CUMHURİYET YAŞARSA BİZ YAŞARIZ


 

Baro Başkanı Yeşilboğaz; “Cumhuriyetsiz yaşanır mı hiç? Cumhuriyet nefestir, umuttur, özgürlüktür, adalettir, barıştır, uygarlıktır, milletin egemenliğidir, aşktır, tutkudur. Cumhuriyet yaşarsa biz yaşarız”.

Haber Merkezi

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın karanlığa, emperyalizme başkaldırı günü, özgürlük günü, barış günü, adalet günü olduğunu söyleyen Yeşilboğaz, “Cumhuriyetsiz yaşanır mı hiç? Cumhuriyet nefestir. Bugün nefes alabiliyorsak, Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının 97 yıl önce kurduğu Cumhuriyet sayesindedir. Cumhuriyet umuttur; geleceğe umut, gençliğe umut, aydınlığa umut, çağdaşlığa umut, daha güzel günlere umuttur. Cumhuriyet hürriyeti kucaklamaktır” dedi.

“CUMHURİYETE MİNNET BORÇLUYUZ”

Cumhuriyet uygarlık, imkân olduğunu vurgulayan Başkan Bilgin Yeşilboğaz, “Mavi gözlü dev adam Cumhuriyeti ilan ederek bizlere, milletin egemenliğini yok sayanlara, emperyalist güçlere inat kul değil, birey olmaya giden yolu açtı. Ortaçağ zihniyetinin meyveleri hala düşmanca aramızda varlığını sürdürmelerine inat, 97 yıldır kul değil birey olduk. Cumhuriyet yaşadıkça hukuk yaşar, hukuk yaşadıkça biz yaşarız ve geleceğe güvenle bakabiliriz. Atatürk, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türkiye'yi, çağdaş ve uygar devletler seviyesine ulaştırmak için hukuk, insan hakları, eğitim, siyaset, tarım, sanayi, ekonomi ve ticaret alanları başta olmak üzere, toplumsal birçok alanda devrim yapmıştır. Bu ülke üzerinde ışığı yanan her pencere, tüten her baca, işleyen her demir ve alınan her nefes Cumhuriyete minnet borçlu.

 

“CUMHURİYET AŞKTIR, TUTKUDUR”

Cumhuriyet, Atatürk gibi düşünmek demektir. Bizler Cumhuriyete olan inancımızı, Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızı ve özgürlük sevdamızı asla kaybetmeden, Cumhuriyetimizi yüceltmek, hukukun üstünlüğünü baki kılmak için durmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Cumhuriyete tahammülsüzlük nedeniyle yasaklansa da biliniz ki; Cumhuriyet aşktır, tutkudur. Cumhuriyet Atatürk’tür. Sesi, fikirleri, sözleri ve gözleri karanlığa ışık tutar, aydınlığa yol açar. Bir kere aldıysak bağımsızlık ve özgürlük kokusunu, 97 yıldır hala damarlarımızda dolaşıyorsa,  ilelebet yaşayacaktır Cumhuriyet. Bu özgürlük öyle bir özgürlük ki; Cumhuriyet’ten doğup yine Cumhuriyet’e dönüşüyor.

Cumhuriyeti kurmak için gücünün sonuna, kanının son damlasına kadar savaşan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin önünde şükranla, saygıyla eğiliyor, varlığını her geçen yıl daha da yükseltebilmeyi umut ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97. yılını yürekten kutluyorum!” diye konuştu.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA