TREN SEFERLERİ YENİDEN BAŞLASIN!


 

Mersin-adana arasında günlük 12 bin yolcunun seyahat etmesini sağlayan tren seferlerinin bir yıldır durdurulmuş olması halka büyük mağduriyet yaratıyor. KESK Şubeler Platformu, Emek ve Demokrasi Platformu ve Mersin Kent Konseyi ortak basın açıklaması ile seferlerin yeniden başlaması için çağrı yaptı.

GİZEM EKİCİ

 

Korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık bir yıldır yapılamayan Mersin, Tarsus ve Adana arasında ki tren seferlerinin yeniden başlatılması isteniyor.

Özellikle iki şehir arasındaki ulaşımın akmaması ile öğrenciler ve çalışanlar büyük zorluk yaşarken, farklı ulaşım araçlarının yüksek maliyetleri de vatandaşı zorluyor.

KESK Şubeler Platformu, Emek ve Demokrasi Platformu ve Mersin Kent Konseyi ortak basın açıklaması ile Mersin, Tarsus ve Adana arasındaki tren seferlerinin yeniden başlaması için çağrı yaptı.

 

PANDEMİ HAYATI SEKTEYE UĞRATTI

Tren Garı’nda yapılan basın açıklamasını okuyan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Mersin İl Temsilcisi Önder Alıcı, dünyada ve ülkemizde yaşanan korona virüs salgınının hem sağlığı, hem de toplumsal yaşamı ve ilişkileri alt üst ettiğini dile getirdi.

“En çokta kamusal hizmetleri ve bu hizmetleri veren kamu kurumlarının işleyişini ve hizmet akışını bozdu” diyen Alıcı, “Eğitim, sağlık, büro hizmetleri, haberleşme gibi hizmetlerinde telafisinde zor aksamalar yaşandı. Kamu hizmetlerinin bir parçası olan demiryolu ulaşımında da ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşanmaktadır.

 

UÇAKLAR, MARMARAY ÇALIŞIYOR

‘Covid-19 pandemisi tedbirleri’ kapsamında, ilan edilen seyahat ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte 28 Mart 2020 tarihinde şehirlerarası tüm ulaşım araçları kısıtlanmış ve buna bağlı olarak da tüm tren seferleri de durdurulmuştu. Daha sonra 4 Mayıs 2020 tarihinde şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması ile birlikte, diğer ulaşım araçları (otobüs-uçak, vb.) ile Marmaray, Başkentray, İzban, Yüksek Hızlı Tren seferlerinin tekrar başlatılmasına rağmen şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferleri başlatılmamıştır. 

 

GÜNLÜK 12 BİNYOLCU SEYAHAT EDİYOR

Birçok ulaşım aracına göre daha ekonomik olan bölgesel ve ana hat tren seferlerinin başlatılmaması, vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir. Yaklaşık bir yıldır çalıştırılmayan tren seferleri nedeniyle en fazla mağduriyeti yaşayan illerden biri de Mersin’dir. Özellikle günlük yaklaşık olarak 12 bin yolcunun seyahat ettiği Mersin-Adana arasında çalışan bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile Mersin’den Her gün Tarsus Yenice Adana’ya giden Kamu Çalışanları, işçiler ve vatandaşlarımızın seyehat esnasında maddi anlamda çok sıkıntı yaşamaktadırlar. virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, vb. araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkûm edilmişlerdir. Aynı şekilde, görevi başındaki demir yolu personeli de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş ve gelişlerde zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik, mağdur olan yurttaşlarımız, gerek çeşitli sivil toplum örgütleri ve çevreler sosyal medya üzerinden, gerekse de milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleriyle girişimde bulunmuşlardır. Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik bu sorulara; TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü resmi hesaplarından ‘trenlerimiz hazırlanıyor’ şeklinde cevaplar vermiştir.

 

 

“DENETLENEBİLİR TEK ULAŞIM ARACI TRENLER”

Sağlıklı bir ulaşım için bütün tedbirlerin rahatlıkla alınabileceği ve kapsamlı, denetlenebilir tek ulaşım aracı demiryolu ulaşımıyken, ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılması için hazırlıkların sürdüğü belirtilmesine rağmen geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız.

Hepimizin bildiği üzere 02 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. korona virüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması Kamu çalışanları, işçiler demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir.

Bu kapsamda, Mersin halkı olarak Mersin-Adana bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA