SPARK YETKİLİLERİ MEܒYÜ ZİYARET ETTİ


 

Türkiye’de yükseköğretimin gelişmesine katkılar sunan; Üniversiteler ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile imzaladığı protokoller çerçevesinde faaliyet gösteren SPARK yetkilileri, Mersin Üniversite’sini ziyaret ederek gerçekleştirilen yatırımları yerinde inceledi.

Haber Merkezi

 

1994 yılından beri, Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'nun çatışma sonrası bölgelerinde 25 yıldan fazla bir süredir yükseköğretim ve girişimcilik alanında çalışmalarını sürdürmekte olan bir uluslararası sivil toplum kuruluşu olan SPARK, 2015 yılında ise Türkiye Temsilciliği’ni açtı. Aynı yıl Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın destekleri ve imzası, Mersin Üniversitesi Genel Sekreteri İsa Değirmenci’nin de katkılarıyla Mersin Üniversitesi ile de iş birliği anlaşması imzalayan SPARK; Türkiye’de toplumsal uyuma katkı sağlamak ve Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriyeli üniversite öğrencilerine destek olmayı amaçlıyor.

 

ÇALIŞMALARI AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLİYOR

Covid-19 salgınının başlamasından itibaren, Mersin Üniversite’sinin salgının yarattığı koşullarla mücadele etmesine katkıda bulunmak amacıyla sağlık ve bilişim ekipmanları gibi hayati önem taşıyan malzemelerin tedariğini sağlayan SPARK; Uzaktan Eğitimin sürdürülmesinde kilit rol oynayan bilgisayar ve sunucuların yanı sıra, eldiven, maske gibi sağlık malzemelerini de Mersin Üniversite’sine bağışladı. Çalışmaları Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 6 yıldan bu yana Mersin Üniversite’sinin farklı bölümlerinde eğitim gören Türk ve Suriyeli 150’ye yakın öğrenciye burs ve harç desteği sağlayan SPARK, Mersin’deki Suriyeli gençlerin sosyal hayata uyumunu sağlayabilmek için de etkinlikler organize ediyor. Bu çerçevede Suriyeli gençlerin savaş sonrası travmalarını yenmeleri ve toplumsal hayata entegre olmalarını sağlamak için psikososyal destek sunan SPARK, Mersin Üniversitesi Öğretim Elemanları ve idari personeline yönelik kapasite geliştirme eğitimleri de düzenlemeye devam ediyor.

 

Bu kapsamda, Mersin Üniversite’since gerçekleştirilen yatırımları yerinde görmek ve ileriki süreçte de yürütülmesi planlanan diğer projeleri görüşmek üzere SPARK Ülke Müdürü Halil Can Emre, Kıdemli Proje Sorumlusu Şafak Ceren ve İletişim Uzmanı Emre Usta 8 Nisan Perşembe günü Mersin Üniversite’sini ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette, Mersin Üniversite’sini Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Tuğuz temsil etti.

 

BİLGİSAYAR VE İNTERNETE ERİŞİM İMKANI OLMAYAN ÖĞRENCİLERİN, BU İMKÂNLARDAN FAYDALANMASININ DA SAĞLANDI

Gerçekleştirilen ziyarette öncelikle; SPARK’ın büro mobilyalarını ve bilgisayarlarını bağışladığı, üniversite öğrencileri için oluşturulan Okuma Salonu gezildi. Bilgisayar ve internete erişim imkanı olmayan öğrencilerin, bu imkânlardan faydalanmasının da sağlandığı Okuma Salonunda sessiz çalışma olanağı sağlanarak, öğrencilerin eğitimlerine katkı sunulmuş olunuyor. Ziyaret sırasında, Okuma Salonunda çalışmakta olan Suriyeli öğrenci Usame Mahli ise, böyle bir imkân tanındığı için kendisini şanslı saydığını ve mutlu olduğunu belirtti.

 

Daha sonrasında Mersin Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na geçen ekibe Mersin Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Öğr. Gör. Kutluhan Kibrit, Sistem Odası hakkında bilgiler sundu. Öğr. Gör. Kutluhan Kibrit; daha önce 60 Terabayt olan ve aynı anda 3.000 öğrencinin kullanabildiği Server’ın, SPARK’ın kapasite yükseltme yoluyla yaptığı bağışla toplam 120 Terabayt ve aynı anda 6.000 öğrencinin kullanabileceği seviyeye yükseldiğini belirtti. Öğr. Gör. Kutluhan Kibrit; içinde yaşadığımız pandemi koşullarından dolayı uzaktan eğitimin aktif şekilde kullanılması nedeniyle, 1 adet daha sunucu (server) ve Mersin Üniversite’sinin tüm binalarının toplandığı fiber altyapısının birleştiği bir Ana Omurga Switch’in de SPARK yetkilileri tarafından Mersin Üniversite’sine kazandırılacağını ifade etti.

 

Benzer şekilde, Avrupa Birliği fonları sayesinde SPARK’ın finansman desteğini sağladığı Mersin Üniversitesi Kütüphanesinin güvenlik, katalog ve yazılım altyapısının geliştirildiği sistemler yerinde incelendi. Mersin Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanı Adnan Şensoy, SPARK yetkililerine üniversitenin kütüphanesi hakkında bilgiler sundu. SPARK’ın Mersin Üniversitesi Kütüphanesi’ne bağışladığı 4 adet KİOSK Katalog Tarama Cihazı, 2 adet Ödünç İade İstasyonu, 1 adet Kapı Güvenlik Sistemi, 1 adet Kütüphane Tanıtım KİOSK’u sayesinde 90.000 kitap için RFID etiketi alındı. Bu sistem sayesinde hali hazırda 85.000’e yakın kitap da RFID sistemine geçirildi. Bu bağışlanan sistemler ve cihazlar sayesinde Mersin Üniversitesi Kütüphanesindeki kaynaklara ulaşım daha kolay bir hale geldi. Bu desteklerle, kütüphane sistemi hızlandırılarak kısa sürede sayım ve yıl sonu raporları alınabilmesi de sağlandı.

 

Kütüphane ziyaretinin ardından geçilen Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mobilya Atölyesi’nde ise, SPARK’ın Mersin Üniversitesi’ne bağışlamış olduğu PVC Kenar Bantlama Makinası’nda incelemelerde bulunuldu. Bağışlanan makinelerle birlikte Mobilya Bölümü öğrencileri, teorik eğitim yanında pratik olarak da kendilerini geliştirme imkanı bulurken, bu sayede kalifiye bir şekilde mezun olup, okul sonrası iş hayatına daha kolay bir şekilde atılabilecekler.  Mersin Üniversitesi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Tuğuz’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen SPARK yetkililerinin Mersin Üniversitesi ziyaretinde son olarak Kariyer Merkezi’ne geçildi. Yine SPARK’ın bağışladığı tüm büro mobilyaları, bilgisayarları ve projeksiyon makinası yerinde incelenerek, Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi’minin Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege’den merkezin olanakları ve gerçekleştirdiği projeler ile ilgili bilgiler alındı ve ziyaret sona erdi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA