BALIKÇILARIN SORUNLARI TBMM’YE TAŞINDI


 

Mersinli balıkçı esnafının balık alım tesisinin yenilenmesi ve aracıların ortadan kaldırılmasına ilişkin yasal düzenleme yapılması talepleri TBMM’ye taşındı.

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin balıkçı esnafının sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi veren Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Mersin’de balıkçılık sektöründe ticaret yaparak geçimini sağlayan balıkçı esnafı, ciddi zorluk çeken esnaflarımızın başında gelmektedir.

 

“BALIK ALIM TESİSİ YENİLENMELİ”

Mersin balıkçı esnafıyla yaptığımız görüşmelerde balıkçılar, içinde bulundukları sorunları ve çözüm önerilerini anlatarak balık alım tesisinin yenilenmesi konusunda Bakanlıktan adım atılmasını beklemektedir. Balıkçı esnafı, daha iyi koşullarda çalışmak ve hizmet etmek için balıkçıların barınacağı yerler istemekte ve soğuk hava deposu ve buz üretim makinelerinin yeni teknolojilerle yenilenmesinin kendilerinin daha iyi hizmet vermeleri açısından önemli olduğunu ifade etmektedir.

 

“ARACILAR ORTADAN KALKMALI”

Ayrıca balık ticaretinde aracıların ortadan kalkması ve doğrudan alım satım ilişkilerinin kurulması için yeni bir yasal düzenleme talep etmektedir. Balıkçı esnafı, ticaret yapabilmek ve ticaret hacimlerinin genişletilmesi konusunda devlet bankalarının kendileri için kredi ve ödeme kolaylığı sağlamasını istemektedirler.” dedi.

 

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi: “Mersin Balıkçı esnafının taleplerine ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

Balıkçı esnafının, balık alım tesislerinin yenilenmesinden soğuk hava deposunun yenilenmesine kadar birçok talebi yer almaktadır. Bu taleplerden hangileri Bakanlığınız tarafından karşılanmıştır?

Bakanlığınızın balıkçılık sektöründe aracıların daha fazla rant elde etmesini önleyecek herhangi bir çalışması var mıdır?

Bakanlığınızın ekonomik kriz ve pandemi sürecinde balıkçı esnafının çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır?

Balıkçı esnafının içinde bulunduğu ekonomik zorluklara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir destekleme çalışması olacak mıdır?”.

 

 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA