“EĞİTİMCİLERİN ÜCRETLERİ KESİLMESİN”


 

Pandemi kapsamında ilan edilen tam kapanmada ücretlerinin kesilmesi endişesi taşıyan eğitim emekçileri, ders ve ek ders saatlerinin korunmasını istiyor.

Haber Merkezi

 

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, tam kapanma sürecinin faturasının eğitim çalışanlarına çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Aslan, Korona salgını ülkemizde baş gösterdiğinden beri bilimin değil kendi siyasi rantının gerektirdiği şekilde hamleler yapan iktidarın, "tam kapanma" adı altında ülkeyi maddi ve manevi başka bir acılı sürece sokmak üzere olduğunu vurguladı.

 

“VATANDAŞ NE YİYECEK, NASIL YAŞAYACAK?”

Gelişmiş tüm ülkelerin aksine, yurttaşa hiçbir maddi destek açıklamadan "kapanma" ilan eden zihniyetin, milyonlarca emekçinin 17 gün boyunca ne yiyecek, nasıl yaşayacak sorusunu duymazdan geldiğini belirten Nesime Aslan, “Yani hükümet, aymazlıkla kızarttığı Türkiye haritasının faturasını bir kez daha halka kesmektedir.

Tarafsız bilim insanlarının çok daha önce talep ettiği bu kapanma kararının korona her gün ortalama 350 insanımızın canını alacak kadar büyümemişken ilan edilmemesi ve hatta salgının büyümesine lebaleb kongrelerle, şova çevrilen şeyh cenazeleriyle zemin hazırlanması toplum vicdanına ağır darbe vurmuştur.

Adına ‘tam kapanma’ dense de birçok sektöre muafiyet tanınması da bu kapanma kararının da sadece adının ‘tam’ olduğunu ve başlamakta olan turizm sezonu öncesi potansiyel yabancı turistler için bir makyaj niyetliği taşıdığını düşündürmektedir.

AKP’nin 4-5 maaşlı trol ordusuna mensup olmayan tüm yurttaşların nasıl geçineceğini kara kara düşündüğü bugünlerde, eğitim emekçileri de yakın geçmişte edindiği acı tecrübeler nedeniyle birçok mali kaygı taşımaktadır” dedi.

 

“EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN ÜCRETLERİ KESİLMESİN”

Başkan Aslan öte yandan OECD ülkeleri arasında zaten eğitim çalışanının alımgücü açısından en düşük ücreti aldığı ülkeler arasında sıralanan Türkiye'de eğitim çalışanlarının ise "tam kapama" esnasında çeşitli bahanelerle ücretlerinin kesilmesinin endişesini taşıdığını aktardı.

Her fırsatta eğitim çalışanının zaten delik olan cebine el daldıran hükümetin bu endişeyi silmek için yapması gerekenlerin açık olduğunu vurgulayan Nesime Aslan, “Hukukun, toplu sözleşmelerin ve hakkaniyetin de gereği olarak, tüm eğitimcilerin (özel ve tüm kamuda çalışan, yönetici, kadrolu, sözleşmeli, usta öğretici, diğer eğitim çalışanları) yüz yüze eğitim sürecinde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders saatleri korunmalıdır.

 

NE YAPILMALI?

Sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatlere ilişkin, atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin koordinatörlüğe ilişkin, bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin bu görevlerine ilişkin, eğitim Kurumu yöneticilerinin yöneticiliğine ilişkin, öğrencilerin herhangi bir nedenle (teknik ya da imkanların da kaynaklı gerekçelerle) canlı derse katılmamaları durumuna dair, yüz yüze yapılamayacak olan DYK kurslarına ilişkin, hayat boyu öğrenme kapsamındaki kurumlarda görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin yaşayacakları kayıplara ilişkin ve benzeri durumlarla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar için gerekli tüm düzenlemeler yapılmalı, eğitim çalışanı ve yöneticilerin ücretlerinde kesintiye gidilmesinin önüne geçilmelidir. Derhal hazırlığına başlanması gereken bu düzenlemeler,  ‘tam kapanma’ süreci başlamadan kamuoyuna ilan edilmelidir.

 

EĞİTİMCİLER AŞILANMALI

Aşı sırasında arkaya itilen, gönüllü icra edilmesi gereken pandemi görevlerine keyfi olarak koşulan, her fırsatta hakları biraz daha kırpılan eğitim emekçilerine tam kapanma süreci yeni mağduriyete neden olmamalıdır.

Bu süreçte ayrım yapılmaksızın bütün eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanmalıdır. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağımızın, bu süreçte eğitim emekçisine dair yaşatılacak en ufak bir hak gaspı için tüm hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA