“HALKIMIZA HİZMETE GÖNÜLDEN BAĞLIYIZ”


 

Halkımıza hizmete gönülden bağlıyız” diyerek Toroslar’ı, refah düzeyi yüksek ‘kendisine yeten’ bir kent haline getirmek için çalıştıklarını açıklayan Başkan Atsız Afşın Yılmaz, çalışmalarını gazetemize anlattı.

GİZEM EKİCİ

 

Göreve geldiği günden bugüne kadar Toroslar'ı yarınlara emin adımlarla taşıyan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; "Hedefim, hayallerimin ötesinde bir Toroslar" dedi.

Ulaşımdan imara, spordan turizme, sosyal belediyecilikten kültürel mirasa kadar her alanda yaptığı çalışmalarla ilçede aidiyet duygusunun daha da ön plana çıkmasını sağlayan Başkan Yılmaz; "Biz, Toroslar'da 310 bin kişilik büyük bir aileyiz. Halkımıza hizmete gönülden bağlıyız" ifadelerini kullandı.

“Çevik belediyecilik’ anlayışla  çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz; "Mersin’in 4 merkez ilçesinden biri olan Toroslarımız, kent merkezinin kuzeyinde Toros Dağlarına sırtını vermiş, yaylaları, doğal dokusu ve tarih kokan yapısıyla keşfedilmesi gereken bir ilçedir. İki yıl önce söz verdiğimiz gibi bir taraftan içinde eşsiz güzellikleri barındıran bu güzel ilçemizin var olan değerlerini korurken, bir yandan da yeni hizmet ve yatırımlarımızla daha da zenginleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

 

TOROSLAR, REFAH DÜZEYİ YÜKSEK ‘KENDİSİNE YETEN’ BİR KENT HALİNE GELECEK

Toroslar’ı refah düzeyi yüksek ‘kendisine yeten’ bir kent haline getirerek vatandaşların Çevik Belediyecilik hizmetlerinden en yüksek seviyede faydalanması için çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, “Seçim öncesinde söz verdiğimiz projelerden olan Açık Hava Sinema Günleri ve Mahalle Şenlikleri ile 43 mahallede 86 etkinlik gerçekleştirerek yaklaşık 96 bin vatandaşa ulaştık.R amazan Sofraları ile 46 bin vatandaşla buluştuk.

Tesis noktasında Mersin'de güçlü belediyeyiz. Spor faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Bu kapsamda 15 farklı spor branşında kurs açtık. 2-9 Kasım 2019 tarihleri arasında Dünya Büyükler Bocce Şampiyonası ile Dünya Kadınlar Bocce Kupası’na da ev sahipliği yaptık. Toroslar Belediye Spor Kulübü bünyemizde farklı branşlarda belediyemizi temsil eden gençlerimiz, ulusal ve uluslararası organizasyonlardan başarı ile dönüyor. Bu Toroslarımız ve kentimiz için mutluluk verici.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalayarak “Kadın cinayetlerine “dur” demek adına önemli bir adım atmış olduk.

Kentimizin güzide takımı İçel İdman Yurdu’na tesis desteği verdik. Prof. Dr. Aziz Sancar Gençlik Merkezimizdeki, yaklaşık 27 bin metrekarelik idari bina ve tesisinin 10 yıl süreyle kulübe verilmesi hususunu meclisimizde oy birliğiyle kabul ettik.

 

MERSİN’DE KIŞ TURİZMİNİN ADRESİ: KAR FESTİVALİ

Kış turizmi konusunda önemli bir potansiyele sahip ilçemizde turizmi canlandıracak projeleri de bir bir hayata geçiriyoruz. Toroslar'ın zirvesinde Kar Festivali düzenleyerek, Mersin'in yanı sıra Çukurova bölgesinde bir ilki gerçekleştirdik. Arslanköy Yaylamızda iki gün boyunca hemşehrilerimizle buluşturduğumuz ve il dışından da birçok misafiri ağırladığımız festival ile  Mersin'de kış turizmi ve sporları konusunda bir çığır açtık.

Çukurova Belediyeler Birliği ile bölgemizin gelişmesi ve kalkınması adına çalışmalar yapmaktayız. Başkanı olduğum Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği’nde (METAB) üye belediye başkanlarımız ile kentimiz için ortak çalışmalar yürütmekteyiz.

Toroslar Belediyesi Şehit Jandarma Uzman Çavuş Durmuş Tek Kreş ve Gündüz Bakım Evi Projemizi hayata geçirdik.

 

"MESLEK KURSLARIMIZLA İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYORUZ"

Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kurslarının (TORTEK) kapasitesini attırarak 41 Branşa çıkardık. Avrupa Hareketlilik Haftası’na 2019-2020 dönemlerinde katıldık. Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülüne de layık görüldük. Gençlerimizin eğitim ve kariyer planlamasına yardımcı olacak Kariyer Merkezi Projemiz hayata geçti. Mersin İŞKUR İl Müdürü sayın Mustafa Kutlu ile Kariyer Merkezi İşbirliği Protokolü imzaladık.

Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK) Merkezi’nde 41 branşta açtığımız kurslara katılan özellikle kadınlar hem meslek öğreniyor hem de el emeği ile ürettikleri ürünleri satarak aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. TORTEK ile vatandaşlarımıza başarılı bir meslek yolu hazırladığımız gibi ekonomiye de vasıflı eleman yetiştirmek için önemli bir misyonu üstleniyoruz. Öğrenmenin yaşı yok. Meslek edinmek isteyen bütün vatandaşlarımıza kapımız açık” dedi.

 

"KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ EN ÜST SEVİYEDE TUTTUK"

Ayrıca halk sağlığını tehlikeye atan Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ilçede adeta seferberlik ilan ettiklerini aktaran Yılmaz, pandemi süreci boyunca tedbir çalışmaları hep üst düzeyde tuttuklarını vurguladı. “Sosyal yaşamın tüm alanlarında salgın sürecini en iyi şekilde yöneten ve aldığı önlemleri sıkı bir  şekilde uygulamaya devam bir belediye olmanın gururunu yaşıyoruz” diyen Atsız Afyın Yılmaz, “Çalışmalarımızda her zaman önceliğimiz toplum sağlığını korumak.  Salgının dünya genelinde etkili olmaya başlamasıyla birlikte gerekli planlamalarımızı yapıp Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü andan itibaren toplu kullanım alanlarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarına başladık. İşletmelerde hijyen, sosyal mesafe ve maske denetimleri de yaparak halk sağlığını tehdit edebilecek unsurların oluşmasına da fırsat vermiyoruz.

Türkiye’de bir ilk olan ‘Büyüklere Vefa, Haydi Onları Ara’ Sosyal Sorumluluk Projesi başlattık. Proje kapsamında ‘Büyüklere vefa’ hattı kurarak kendilerine ulaşan vatandaşları, evden çıkamayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarla görüştürerek, bir iletişim köprüsü olduk.

Bu süreçte ilçemizdeki ihtiyaç sahiplerini de gözeterek gıda paketi desteği verdik.

İlçemizde evi yanan, mağdur durumda olan vatandaşlarımıza yardım eli uzatıyoruz.

Çocuklarımızın eğitimine destek olmak amacıyla ilçemizde 26 noktada  EBA Destek Merkezi oluşturduk. Salgınla en ön cephede savaşan ve uğurda hayatını kaybeden sağlık kahramanlarımızın anısını yaşatmak için Korukent Mahallemizde ‘Sağlık Kahramanları Parkı’ adını verdiğimiz anıt parkı yaptık. Anıt parkımızda, kentimizde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden 19 sağlık çalışanının kaideleri de yer alıyor.

 

"TERTEMİZ BİR TOROSLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Toroslar’ın daha yaşanabilir, temiz ve düzenli bir ilçe olması amacıyla “Sokakta Temizlik Var” Projemiz ile günlük temizlik yapılmasının yanı sıra her gün üç mahallemiz; 25’er kişilik üç ekiple baştan aşağı temizlendi. Belediyemize, geri dönüşüm çalışmalarımızla 3 Sıfır Atık Belgesi de kazandırdık.

 

"TOROSLARIMIZIN ÇEHRESİNE DAHA DA GÜZELLİK KATIYORUZ"

İlçemizin dört bir yanında ulaşımı kolaylaştırmak adına durmadan çalışıyoruz. Kilit parke üretim atölyemizde imal ettiğimiz parke, sıcak asfalt, bordür ve kaldırım çalışmalarımızın yanında yeni yollar açarak kentimizi daha konforlu hale getiriyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ile ilçemizdeki yeşil alanları koruyor, bakım ve güzelleştirme çalışmaları yapıyoruz. Aynı zamanda peyzaj çalışmalarımız kapsamında yüksek kesimli mahallelerimizde taş duvar örme çalışmaları yürütüyoruz.

Önceliğimiz Toroslar'ın planlı  ve sağlıklı bir şekilde büyümesi. Toroslarımızı geleceğe taşıyacak yeni imar planlarımızı tamamlıyoruz. Bu kapsamda   6. ve 7. Etap 1/1000 ölçekli İmar Planları'nı meclisimizden geçirdik. Kollektif akılla güzel bir plan ortaya çıkardık.

Toroslarımız için kurduğumuz hayallerimizi, hedeflerimizi tek tek yerine getiriyoruz. İlçemizi  el birliğiyle güçlü yarınlara taşıyacağız. Sağlıktan ulaşıma, istihdamdan eğitime, kültür ve sanattan sportif faaliyetlere kadar hayata geçirdiğimiz çalışmalarımız ve vizyon projelerimizle ilçemize artı değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“YENİ PROJELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRME NOKTASINDA CİDDİ HAMLELER YAPIYORUZ”

Hayata geçirdikleri ve planladıkları yatırımlarla Toroslar’ın 10 yıl sonra istihdam alanlarının, üretimin ve turizmin merkezi olacağının müjdesini veren Başkan Yılmaz, bu anlamda AR-GE, tarım, turizm ve istihdam odaklı projelerini sürdürdüklerini söyledi. Yılmaz, açıklamısını şöyle sürdürdü; Yayla ve kış turizminin yanı sıra, tarım alanında fonksiyonel çalışmalar yürütmek üzere, AR-GE ve Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve altında ARGE Müdürlüğü, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Kent Tarihi ve Tanıtımı Müdürlüğü'nü kurduk. Toroslarımızın hak ettiği gibi güçlü geleceği sağlamak adına elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.

 

"TAM KAPANMADA GÖNÜL BAĞI PROJEMİZLE GÖNÜLLERİ FETH ETTİK"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan ayında uygulanan ve Bayramı da içine kapsayan 17 günlük tam kapanma döneminde 310 bin nüfuslu Toroslarımızda ‘Bizim bağımız, gönül bağı’ diyerek Gönül Bağı Projesi’ni başlattık ve 444 41 33 numaralı Gönül Bağı Destek Hattı'nı kurduk. Çevik Belediyeciliğin en güzel örneğine imza attığımız bu çalışmamızla Toroslarımızın tüm ihtiyaçlarının ortak bir çözüm merkezinde topladık.

Tüm personelimizle birlikte hizmetlerimizi ve dayanışma ruhunu en üst düzeye çıkardığımız proje kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezimizde Destek Birimleri oluşturduk. Gönül Bağı ile gıda kolisinden evde sağlık ve bakım hizmetine, çocuk ve hasta bezinden taziye ve psikolojik desteğe kadar her an hemşehrilerimizin yanında olarak yardımına koştuk.

Çalınmadık kapı, karşılıksız talep bırakmayan ekipler, mesai gözetmeksizin 7/24 çalışarak dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi.

 

"SOKAK HAYVANLARINI DA UNUTMUYORUZ"

Tam kapanmada sokak hayvanları da unutulmadı. Proje kapsamında oluşturulan destek merkezlerinden biri olan Tarım ve Sokak Hayvanları Destek Biriminin görevlileri, özellikle yeşil alan ve parklarda bulunan besleme odaklarını her gün taze mama ve su ile doldurarak takviyelerini yaptı.

 

SOSYAL DESTEKTE REKOR HİZMET

Toroslar'da sosyal yardımlar ve dayanışmayı daha da güçlendiren Gönül Bağı ile ilçenin 67 Mahallesi'nde ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı.

Gönül Bağı Destek Hattı'na gelen 40 bin çağrı cevaplandırıldı, 38 bin 538 ihtiyaç sahibi vatandaşa erzak kolisi dağıtıldı. Destek Birimlerine iletilen 7 bin 186 talep ve ihtiyaç yerine getirilirken, 3 bin 317 engelli bireyin ve 13 bin 419 yaşlı vatandaşın yardımına koşuldu.

350 personelin görev aldığı  çözüm masasında çalışan belediyenin 62 Gönül Bağı aracı da 64 bin 480 kilometre yol kat etti”.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, pandemiye karşı Toroslar'da dayanışma ruhunun en üst düzeyde olduğunu belirterek; "Biz biliyoruz ki zorluklar birlik ve beraberlikle atlatılır. Tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanında olduk. Hemşehrilerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. İnanıyorum ki alınan tedbirler ve gösterilen sabır neticesinde daha sağlıklı ve güzel günlere el birliğiyle kavuşacağız " dedi.

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA