“TÜM AVUKATLARA VERİLEN BİR GÖZDAĞIDIR”


 

Haber Merkezi

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 7 ilde düzenlenen operasyonla 48 avukatın ve 7 stajyer avukatın gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Avukatın müvekkili ile özdeşleştirilmesi yasağını yok saymak, vatandaşın savunma hakkını yok saymak, hukuk devletini yok saymak demektir. Avukatların hukuksuzca gece yarısı gözaltına alınmaları tüm avukatlara verilen bir gözdağıdır” dedi.

“GÖZALTI HUKUKA AYKIRIDIR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında şunları söyledi:

“Ankara merkezli bir operasyonda 48 avukat ve 7 stajyer avukat, ‘15 Temmuz darbe girişimi sonrasına FETÖ mensuplarının soruşturma ve kovuşturma işlemlerini örgütsel talimat ve saikle takip ederek avukatlık faaliyetleri görüntüsü altında örgüt lehine yönlendirmek ve böylece örgütsel faaliyetlere katılmış olmak’ isnatlarıyla gözaltına alınmıştır. Savunmanın bağımsızlığını ihlal eden bu saldırı ve avukat aramalarında yapılan usulsüz işlemler kabul edilemez.

Arama ve el koyma işlemlerinde Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesinde ve CMK 130. madde kapsamında belirlenen kurallar açıkça ihlal edilmiştir. İfade alımında şüpheli avukatlara yönetilen bazı sorulardan avukatların görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirildikleri apaçık ortadadır. Avukatların dava ve müvekkil seçimi nedeniyle suçlanması ve saik sorusuna muhatap olması, BM Havana Kuralları, Avrupa Konseyi 9 Nolu Tavsiye Kararı, Uluslararası Avukatlar Birliği Morelia Şartı ve Turin İlkeleri, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yer alan avukatın mesleki bağımsızlığını ihlal eden baskı ve sindirme yöntemidir. Avukatlar görev nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilemez. Avukat,  müvekkil ve dava seçiminde tamamen özgürdür ve bu yasalarla verilmiş bir haktır. Avukata müvekkiliyle ilgili suçlama yöneltilmesi, henüz hakkında kesinleşmiş yargı kararı olmayan sanığın masumiyet karinesi hakkının yok sayılması demektir. Avukatın müvekkili ile özdeşleştirilmesi yasağını yok saymak, vatandaşın savunma hakkını yok saymak, hukuk devletini yok saymak demektir.  Adil yargılanma ve savunma hakkı tüm evrensel hak belgelerinin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin tanıdığı bir haktır.

“SAVUNMAYI KARALAMAYA, GÜÇSÜZLEŞTİRMEYE YÖNELİK SALDIRILAR SON BULSUN”

Kişi ne ile suçlanırsa suçlansın, sanık yasalarla savunma hakkına ve masumiyet karinesinden yararlanma hakkına sahiptir. Avukatların hukuksuzca gece yarısı gözaltına alınmaları tüm avukatlara verilen bir gözdağıdır. Avukatların mesleki görevleri nedeniyle gözaltına alınması ve tutuklanması asla kabul edilemez. Meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, savunmayı karalamaya, güçsüzleştirmeye, susturmaya, teslim almaya yönelik yapılan saldırıların artık son bulmasını istiyoruz. Savunma bir gün, savunmayı teslim almaya çalışanlara da lazım olacaktır.

Mersin Barosu olarak, soruşturma sürecini etkin bir şekilde takip edeceğimizi meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA