POLİPROPİLENE KARŞI ANKARA ATAĞI!


 

Tepkilere rağmen Mersin’e yapılmak istenen Polipropilen Tesisi ile ilgili kentte güç birliği sağlanarak Kent Konseyi öncülüğünde konunun Ankara’da etkin bir karşı mücadele sürdürülmesi planlanıyor.

Heybesini TMMOB İl Koordinasyon Kurulunca hazırlanan raporu ile dolduran Mersin’in en büyük kozu ise yargıya taşınan tesis ile ilgili bilirkişi keşif raporunda yer alan haklı bilimsel gerekçeler.

 

HEDİYE EROĞLU

 

Mersin’de yapımı tartışmalara konu olan ve halkın tepki gösterdiği Tekfen Holding tarafından Karaduvar’da inşa edilmek istenen Polipropilen Tesisi (plastik fabrikası) ile ilgili mücadele farklı bir boyuta taşınıyor.

Tekfen Holding bünyesindeki CFS Petrokimya Sanayi Anonim Şirketi’nin Mersin’in Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde yapmak istediği 500 bin ton kapasiteli Polipropilen Tesisine, 2018’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile devlet desteği kararı çıktı.

Firma bu doğrultuda Çevresel etki Değerlendirme (ÇED) raporuna hız verirken, tesise karşı kent dinamikleri harekete geçerek, konuyu yargıya taşıdı. Mersin Barosu, Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, Mersin Doğa ve Çevre Derneği, CHP, İYİ Parti, EMEP, TMMOB gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar hukuk mücadelesinin öncüsü oldu.

Tesis için 2020 yılında ÇED olumlu raporu alınırken, tesis arazisi Mart ayında özel endüstri bölgesi ilan edildi.

 

KEŞİFTE TEPKİLER YÜKSEK SESLE DİLE GETİRİLDİ

Ancak devam eden yargı süreci kapsamında Kasım ayında bölgede keşif yapıldı. Keşif esnasında bölge halkı, siyasi partiler, meslek odaları ve yaşam alanı savunucuları protesto eylemi gerçekleştirdi.

Mersinliler tesisinin hava, su ve toprak kirliliği yaratmanın yanında insan sağlığını çok ciddi boyutta olumsuz etkileyeceğinin altını çizerken tesisin yaşam alanlarının içerisine kurulmak istendiğini, Karaduvar, Çay, Çilek, Özgürlük, Karacailyas ve Kazanlı mahallelerinin çok yakınında olduğunu ve tehlike yaratacağını savundu.

 

KEŞİF RAPORU KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

Keşif raporu ise geçtiğimiz günlerde davacı dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ulaştı. Uzmanların itirazlarına yönelik yapılan incelemeler, raporda geniş yer bulurken Mersin’in tesise karşı haklılığı bir kez daha görülmüş oldu.

Raporla ilgili detayları önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklamaya hazırlanan uzmanlar, bilimsel gerçeklerin tesisin yapımını önleyeceğinde hem fikir.

 

KENT KONSEYİ’NDEN ANKARA ATAĞI

Ayrıca tepkilere rağmen Mersin’e yapılmak istenen Polipropilen Tesisi ile ilgili kentte güç birliği sağlanarak Kent Konseyi öncülüğünde konunun Ankara’da etkin bir karşı mücadele sürdürülmesi planlanıyor.

Heybesini TMMOB İl Koordinasyon Kurulunca hazırlanan raporu ile dolduran Mersin’in en büyük kozu ise yargıya taşınan tesis ile ilgili bilirkişi keşif raporunda yer alan haklı bilimsel gerekçeler.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA