“HAVA KALİTESİNE YATIRIM, SAĞLIKTA TASARRUF SAĞLIYOR”


 

Üniversite öğrencileri, CityAir Projesi kapsamında küresel ölçekten yerele hava kalitesini konuşmak için buluştu. Mersin’i de kapsayan 6 ilde uygulanan proje çerçevesinde; hava kalitesi çalışmalarına yapılan yatırımların, hava kirliliğine bağlı sağlık harcamalarında önemli bir tasarruf sağladığına dikkat çekildi.

Haber Merkezi

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen "Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında düzenlenen "Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerlerinin’’ ikincisi; Gaziantep, Mersin, Adana, Osmaniye, Kilis ve Hatay’dan öğrenci ve öğretim görevlilerinin katılımıyla devam etti. 

Seminerde, açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi Değerlendirme Şube Müdür Vekili İrde Çetintürk Gürtepe yaptı. CityAir Projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri ve farkındalık çalışmalarından söz eden Gürtepe, “Bakanlık olarak, Türkiye’de hava kalitesine esas çalışmaların, ülkemize ait bilgilerle desteklenmiş ve daha anlaşılır şekilde kamuoyuna sunulması için çalışıyoruz.  Elde ettiğimiz veriler, hava kalitesinin iyileştirilmesinde büyük önem arz ediyor. Gençlerimize temiz yarınlar bırakmak için farkındalık yaratmayı önemsiyoruz’’ dedi.

 

“KÜRESEL PANDEMİ HAVA KALİTESİNİN ÖNEMİNİ TÜM İNSANLIĞA BİR KEZ DAHA HATIRLATTI”

Seminerde ‘’Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar’’ başlıklı, detaylı bir sunum gerçekleştiren CityAir Proje Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal; hava kirliliğinin insan sağlığını en çok tehdit eden çevresel sorun olduğunu belirtti. Ünal: “Hava kalitesinde sürdürülebilir bir iyileştirme için bilim, politika ve halk üçlüsünün bir araya gelerek çözüm önerileri geliştirmesi gerekiyor. CityAir projesinin temelinde de bu var. Hava kirliliğine sebep olan kaynakları bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz; elde edilen sonuçları, Bakanlık, belediyeler ve karar alıcılarla paylaşıyoruz ve toplumda farkındalık çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Hava kirliliğine karşı alınacak önlemlerde; ekonomik durum, endüstri, nüfus, taşımacılık alanındaki talepler gibi pek çok parametrenin söz konusu olduğunu söyleyen Ünal: “Önemli olan; ekonomik ve sosyal olarak uygulanabilir önemler ile hava kalitesinde sürdürülebilir bir iyileştirme yakalamak. CityAir projesinde; elde edilen bilimsel verilerin ardından proje kapsamında yer alan şehirler için hangi kirletici kaynaklarının daha önemli olduğu, bu şehirler için çözüm önerilerimizin ne olduğu gibi kapsamlı ve detaylı bilgileri de açıklayacağız’’ dedi.

Küresel pandeminin hava kalitesinin önemini tüm insanlığı bir kez daha hatırlattığını söyleyen Ünal, sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Hava kirliliği, toplumun tamamını etkileyen, farkında olunmadan maruz kalınan bir kirlilik. Hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkileri uzun yıllardır tartışılıyor; ancak bugün, hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkileri pek çok bilimsel araştırmayla net şekilde ortaya konmuş durumda. Dünyada her yıl milyonlarca insan, hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.’’

 

“HAVA KALİTESİNE YATIRIM, SAĞLIKTA TASARRUF SAĞLIYOR”

Hava kirliliğinin ekonomik etkileri ile ilgili yapılan araştırmalara da değinen Prof. Dr. Alper Ünal: ‘’Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, 1990’dan bu yana hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik yapılan 40 milyar dolarlık yatırımın, 2 trilyon dolarlık sağlık harcaması tasarrufu sağladığını ortaya koyuyor’’ dedi.

 

‘’YERELDE HAVA KALİTESİ BİLİNMEZSE, KÜRESEL BİR ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL’’

CityAir Proje Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Hava kalitesi, bölgesel kaynaklar ile bağlantılıdır ancak; hava kirliliğinin etkisi sınırları aşar. Türkiye’den örnek vermek gerekirse; elimizdeki veriler İstanbul’daki hava kirliliğinin bölge illerine de taşındığını gösteriyor. Örneğin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan taşınan çöl tozlarının da ülkemizdeki hava kirliliği üzerinde önemli bir etkisi var. Hava kalitesinin haritalandırılması, anlaşılır hale getirilmesi son derece önemli bir konu; çünkü şehirlerdeki hava kalitesi ortaya konmaz ise geleceğe dair doğru önlemler de alınamaz. Biz de CityAir projesi kapsamında hava kalitesi modeli ve envanter verilerini bütüncül analiz ederek proje kapsamındaki illerde değerlendirme yapıyoruz. Hava kalitesinin gerekli önlemler alınarak iyileşme oranlarını; mevcut durum senaryoları ile karşılaştırıyoruz.’’

 

‘’HAVA KİRLİLİĞİ YAKIN GELECEKTE DE İNSANLIĞIN KARŞILAŞTIĞI EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİSİ OLACAK’’

Hava kalitesinin yükseltilmesinde; uluslararası koordinasyon ve işbirliğinin de oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alper Ünal: “Yerel emisyon kaynakları ana kirleticiler olsa da hava kirleticilerinin uzun menzilli taşınımı söz konusu. Küresel ölçekte hava kirliliğine çözüm ararken de uluslararası işbirlikleri oldukça önemli. Araştırmalar gösteriyor ki hava kirliliği yakın gelecekte de insanlığın karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi olacak; akademide de bu alanda yürütülecek araştırmaların sayısı artacak. Bu sebeple çevre mühendisliği bölümü başta olmak üzere öğrencilerimiz de bu konuda çalışmalarını sürdürebilir’’ dedi.

Daha sonra “Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Semineri”nde CityAir projesi kapsamında genel bilgi ve iletişim çalışmaları da aktarıldı. CityAir Projesi Takım Lideri Dr. Hüseyin Özdemir, genel bilgilendirme sunumunda CityAir projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri çalışmalarının önemine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği işbirliği ile yürütülen farkındalık çalışmalarından da söz etti. Daha sonra proje İletişim Koordinatörü Seçil Şendağ, bir sunum gerçekleştirdi. Proje kapsamında yürütülen iletişim çalışmalarından bahseden Şendağ; “Dünya Çevre Günü”, Uluslararası Temiz Hava Günü ve Avrupa Hareketlilik Haftası başta olmak üzere küresel ölçekte gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri ve temsilcilerin de katıldığı seminerin son bölümünde proje temsilcileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA