NARENCİYE İHRACATINDA YENİ SEZON UMUT VERİYOR


 

​Son iki yıla kadar narenciye ihracatının düşme eğilimi gösterdiğini belirten Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, “Son iki yıldır ise bu sürecin tersine döndüğünü görmekteyiz. Ton başına sağladığımız gelir 2019 yılında 468 dolara ve 2020 yılının ilk sekiz aylık döneminde ise 510 dolara yükselmiştir” dedi.

Haber Merkezi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından yayınlanan verileri değerlendirdi. 2020 yılının ilk 8 ayında Türkiye’nin narenciye ihracatının bir önceki yıla kıyasla miktar olarak yüzde 9 artarak 666 bin tona ulaştığını kaydeden Yılmaz, “Bu miktarın yüzde 65'lik bölümünü karşılayan Rusya, Ukrayna, Irak ve Romanya en önemli ihraç pazarlarımız oldular. Ürün bazında incelendiğinde ise ihracatımızın yüzde 34'ünü mandalina, yüzde 25’ini portakal, yüzde 24'ünü limon ve kalan yüzde 17'lik bölümünü greyfurt oluşturdu. Bu ürünlerin ihracatından elde edilen gelir ise yüzde 32 artış göstererek 340 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

TON BAŞINA GELİR VE PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİMİZ ARTIYOR

Narenciye ihracatından ton başına sağlanan gelirin uzun yıllardır düşme eğilimi gösterdiğini belirten Özdemir, “Bu rakam 2018 yılında 442 dolara kadar gerilemişti. Son iki yıldır ise bu sürecin tersine döndüğünü görmekteyiz. Ton başına sağladığımız gelir 2019 yılında 468 dolara ve 2020 yılının ilk sekiz aylık döneminde ise 510 dolara yükselmiştir. Bir diğer olumlu gelişme ise ihraç pazarlarımızda bazı ülkelerin paylarını artırmalarıdır. Örneğin Polonya, Hollanda, İtalya ve Belarus gibi ülkeler bir önceki yıla kıyasla en fazla artış kaydeden ülkeler oldular. Her ne kadar bu ülkelerin Türkiye’den ithal ettikleri narenciye miktarının toplam içerisindeki payı düşük olsa da ülkemizin sınırlı sayıda Pazar bağımlılığının aşılması açısından önemli bir gelişme olduğu kanısındayım” sözlerine yer verdi.

LİMONDA HASAT VE İHRACAT SEZONU BAŞLADI

Özdemir açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Narenciyede limon dışındaki tüm ürünlerin ihracatında önemli artış sağlandı. Geçen yılın Ocak-Ağustos dönemine göre miktar olarak greyfurtta yüzde 64, portakalda yüzde 47 ve mandalinada yüzde 35 yükseliş gerçekleşti. İçerisinden geçmekte olduğumuz pandemi süreci nedeniyle tedbir amacıyla limon ihracatına getirilen kısıtlamanın da etkisiyle limon ihracatımız yüzde 36 azaldı.

Diğer yandan 7 Ağustos tarihinde ilgili kısıtlamanın kaldırılması ve hem hasat hem de ihracat sezonun başlamasıyla birlikte önümüzdeki dönemde bu tablonun diğer ürünlerde olduğu gibi olumlu yönde gelişeceğini düşünüyorum.

“DEVLETİMİZİN SAHİPLENMESİ İLE REKABETÇİ GÜCÜMÜZÜ ARTIRABİLİRİZ”

Özellikle son dönemlerde Devletimizin birçok üründe olduğu gibi narenciyede de sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiren toplantılar düzenlemesi ve karşılıklı fikir alışverişini artırmasının önemli bir kazanım olduğu kanaatindeyim.

Devletimizin bu sahiplenmesi ile geleceğe yönelik daha etkin bir narenciye üretim planlaması, bu üretimi teşvik edecek verimli bir destekleme politikası ve yeni pazar ile markalaşma stratejisi oluşturabileceğimiz kanısındayım. Bu şekilde İspanya, Güney Afrika, Brezilya, Çin ve Amerika gibi piyasanın hâkimi ülkelere karşı rekabetçi gücümüzü daha da artırabiliriz.”

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA