazma eylemini salayan dürtünün ne olduu üzerinden yaplan sohbet sonrasnda gençlere türkü dinletildi. Gençlere, kendilerine dinletilen türkünün üzerlerinde brakt etki sorularak, hissedilen duygular üzerine konuuldu.

゙iir ンlii’nde iirin ne olduu üzerinde durularak çeitli yazarlarn iir tanmlamalarna deinildi. Verilen bilgiler nda gelecein yazarlar iir yazma denemesi de yapt.

“TÜRKÇEMンZE SAHンP ÇIKMAMIZ GEREKンYOR”

Mersin’e Deer Katanlar Kurulu (MEDEKA) üyesi Baha Sadk Akner, son zamanlarda dilin doru kullanlmadna dikkat çekerek, gerçekletirdikleriiliklerde dilin doru kullanmna da deindiklerini ifade etti.Akner,“Biz yazar ve airler Türkçemiz konusunda çok hassasz. Türkçemize sahip çkmamz gerektiini düünüyorum. Özellikle son dönemlerde hem yaadmz corafyada hem dünyada gittikçe bozulan dil durumu var. Biz yazar ve airler Fazl Hüsnü Dalarca’nn ‘Türkçe benim ses bayramdr’ sözünü ilke edinmiiz” dedi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!  HABERCン GAZETESン
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCン SPOR
 


  BンK ンLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NヨBETヌン ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com yesidir

 
         
ANASAYFA HABER AR゙ンVン KワNYE ンLETン゙ンM GンZLンLンK ンLKELERン

 
Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com ゥ Copyright 2016-2021 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA