TARIM-ORKAM-SEN’DEN SEMT PAZARLARI ÇAĞRISI


 

Haber Merkezi

 

Semt pazarlarının kapatılması ile yaşanan mağduriyete bir tepki de Tarım Orkam Sen Mersin Şube Başkanı Ömer Hatip Özden’den geldi. “Geç de olsa yanlıştan dönüldü ama” diyen Özden, semt pazarlarını kontrollü bir şekilde açılması için çağrı yaptı.

 

“ZİNCİR MARKETLER VE MANAVLAR AÇIK İKEN SEMT PAZARLARI NEDEN KAPALI?”

Açıklamasında iktidara seslenen Ömer Hatip Özden, “29 Nisanda ülkemizde başlayan ‘tam kapanma’ ile beraber tarım sektöründe var olan sorunlar yetmezmiş gibi sorunlar artmaya devam ediyor. Tırnak içerisinde ‘tam kapanma’ diyoruz çünkü gerçek bir kapanmanın olmadığına hepimiz şahit oluyoruz. Kimlere kapanma geldi? Diye sormak lazım. Bütün zincir marketler ve manavlar açık iken semt pazarları neden kapalı? Açık alanda olan semt pazarlarına giriş ve çıkışlarını kontrollü sağlanabilir bu tip çözüm yöntemleri düşünmeden kapatılması sonucunda üreticilerin ürünleri elinde kaldı.

 

“HASAT SEZONUNDAYIZ”

Mersin yaş sebze ve meyve üretiminde ülkemizdeki en önemli 3 ilinden biridir. Mevsimsel olarak içinde bulunduğumuz dönem de yaş sebze ve meyvenin bol olduğu hasat dönemi içerisindeyiz. Semt pazarları yaş sebze meyve satılmasında piyasanın ciddi bir pazarlama ağını oluşturuyor.

Toplum olarak semt pazarlarından alış veriş yaptığımızdan dolayı ve pazarların kapanmasından dolayı üretilen ürünler ya dalında çürümeye terk edildi ya da sebze hallerinde çöpe atılıyor. Çok değil 2 hafta önce kilosu 3-4 lira olan Salatalık şu an Mersinde 30 kuruşa kadar düştü. Tarlada ya da seralarda 30 kuruş olan salatalık marketlerde 6-7  kat fiyat farkı ile tüketici almaya mahkum edilmiştir. Bu sadece ürünlerden birinin örneği bunları çoğaltabiliriz. Sağlıklı bir planlama yapılmadan getirilen yasaklarda sadece üretici değil aynı zamanda tüketicinin de cebi yanıyor

 

“ÜRÜNLER TOPRAKTAN ÇÖPE DEĞİL SORFRAYA GİTSİN”

Sonuç olarak bizleri yönetenler yine sınıfta kaldı. Her ne kadar en büyük temennimiz Dünyada yaşanan bu salgından bir an önce kurtulmak olsa da yetkilerin açıklamalarına göre Covid-19 salgınının daha da süreceğini önümüzdeki süreçte dalgalanmaların ve piklerin olabileceğinin endişesi içerisindeyiz. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Bundan sonra olacak olan kapanmalarda açık alanda olan semt pazarları ile ilgili çözüm yöntemleri aranmalı ve kontrollü giriş çıkışlar yapılmalıdır. Planlamalar buna göre yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Çözüm yöntemleri ve planlamalar yapılmadığı takdirde ‘Topraktan Sofra’ ya sözü yerine ‘Topraktan çöpe’ gidecek olan ürünlere bakacağız” dedi.

 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA