BAŞKAN GÜLTAK, YÖRÜKLERLE BULUŞTU


 

Başkan Gültak; kış aylarında Akdeniz’in farklı bölgelerinde yaşayan, yaz mevsiminde de hayvanlarıyla birlikte, Torosların yaklaşık 3 bin metrelik zirvesine göç edip burada konaklayan Yörük vatandaşları ziyaret etti.

Haber Merkezi

Göreve geldiği ilk günden bu yana, uzak-yakın veya gece-gündüz demeden sürekli halkın içinde olan, vatandaşların derdini dinleyen Başkan Gültak; bu kez de Akdeniz ilçe sınırları içinde yaşayan;  Mayıs ayı içinde Toroslar mevkiine göç edip Eylül sonuna dek buralarda yaşayan; Huzurkent, Burhan, Esenli, Civanyaylağı, Nacarlı ve çevre mahallelerden Yörük vatandaşlarla obalarında bir araya geldi.

Başkan Yardımcılarının da katıldığı ziyarette, Yörük vatandaşların yoğun ilgisi ve sevgi gösterisi ile karşılanan Başkan Gültak, ziyaretinde kepenek giyip koyun ağılına girdi, bir süre eşek sırtında yolculuk yaptı. Kuyudan su çeken, kucağına aldığı bir oğlağı seven Başkan Gültak, girdiği bir ağılda, Yörük bir anne ile birlikte keçiden süt sağarak bu işteki maharetini de gösterdi.

Yörük sofrasına konuk olan ve etrafını saran Akdenizli Yörüklerle sohbet eden Başkan Gültak; içme ve hayvansal sulama sorunu, liselerde okuyan çocuklarının ulaşımı ve yurt sorunu, cami olarak kullandıkları yapının tadilatı ile cep telefonlarının çekmemesi gibi konularda Yörüklerin anlattığı talepleri not ettirdi; sorunların Hükümet ve Bakanlıklar nezdinde çözümü için elinden geleni yapacağını ifade etti.

“YÖRÜKLERİMİZ, ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇOK GÜZEL ŞEYLER BAŞARIYOR”

Ziyaretiyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Mustafa Gültak; sıcak ve samimi karşılamaları nedeniyle Yörük vatandaşlara teşekkür etti. Açıklamasında; Türkiye’nin bir tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunun altını çizen Başkan Gültak, “Eğer bizler tarım ve hayvancılığa önem vermez isek sıkıntılar yaşarız. O nedenle biz bugün buradayız. Zor şartlarda gerçekten büyük işler başarıyorlar. Üreticilerimizin her zaman yanındayız. Dile getirilen sorunlar için Toroslar Tarım İlçe Müdürümüzle görüşeceğim” dedi.

“YÖRÜKLERİMİZİN SORUNLARINI BAKANIMIZA İLETECEĞİM”

Başkan Gültak; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da Yörüklerle ilgili projeleri olduğunu kaydederek, “İnşallah bu projeleri Salı günü Tarım Bakanımız ile görüşeceğim. Mersin’in abisi Lütfi Elvan Bakanımız ve Sayın Valimiz ile birlikte ikinci etap imar planlarını da görüşeceğiz Ankara’da. Tabi oraya gitmişken, burada göç eden Yörük vatandaşlarımızın sorunlarını da bizzat Sayın Bakanımıza ileteceğim ve ricacı olacağım. Bu ayrıca bizim bir kültürümüz, bu kültürümüzü yaşatmamız ve geleceğe taşımamız gerekiyor” diye konuştu.

“BAŞKANIMIZI BURADA AĞIRLAMAK BİZLERİ MUTLU ETTİ”

Arslanköy Mera Birliği Başkanı Hasan Dudaklı da yaptığı açıklamada, ziyareti nedeniyle Başkan Mustafa Gültak’a teşekkür etti.  Dudaklı; “Sayın Başkanımız Gültak, buralara kadar gelerek bizim misafirimiz oldu. Tabi bizim çözebildiğimiz sorunlarımız vardı ama çözemediğimiz sorunlarımızı da Sayın Başkanımıza bizzat ilettik. Sayın Başkanımızı burada ağırlamak bizleri çok mutlu etti. Yörüklerimiz adına, bizlere gösterdiği duyarlılığı için Başkanıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Torosların yüksek eteklerinde gerçekleşen buluşmada Yörük vatandaşlara ayrıca, Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve dezenfektanın yanı sıra, güneşten korunmaları için de şapkalar dağıtıldı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA