SERBEST BÖLGE’DE DARALMA VAR


 

Mersin Serbest Bölgesi’nde Ocak-Şubat aylarında “işyeri kiralama

GİZEM EKİCİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın periyodik olarak yayınlandığı Aylık Göstergeler Raporu’nun Ocak-Şubat ayları dönemi yayınlandı. Rapora göre Mersin Serbest Bölgesi’nde yaratılan istihdam 2020’nin Şubat ayı sonuna göre yüzde 5’lik daralmayla 10.216 kişiye geriledi.

Ayrıca bölgede faaliyet gösteren firma sayısı ise geçen yıl ile aynı kalarak 413 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde firmaların faaliyet ruhsatları özellikle “işyeri kiralama" ve “depo işletmeciliği” faaliyet konularındaki daralmanın etkisiyle yüzde 2’lik azalışla 639’a geriledi.

Bölgedeki yatırım harcamaları yurtdışından bölgeye yapılan demirbaş yatırımları kaynaklı yıllık bazda yaklaşık iki kat artışla 7,5 milyon dolara yükseldi.

2021’in Ocak-Şubat döneminde bölgenin ticaret hacmi yüzde 21’lik artışla yaklaşık 567 milyon dolara yükseldi. Söz konusu gelişmede özellikle Şubat ayında “işlenmiş petrol ürünleri” ihracatındaki hızlı artış belirleyici olurken; “gıda sanayi ürünleri” ithalat ve ihracatı yıllık bazda en fazla artış kaydeden bir diğer sektör grubu oldu. Yılın ilk iki ayında geniş

ekonomik grupların sınıflamasına göre toplam ticaret hacmindeki gelişmelerde ara malları ihracatı etkili oldu.

Ülke gruplarına göre ise Afrika ülkeleri ticaret hacmi artısına önemli katkı sağladı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA