“BU NEFES KESİLMESİN”


 

Derneklere kayyım atamanın yolunu açan yasaya ilişkin basın açıklaması yapan Mersin Sivil Toplum Örgütleri İnisiyatifi, “Sivil toplum örgütleri toplumun nefesidir ve bu nefesleri kesilmesin” çağrısı yaptı.

EZGİ GÜLCEMAL

 

Mersin Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) İnisiyatifi, derneklere kayyım atanmasına ilişkin yasayla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Yenişehir ilçesinde bulunan Haçova Kültür ve Dayanışma Derneği’nde yapılan açıklamaya kentteki dernek temsilcileri katıldı.

“Sivil Toplum Örgütleri toplumun nefesidir. Derneklere kayyum yasasına hayır” pankartı açıldı.

 

“ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN DERHAL İPTAL EDİLECEĞİNE İNANMAK İSTİYORUZ”

Sivil Toplum Örgütleri İnisiyatifi adına açıklama yapan Haçova Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Durdu okudu. 27 Aralık 2020’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun içeriğinde Dernekler Kanunu’nun, Yardım Toplama Kanunu gibi pek çok kanunda önemli değişiklikler yapıldığını anımsatan Durdu, “Tüm itirazlara rağmen 31 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun yapılacak başvuruyla Anayasa Mahkemesi tarafından derhal iptal edileceğine inanmak istiyoruz.

 

“İKTİDAR, MUHALİF SESLERİ KISMAK İSTİYOR”

5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nda yapılan değişiklikle AKP iktidarı sivil toplum örgütlerini baskı altına almak, muhalif sesleri kısmak istiyor. Bu yasaya göre İçişleri Bakanı ‘terör suçları’, uyuşturucu suçları ve mal varlığı aklama suçlarından haklarında soruşturma başlatılan kişileri ve görev yaptığı kurulları görevden alabilecek veya geçici olarak görevden uzaklaştırabilecek. Derneklerin yönetimlerine kayyum atanabilecek, bu da yeterli görülmezse İçişleri Bakanı bir derneği geçici olarak faaliyetten alıkoyabilecek. Örgütlenme özgürlüğüne ağır bir darbe olan bu yasa, sivil toplum örgütlerini çalışamaz duruma getirecektir.

 

“BARIŞÇIL ÇÖZÜM ARAYIŞININ ÖNÜ KESİLİYOR”

Bu dönemde böyle bir yasa çıkarmanın temel mantığı; en temel hak taleplerinin bile terörizm ile damgalandığı, kadın ve LGBTi+ların,  sivil toplum örgütlerinin baskı altında olduğu, gazetecilerin, siyasetçilerin, seçilmişlerin bile düşüncelerinden dolay tutuklandığı, kadın örgütlerinin, yerel yönetimlerin, üniversitelerin bile kayyumla baskı altına alındığı, mevcut anayasal hakların bile yok sayıldığı bir dönemde tamamen sivil toplumu daha fazla baskı altına almayı ve susturmayı hedeflemektedir.

Kadınların, gençlerin, çocukların, yaşlıların, LGBTi+ların, farklı dillerin, halkların, dinlerin, engellilerin, özetle bu ülkede yaşayan sesini duyurmak, sözünü söylemek isteyenlerin, sorunlarına barışçıl ve demokratik yollardan çözüm arayanların örgütlenmelerinin önü kesilmek istenmektedir.

 

“ÖLÇÜSÜZ YETİ ALANI TANINDI”

Zaten son derece kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler içeren Yardım Toplama Kanunu’nun, yardım yapmayı da düzenleyecek biçimde genişletilmesi ve cezalarının orantısız biçimde artırılması da zaten zor koşullarda faaliyet yürütmeye çalışan sivil toplum örgütlerini ekonomik olarak da zorlayarak baskı altına almaya çalışmaktır.  Bu yasa ile idareye örgütlenme özgürlüğünü keyfince kısıtlayabileceği ölçüsüz bir yetki alanı tanınmış oldu.

Bu kanuna göre yargı hükmü gerekmeksizin sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri durdurulabilecek ve sivil toplum örgütleri kapatılabilecek. Yani kolluk kuvvetinin hazırlayacağı bir fezleke ile derneklere soruşturma açılabilecek. Soruşturma aşaması sürerken, yargı kararı kesinleşmemişken derneklerin faaliyetleri durdurulabilecek ve dernekler kapatılabilecek. Bu özellikle muhalif konumdaki hak ve özgürlük savunuculuğu yapan sivil toplum örgütleri üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılacaktır.

Bu kanun hazırlanırken hiçbir sivil toplum örgütünün görüşü alınmamıştır. Bu yasa mecliste görüşülürken 520 sivil toplum örgütü ortak deklarasyon yayınlamış ve bu kanundan vazgeçilmesi gerektiğinin, bu kanunun sivil toplumun sesini kısmaya yönelik olduğunun altını çizmiştir.

 

“HIZLI KAPATMA’ YASASI HAYATA GEÇİRİLMİŞ OLDU”

Bu kanun; başta insan hakları dernekleri olmak üzere; kadın hakları, mülteci hakları, engelli hakları, çocuk-gençlik hakları ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren dernek ve vakıfları, çeşitli hukuk dernekleri, sosyal mücadele yürüten dernekler ile sosyal yardım için fon kaynakları kullanan dernekleri, hemşeri dernekleri, spor kulüpleri, farklı inanç gruplarının dernek ve vakıflarının tümünün tek bir imza ile kapatılabilmesinin yolunu açmıştır. Bu konuda açılacak idari davalar yıllarca süreceği için pratikte ‘hızlı kapatma’ yasası hayata geçirilmiş oldu.

Böylesine hayati bir konuda toplumsal uzlaşı olmaksızın bu kanun çıkarılmıştır. Bu yasadan sonra birçok sivil toplum örgütü bir açıklama yapmadan önce iki kere düşünmek zorunda kalacak. Bu sadece muhalif örgütlerle de sınırlı değil. Mahalle güzelleştirme dernekleri bile hangi belediyeye karşı açıklama yaptığını düşünerek hareket etmek zorunda kalacak.” Meslek odalarından, barolardan sonra sıra sivil toplum örgütlerine geldi. Bugün bir insanın hakkında ‘terör’ soruşturması açılması için muhalif olması yeterli.

 

“BİR ÜLKE SİVİL SESLER OLMADIĞI SÜRECE GELİŞEMEZ, İLERLEYEMEZ”

Bir ülkenin çağdaş, demokratik bir ülke olmasında sivil toplum örgütleri çok önemli mihenk taşlarıdır.  Sivil toplum kuruluşları bağımsız olmalıdır, kapatılma ya da kayyum atanma korkusu olmadan çalışmalarını sürdürmelidir. Sivil toplum örgütleri kamu yararına çalışan gönüllü kuruluşlardır ve desteklenmeleri gerekir.

Bir ülke sivil sesler olmadığı sürece gelişemez, ilerleyemez. Bir toplum; ancak bütün renkleri, bütün farklılıkları özgürce kendini ifade edebildiğinde, örgütlenebildiğinde barışı ve demokrasiyi tesis edebilir.

Biz Mersin Sivil Toplum Örgütleri olarak buradan bir kez daha mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilere sesleniyoruz. Sivil toplum örgütler toplumun nefesidir ve bu nefesleri kesilmesin diyoruz. Acilen bu yasanın iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA