“SALGIN BİTTİ ALGISININ SONUÇLARI AĞIR OLABİLİR”


 

Pandemi önlemlerinin 1 Temmuz itibarıyla sona ermesi, aşı sorunu ve Delta Varyantına karşı alınması gereken önlemler ile ilgili Tabip Odası’ndan, “Salgın bitti algısının sonuçları ağır olabilir” uyarısı geldi.

 

GİZEM EKİCİ

 

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu aşı sorunu ve delta varyantına karşı alınması gereken önlemler ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Oda Başkanı Mehmet Antmen, 1 Temmuz itibarıyla pandemi gerekçesiyle devam eden sınırlamaların sona erdiğini hatırlattı.

Hükümetin aldığı kararların pandemi ile mücadelede bilimsel verilere dayalı olmadığını anlatan Antmen, “Yapılan açıklamalar toplumda pandeminin bittiğine, kontrol altına alındığına dair yanlış algılar yaratmaktadır. Son yayımlanan bilimsel bilgilere göre salgının kontrol altına alındığından bahsedebilmek için günlük vaka sayısının 1000’in altında olması, ölümlerin olmaması ve vaka sayısının haftalık 100 binde 10’un altında olması gereklidir. Dünyada ve Türkiye’de bu şartlar sağlanmamıştır. Son bir hafta içerisinde ülkemizde günlük yeni vaka sayısı 4 bin 800-5 bin 800 arası, günlük vefat sayısı ise 51-59 arasında değişmektedir. Aşılama doz ve hızının artmasına karşılık iki doz aşı yapılanların oranı henüz yüzde 18 civarındadır. Bu oranlar toplumsal bağışıklık sağlanmasından, varyantlar dahil salgının kontrol edilmesi için nüfusun en az yüzde 70’ine iki doz aşı yapılmış olmasından uzaktır” dedi.

 

“VARYANTLAR KAYGI VERİCİ”

Türkiye ve diğer ülkelerde Covid 19 mutasyonlarının varlığını devam ettirdiğini ve kaygı verici varyantlar ile karşılaştıklarını anlatan Antmen, “Son verilere göre en fazla endişe uyandıran varyantlardan birisi  “Delta varyantı” olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu varyant kaynaklı Covid -19 vakalarının, daha farklı klinik semptomlarla kendini gösterebildiği ve bazı hastalarda daha ağır seyredebildiği ve bulaşıcılık hızının İngiliz varyantının iki katı olduğu ispatlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, Delta varyantının dördüncü dalgaya neden olabileceği, bu nedenle çok dikkatli olunması ve tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği uyarısını yapmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“SALGIN YERİNE ALGIYI YÖNETMEYE ÇALIŞTILAR”

Sağlık Bakanlığı’nın pandeminin başından bu yana salgın yerine algıyı yönetmeye çalıştığını öne süren Antmen şöyle devam etti: “Bakanlık sürekli yalan ve yanlış beyanlar verip verileri gizleyerek süreci yürütmektedir. Şimdi de yurtdışı seyahatlerde uygulanacak önlemler için ülkeler arası riskle uyumlu olmayan yaklaşım sergilemektedir. Vaka sayıları her geçen gün artan Delta varyantının yoğun olduğu İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden gelenlerde son 72 saat içinde yaptırılan testin negatif olması yeterli görülmektedir. Ancak ülkemizin yeni bir tehlike ile karşılaşmaması için özellikle uluslararası seyahatlerde bilimsel önlemlerini artırması gereklidir. Hindistan, Nepal, Pakistan gibi ülkelere uygulanan 72 saat içinde PCR testi yaptırılması, test negatif ise 14 gün karantina uygulanması ve tekrar testin negatif olması koşulu ile turist olarak seyahat hakkına sahip olunması, başta Rusya ve İngiltere olmak üzere Delta varyantının yükseldiği her ülke için geçerli olmalıdır. Aksi takdirde turizm gibi bilimsel olmayan kaygılar uğruna yeni bir dalga ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.”

 

“SALGIN BİTTİ ALGISININ SONUÇLARI AĞIR OLABİLİR”

İsrail’de aşı yaş sınırının 12’ye indirilerek önlemlerin yeniden sıkılaştırılmaya başlandığına dikkat çeken Antmen “Ülkemizde de 12 yaş ve üzeri nüfus da aşılama programına katılması bilimsel olarak gündeme alınmalı; gerekli durumlarda hızlı bir şekilde aşı istasyonları ve aşı mobil araçları kurulmalıdır. Türk Tabipleri Birliği ve Mersin Tabip Odası olarak salgının şu anki verileri ve yapılan aşı oranlarıyla; başta Delta varyantı olmak üzere daha bulaşıcı yeni varyantlar da göz önünde bulundurularak salgın bitti algısı yaratılmasının ağır sonuçları olabileceği konusunda yetkilileri uyarıyoruz. İktidarın sorumluluğu kendi yaşam biçimlerini ve bilimsel olmayan antidemokratik uygulamalarını tüm topluma dayatmak değil, salgına yönelik gerekli önlemleri almaktır” diye konuştu.

 

“AŞIDA HENÜZ TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞIN UZAĞINDAYIZ”

Aşılamanın son iki haftada bazı günler 1 buçuk milyona kadar çıkması sevindirici olduğunu ancak henüz toplumsal bağışıklığın uzağında olduklarını anlatan Antmen şunları söyledi:

“Gerek aşı konusundaki tereddütler, gerekse de bölgesel eşitsizlikler nedeniyle toplumda aşıya güven oluşması için toplum katılımı sağlanmalı, yerel dinamiklerle işbirliği yapılmalı; toplumun tüm kesimlerini temsil eden demokratik kitle örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların, sürece ve karar alma mekanizmalarına doğrudan katılımı sağlanmalı, aşılama hızı artırılmalıdır. Özellikle gençlerin aşıya karşı ilgisizliğine yönelik özel önlemler alınmalı, gençlik aşı konusunda ikna edilmelidir. Aşılama hızının artırılmasının yanında, varyantlara yönelik her 10 hastandan biri için en olanaksız koşullarda dahi 20 hastanın birinde- ayrıntılı genom incelemeleri yapılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Günlük test uygulamaları, filyasyon hizmetleri aksatılmamalıdır. Özellikle kapalı alanlardaki kalabalıklaşmaların önüne geçilmeli ve fiziksel mesafe, havalandırma, maske önlemleri devam ettirilmelidir.

Aşı gibi, ücretsiz ve nitelikli maske dağıtımı da yapılmalıdır.”

 

“BİNALARDA HAVALANDIRMA KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de sürece katkısı sağlanarak binalarda havalandırma koşulları düzeltilerek bunun denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Antmen şunları söyledi: “Havalandırma olanaklarının güçlendirilmesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır. Sağlık çalışanları pandemi ile boğuşurken Cumhurbaşkanı imzalı çıkan yeni Aile Hekimliği Yönetmeliği ile görev tanımları daha da belirsizleşmiş, basına demeç veren Aile Hekimlerinin sözleşmelerinin feshedilmesi için antidemokratik puanlama sistemleri getirilmiştir. Mersin Tabip Odası olarak, pandemi ile nasıl mücadele ettiysek ve bu uğurda Türkiye’de 436, Mersin’de 20 sağlık çalışanını kaybetmemize rağmen yılmadıysak, bu ve benzeri antidemokratik uygulamalara karşı mücadeleyi de tüm gücümüzle yapacağız.”

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA