İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSAYDI 2 BİN 336 KADIN ARAMIZDA OLACAKTI


 

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yılında EŞİK’ten; “İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı en az 2 bin 336 kadın şimdi aramızda olacaktı” uyarısı geldi.

Haber Merkezi

 

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi İlksen Sorguç Dinçer, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10’ıncı yıldönümünde yazılı bir açıklama yaparak, sözleşmenin feshine bir kez daha itiraz etti.

Geçtiğimiz 20 Mart’ta gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararıyla hukuka aykırı olarak ve meclis iradesi yok sayılarak, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini öğrendiklerini anımsatan Dinçer, “Cumartesi sabahı döküldüğümüz sokaklarda tek adam tarafından verilen bu kararın hukuka, Anayasa’ya, uluslararası sözleşmeler hukukuna aykırı olduğunu yüksek sesle söyleyip‘yok hükmündedir’ dedik.

29 Nisan tarihinde bir Cumhurbaşkanlığı kararı daha yayınlanarak adeta duyduk duymadık kalmasın dercesine Türkiye’nin 1 Temmuz 2021’de sözleşmeden çıkacağı belirtildi. Böylece kadınlara gözdağı; Danıştay’a açılan onlarca dava konusunda yargıya ve konuyu gündemine alan Venedik Komisyonu’na talimat verilmeye çalışıldı.

 

“MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMİYORUZ”

Biz, çocuk istismarcılarına af getirilmesi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, sıraya 6284’ün ve hatta Medeni Kanun’un alınması gibi kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı mücadele etmek için 300’ü aşkın kadın ve LGBTİ+ örgüt/platform/grup tarafından oluşturulanEşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak, İstanbul Sözleşmesi’nden, yaşamlarımızdan, haklarımızdan, dayanışmamızdan ve örgütlü mücadelemizden asla vazgeçmiyoruz.

Bu hukuksuz çekilme kararı bizim için o kadar yok hükmünde ki,İstanbul Sözleşmesi’nin 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılmasının veTürkiye tarafından ilk imzacı olarak imzalanmasının 10’uncu yıldönümünde #İstanbulSözleşmesi10Yaşında, ‘Daha nice yaşlara’ diyoruz.

 

DEVLET GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDA

Devlet, kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların, yaşlıların, mültecilerin, engellilerin ve diğer dezavantajlı grupların haklarını, hayatlarını koruma görevini yerine getirmek zorundadır.

Devletin görevi, kadınların hayatlarını ve haklarını yok sayıp; kadının içinde şiddet gördüğü aileyi yüceltenlere; toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını şeytanlaştıranlara, şiddet uygulayan erkeklere uzaklaştırma verilmesinden başlayıp kadının boşanma, nafaka haklarına göz dikenlere, erken yaşta zorla evlilikleri savunanlara, şiddet ve istismar serbestliği (!) için İstanbul Sözleşmesi’ni günah keçisi ilan edenlere mavi boncuk dağıtmak değil, her bir bireyin şiddetten uzak özgürce yaşama hakkını korumaktır.

Bunu hatırlatmaya ve sorumluları göreve çağırmaya devam edeceğiz. Karardan geri dönülene kadar ulusal ve uluslararası alanda, hukuki her türlü yolu deneyeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir, karar geri çekilmelidir,sözleşme etkin uygulanmalıdır

 

NE OLDU?

20 Mart’ta Resmi Gazete ‘de yayınlanan İstanbul Sözleşmesi kararından sonra geçen 1,5 ayda kadınların ve LGBTİ+’ların başına neler geldi?

İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdiği 2014’ten bu yana etkin uygulansaydı, neler olurdu?

Sorularla Sözleşme’nin Türkiye’deki 10 yılı

Soruların cevabı: Sözleşme yalanlarla şeytanlaştırıldı, tek adam, hukuku değil yalanları esas aldı

EŞİK 20 Mart’tan bu yana neler yaptı?

İstanbul Sözleşmesi kararından sonra kim ne yaptı, ne dedi?” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA