“ASM ÇALIŞANLARIYLA DEĞİL, COVİD-19 İLE MÜCADELE EDİN”


 

Covid-19 ile mücadelede sınıfta kalan ve bu başarısızlığını sağlık çalışanlarına, vatandaşa yüklemeye çalışan Sağlık Bakanlığı yeni bir skandala daha imza atarak Mersin’deki 3 Aile Sağlığı Merkezi’nin sınıflarını haksız yere düşürdü.

HEDİYE EROĞLU

 

Sağlık çalışanları Covid -19 ile mücadele ederken Sağlık Bakanlığı çalışanları mağdur etmek ile uğraşıyor. Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) sınıf düşürülmesine yönelik yapılan haksız ve hukuksuz uygulamalara sağlıkçılardan tepki geldi.

Mersin Aile Hekimleri Derneği, Mersin Tabip Odası, Nafiz Çolak ASM, Mehmet Akif Ersoy ASM ve Osmaniye ASM yaptıkları ortak basın açıklaması ile uygulamaya karşı ses yükseltti.

Nafiz Çolak Asm Bahçesinde yapılan basın açıklamasında Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, “ASM çalışanlarıyla değil, Covid-19 ile mücadele edin” dedi.

 

COVİD İLE MÜCADELE EDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DARBE

Covid-19 ile mücadelede sınıfta kalan ve bu başarısızlığını sağlık çalışanlarına, vatandaşa yüklemeye çalışan Sağlık Bakanlığının yeni bir skandala daha imza atarak kentteki 3 Aile Sağlığı Merkezi’nin sınıflarını haksız yere düşürdüğünü savunan Antmen, zorlu koşullarda Covid ile mücadele eden sağlık çalışanlarına bir darbe daha vurduğunu kaydetti.

“Mersin’de 2010 yılında sağlık ocaklarının kapatılmasından sonra birinci basamak sağlık hizmetleri tüm zorlu koşullarda Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmektedir” diyen Dr. Mehmet Antmen, “Son bir yıldır COVID pandemisi ile mücadele dokuz hekim ve toplam 20 sağlık çalışanımızı kaybettik. Ölen 9 arkadaşımızın 3’ü de aile hekimidir ve bu insanlar canlarını ortaya koyarak hizmet vermektedirler.

 

“EKONOMİK ZOR ŞARTLARA MAHKÛM DİLİYORUZ”

Ancak hepimizin bildiği gibi çalışma yaşamını çok zora sokan sözleşmeler ile bu çalışma ortamı devam ettirilmekte ve pandemiye rağmen bu sözleşme şartlarına göre insanlar çok mağdur olmaktadırlar. Bu mağduriyetlerden biri de şu an açıklamayı yaptığımız Nafiz Çolak ASM, M.Akif Ersoy ASM ve Osmaniye ASM’nin sınıflarının düşürülmesi ve tüm çalışanların zorlu pandemi koşullarında ekonomik olarak zor şartlara mahkûm edilmesidir.

 

DOKTOR COVİD’E YAKALANDI, BAKANLIK ASM’Yİ MAĞDUR ETTİ

M.Akif Ersoy ASM’nin temizlik personelinin Covid’e yakalanması sonrası kullandıkları rapor nedeniyle yıllık rapor ve izin süresi olan 14 günü geçmediği halde bu neden gösterilmiştir. Nafiz Çolak ASM ve Osmaniye ASM’de çalıştırılan personellerin COVID olması ve bu nedenle de işten çıkarılıp yerine başka bir personelin alınmaması gerekçe gösterilmiş ve bu üç ASM sınıf düşürülmüş, bu şekilde de ödenekleri kesilmiştir. Bununla da yetinmeyen Sağlık Bakanlığı geçmişe yönelik ödeneklerin de geri ödenmesini isteyerek tüm çalışanları çok zor durumda bırakmıştır.

Bu uygulamaya nereden baksanız ciddi bir tutarsızlık vardır. İşçi çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde rapor süresi dolan işçinin işten çıkarılmaması ve yerine başka bir temizlik işçisinin alınmamasının gerekçe gösterilmesi tam bir işçi düşmanlığıdır ve hükümetin söyledikleriyle yaptıklarının ne kadar farklı olduğunun çok somut bir göstergesidir.

 

“UYGULAMA İNSAFLA, ADALETLE VE İNSANLIKLA BAĞDAŞMIYOR”

Mersin Tabip Odası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak biz bu yapılanın çok ciddi bir haksızlık ve adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. Çok zor şartlarda pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarına sözleşmenin antidemokratik maddelerini bahane ederek yapılan bu uygulama insafla, adaletle ve insanlıkla bağdaşmıyor.

Sağlık Bakanlığı bu kararından hemen vazgeçmeli ve yaşanan mağduriyeti ortadan kaldırmalıdır. Sağlık çalışanlarının yaşadıkları bu zorlu pandemi koşullarını düzeltmek ve ek destek sağlamak yerine bu mağduriyeti yaşatanlar,  buradaki sağlık çalışanı arkadaşlardan özür dilemelidir.

 

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ KAMULAŞTIRILMALI

Bu vesile ile aslında başından bu yana karşı çıktığımız Aile Hekimliği Sistemi’nin aksaklıkları ve eksikliklerinin de gün yüzüne çıktığı görülmektedir. Bu sistemin acilen değiştirilerek tüm aile sağlığı merkezlerinin kamulaştırılması, tüm çalışanların kadrolu, iş güvenceli bir şekilde çalışmalarının sağlanması, her aile hekimine en az bir ebe ve bir hemşire, her ASM’ye de bir sağlık memuru, bir çevre sağlığı teknisyeni ve bir temizlik görevlisi olacak şekilde kadroların genişletilmesi gerekmektedir. Birinci basamağın asli görevi olan koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik gerekli tedbirler alınmalı, COVID-19 mücadelesi hastanelerde değil birinci basamak temel alınarak ve güçlendirilerek yapılmalıdır.

Sağlık çalışanları COVID-19 pandemisi ile mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı’nın çalışanlara karşı mücadele vermesi asla kabul edilemez. Her üç ASM çalışanları Sağlık Bakanlığı’nın bu hukuksuz uygulamalarına karşı idare mahkemesine başvurup haklarını sonuna kadar arayacaklar ve gerek Mersin Tabip Odası olarak gerekse de Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak bizler bu süreçte arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA