BUĞDAYDA GÖZLER DESTEK VE TABAN FİYATTA


 

Çukurova’da başlamak üzere olan buğday hasat sezonu öncesi beklentilerinin altında olan prim desteklerinin arttırılması ve taban desteğinin bayram öncesi açıklanması için çağrı yapıldı.

Haber Merkezi

 

Tarsus Ticaret Borsası, “2021 Buğday Beklenti Raporunu Hazırladı”. Rapor ile ilgili açıklamalarda bulunan Borsa Başkanı Murat Kaya, dünya genelinde çok farklı ve sürekli değişkenleri olan tarımsal üretime, gıda tüketimine şahit olunduğunu söyledi.

Kaya, “Kısa sürede bu kadar hızlı fiyat artışlarının yaşandığı, dünya genelinde Covid etkisi ile görülmemiş yüklü alımların yapıldığı, ithal fiyatların iç piyasa fiyatlarını çok aştığı, bazı ürünlerin fiyatlarında yüzde yüz artışların oluştuğu nakliye ve lojistiğin sorun olduğu, kısıtlamalar ile gıda enflasyonunun ana gündem haline geldiği bir dönemden geçiyoruz.

 

BUĞDAY HASAD SEZONU BAŞLAMAK ÜZERE

Uluslararası Hububat Konseyi (İGC) tarafından yayınlanan raporda; yeni sezon için dünya tahıl üretiminde arz yönlü bir sorun görülmediği, rekoltede artış beklendiği, buğdayda 790 milyon ton üstünde üretimin gerçekleşeceği öngörüldüğü açıklanmıştır.

Ancak, yeni hasat sezonunda her ne kadar arz yönlü bir sorun olmadığı öngörülsede fiyat hareketlerinin talep yönlü değişkenlik göstereceğini tahmin ediyoruz. Bu öngörümüzün başlıca nedeni ise Covid etkisi gibi sebeplerle ülkelerin alacağı önlemler ve tedbirler fiyatlarda belirleyici olacağı kanısındayız.

 

PRİM DESTEKLERİ BEKLENTİLERİN ALTINDA

Her zaman dile getirdiğimiz bir konuda, destekleme primlerinin günün koşullarına uygun iyileştirilmesiydi. Halen prim destekleri beklentilerimizin altında. 5 yıllık prim aynı seviyelerde gidiyor.

 Tüm dünyayı tehdit eden Koranavirüs salgını tarım sektörüne verilmesi gerek önemi halen gündemde tutuyor. Ve biz bu gündemi çok iyi değerlendirmeliyiz.

 

TABAN FİYAT BAYRAM ÖNCESİ AÇIKLANMALI

Geçtiğimiz yıl alım fiyatı ton başına bir önceki yıla oranla yüzde 22,2’lik bir artışla 1.650 TL’ye yükseltilmişti. Bu yıl ise beklentimiz en az ithalat fiyatı seviyeleridir. Türkiye genelinde ilk hasadın başlayacağı bölgemizde bayram öncesinde taban fiyatların açıklanması tüm üreticilerimizi memnun edecektir.

Temennimiz, çiftçimize buğday ektirmek için prim desteğini yüksek tutmak, tarımda üretmeye ve tarımsal ürünleri aralıksız desteklemeye devam edilmesidir.2021 yılı üretim sezonu ve hasatların başlamasına az bir süre kala Buğday ile ilgili hazırladığımız bu raporda Dünya ve Türkiye de yaşanması muhtemel beklentilere yer vermeye çalıştık.

Bol ve bereketli bir sezon geçirmek dileğiyle” dedi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA