TARTIŞMALI ‘DÜĞÜN YEMEĞİ’ TBMM’DE


 

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin İl Sağlık müdürü Sinan Bahçacı ‘nın oğlunun düğününü meclis gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için soru önergesi verdi.

Mersin İl Sağlık müdürü Sinan Bahçacı’nın daha önce Konya’da oğlunun düğününü yapmasına rağmen, kamu kaynaklarını kullanarak Mersin’de takı için yemek düzenlendiği iddiasına değinen Turan, “Mersin Tabip Odası’na iletilen bilgilere göre; Sinan Bahçacı, eski Devlet Hastanesi bahçesini içi görülmeyecek biçimde kapattırarak oğlu için düğün yemeği düzenlemiştir. Düğün davetiyesi Mersin’in bütün sağlık birimlerine dağıtmış ve yaklaşık olarak 150 sağlık çalışanı bu davete katılmıştır. Eski Devlet Hastanesi şimdi 112 Başhekimliğinin bulunduğu binanın bahçesi itfaiye araçlarıyla dezenfekte edilirken, düğün yemeği 112 Başhekimliği bünyesinde çalışan aşçılar tarafından yapılmış ve düğün servisi müdürlük personeli tarafından yapılmıştır. Yemek servisini yapan bir personelin yakınlarında Covid 19 olması nedeniyle personele test yapılmış fakat test sonucu beklenmeden personel düğün yemeğinde çalıştırılmıştır. Yemekten bir gün sonra çalışan personelin Covid-19 testi pozitif çıkmış ve personel 14 gün ailesiyle birlikte karantinaya alınmıştır.

 

“SORUŞTURMA AÇILMASINI BEKLEMEKTE”

Covid 19 salgının insan yaşamını ciddi derecede etkilediği koşullarda soysal mesafe başta olmak üzere hastalığın bulaş riskini azaltacak tedbirler uygulanmasına rağmen Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı’nın kamu kaynaklarını kullanarak oğlu için yemek düzenlemesinin hiçbir izahı olmamalıdır. Ayrıca bir kentin en yüksek sağlık mevkiinde olan müdürün oğlu için düzenlediği yemekte Covid 19 virüsü taşıyan birini çalıştırması büyük bir skandaldır. Mersin kamuoyu, Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı’nın oğlu için düzenlediği ve skandallarla dolu yemeğin açıklığa kavuşturulmasını ve bu yemeğin failleri için soruşturma açılmasını beklemektedir” dedi.

 

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Milletvekili Turan önergesinde şu sorulara yanıt istedi; “Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı’nın oğlu için düğün yemeği düzenlediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Covid 19 salgınının hızlı biçimde yayıldığı dönemde insanların düğün yemeği için Mersin İl Sağlık Müdürü tarafından toplanılmasının gerekçeleri nelerdir?

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü kendi personeli arasında Covid-19 salgının yayılmasını engelleyemezken, müdürlük personeli arasında pozitif vaka varken sağlık çalışanlarının bir araya getirilmesinin mantığı nedir?

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı personelin testi alınıp izole edilmesi gerekirken düğün yemeğinde çalıştırılmasının nedenleri nelerdir?

İl Sağlık Müdürlüğü personeli saati 15 TL karşılığına Sinan Bahçacı’nın oğlu için düzenlediği yemekte çalıştırılmış mıdır? Çalıştırıldıktan sonra bu ücret personele verilmiş midir? Verilmiş ise hangi kaynaktan verilmiştir?

Düğün yemeğinden sonra testi pozitif çıkan personelin servis ettiği masalar ve temas olduğu sağlık çalışanları karantinaya alınmış mıdır?

Düğün yemeği için 112 Başhekimliği aşçıları çalıştırılmış mıdır?

Düğün yemeğinin düzenlenmesine kamu kaynakları kullanılmış mıdır?

Covid 19 salgınında riskli olan 65 yaş üstü insanlar yemeğe katılmış mıdır?”.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA