BAŞKAN KOCAMAZ SESSİZLİĞİNİ BOZDU


 

Davultepe ve MIP’in liman sasını genişletme projelerine ilişkin dönemindeki çalışmalar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan Burhanettin Kocamaz, sessizliğini bozdu.

Hediye EROĞLU

 

Mezitli ilçesi Davultep’de narenciye bahçelerinin yok edilmesi ile kurulmak istenen Sanayi Sitesi projesinde eleştiri oklarının hedefinde olan isimler arasında yer alan Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem başkanı Burhanetti Kocamaz, sessizliğini bozdu.

Sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Kocamaz, Mersin’in 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni ve 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planları hazırlanırken Toroslar’daki Şehir Hastanesinin doğusunda kalan 5 bin dekarlık alanın Küçük Sanayi Sitesi Alanı olmasını Esnaf Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ile görüşerek bizzat kendisinin önerdiğini açıkladı.

“Amacımız hali hazır Sanayi Sitesi de dahil şehir içerisindeki tüm küçük sanayi esnafını oraya taşımaktı. Hatta bu durumu taslak imar planına da işlettim” diyen Kocamaz, ancak o dönemdeki iktidar partisi (Ak Parti) meclis üyeleriyle bazı CHP’li meclis üyelerinin bu öneriye karşı çıktığını açıkladı.

 

TOROSLAR’I ENGELLEYENLER HALA MECLİS ÜYESİ

Kocamaz, “Savundukları şey, Şehir Hastanesine yakın olan bu yerde gürültü olurmuş,bu nedenle de uygun değilmiş! Burası konut alanı olmalıymış! O dönemde Bakan Sayın Lütfi Elvan beyefendiyi de ikna ederek bu bölgenin Küçük Sanayi Sitesi Alanı olarak işlenmesini engellediler. O dönemde Tarım Bakanlığı Mezitli’deki Küçük Sanayi Sitesi Alanını onaylarken, bizim önerdiğimiz bölgenin Sanayi Sitesi olması engellendi.

Bu engellemede rol alan meclis üyelerinin bir kısmı halende meclis üyesi.

Bu gün bir kere daha gördük ki en sonunda bizim ilk teklif ettiğimiz noktaya geldiler!

Çünkü her zaman söylediğimiz gibi aklın yolu birdir. Doğru tektir! Ve iki doğru ancak paralel olur! Her neyse zararın neresinden dönülürse o da kardır!

Mezitli’deki Küçük Sanayi Sitesi içinde bence ayrılması gereken alan otoban bağlantısının üst kısmında Yenişehir İlçesine de hitap edebilecek Şehir Stadyumunun Batısında nispeten

susuz ve tarıma elverişli olmayan bir alan seçilebilir” dedi.

 

“MIP, ATATÜRK PARKINI MAHVEDECEK”

MIP’in Mersin Limanı’nı Atatürk Parkı’na doğru genişletme projesine de değinen Burhanettin Kocamaz, projenin Atatürk Parkı’nın doğu tarafını mahvedeceğini savundu. Kocamaz konuyla ilgili şunları söyledi, “Bilindiği gibi 2014 öncesinde yine Büyükşehir Belediyesinin muhalefetine rağmen Mersin Limanı içerisine yapılmasına karar verilip resen onaylanarak inşaatı başlatılıp bizim görevde olduğumuz dönemde tamamlanan 500 metre uzunluğundaki iskele.

Tabi ki bunun adı iskele. Ancak şu andaki görüntüsü adeta liman içerisinde bir konteyner depolama alanı. Gerçekten utanç verici bir görüntü.

 

“KARŞI ÇIKTIM”

Bizim dönemde de o iskeleye 750metre daha ilave etmek için başvuru yaptılar. Ben buna karşı çıktım. Ancak işlerini daha önce olduğu gibi Ankara’dan izin alarak resen gerçekleştirebilecekleri ile ilgili endişelerim vardı. Bugünde aldığımız duyumlar, maalesef bu projenin izin alınarak inşaat aşamasına geldiği şeklinde. Liman işletmecisinin amacı, Liman Sahası’ndaki alan konteynerlerin tamamının depolanmasına yeterli olmadığı için kendisine Liman içerisinde yeni depolama alanları yaratmak! Yani denilmek isteniyor ki; Konteynerler Liman Sahası’ndan  dışarıya çıkarılmasın! Liman dışındaki konteyner depoları boş kalsın, Mersin halkı limandan kaynaklanan her türlü çileyi çeksin, ama Mersin firmaları limanın nimetlerinden asla faydalanmasın!

Ayrıca dışarıdaki firmalar çok daha ucuz fiyatla depolama işlemi yapamazken, konteynerlerini liman içerisinde depolamak zorunda kalan firmalar limanı işleten firmaya çok daha fazla ücret ödemek zorunda kalsın!

 

‘MERSİNLİLER MERSİN’E SAHİP ÇIKINIZ’

Aziz Atatürk 17 Mart 1923’te Mersin’i ziyaretinde ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ diyerek bizleri uyarmış! Bu gün Mersin’i sahiplenme ve Mersin’in değerlerini koruma günü.

Bu gün değilse ne zaman Mersin’e sahip çıkacağız. Mersin gibi bir dünya kentine bu kadar duyarsızlık,umursamazlık yakışmıyor.

Şurası unutulmamalıdır ki; Bizden sonraki nesillerin vebalini sırtımızda taşıyoruz! Ve o nesiller bugünkü umursamaz tavırlarla hareket edip,Mersin’e sahip çıkmayan ebebeynlerini asla affetmeyecektir! Tepkimizi taşkınlıklara meydan vermeden, provokasyonlara düşmeden, demokratik yollardan göstermeli,hakkımızı aramalı ve Aziz Atatürk’ün kemiklerini sızlatmamalı, topyekün hareket etmeli ve bu işi birkaç Mersin sevdalısının üzerine yıkmamalı,

Mersin’i, Mersinlilere rağmen kabul edilemez kararlar vererek mahvetmek isteyenlerin insafına bırakmamalıyız. Temennimiz Mersin’in nükleer santralde, balık çiftliklerinde,

Polipropilen Tesis’inde olduğu gibi yeni bir dayatma ile karşılaşmamasıdır! Buradan, Mersin adına ve Mersinliye rağmen bu kararları verenleri ve onaylayanları, aldıkları kararları bir kez daha gözden geçirmeye ve bu yanlış kararlardan dönmeye davet ediyorum”.

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA