GÜNDE ORTALAMA 100 VAKA!


 

Covid-19’un Mersin’de ciddi sayılara ulaşmasına dikkat çeken Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, bir kez daha Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı yaptı. Ayrıca Mersin’de günde ortalama 100 pozitif vaka çıktığını belirten Antmen, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin doğru olmadığını kaydetti.

GİZEM EKİCİ

Artan vaka sayılarına dikkat çeken Mersin Tabip Odası, çözümler için doktorların tek meslek örgütü olarak yeniden Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı yaptı. Mersin’de günde ortalama bin pozitif vakanın çıktığını belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, sağlık çalışanlarında ise pozitif vaka sayısının 100’ü geçtiğini vurguladı. Acilen uyarılarının dikkate alınması gerektiğini kaydeden Antmen, Mersin halkının da rehavete kapılmamasını söyledi.

Covid-19 mücadelesinin tüm dünyada hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Hem TTB, hem Mersin Tabip Odası salgının ilk gününden başlayarak üzerine düşeni yaptı. Tehlikenin boyutları anlatılmaya, alınması gereken önlemler halka duyurulmaya çalışıldı. Bu süreçte Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak yapılabilecekler üzerinde görüşme taleplerimiz oldu. Çalışmalarımızı halkımız, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık emekçileri takdir ediyor iken Mersin  Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü görüşme  taleplerimizi reddetti. Bugün bu açıklamayı yapmamızın temel nedeni bu durumu sizlerle paylaşmak, dolayısıyla Covid-19 konusunda bir algı oluşturup kendi bildikleri gibi davrandıklarını halkımıza duyurmaktır. Bir diğer neden de Mersin’de Covid-19 bağlamında artan tehlikelere dikkat çekebilmektir” dedi.

“GÜNLÜK ORTALAMA POZİTİF VAKA EN AZ 100”

Ülkemizde ve Mersin’de durumun iç açıcı olmadığını belirten Antmen, “İlk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 ile önlemlerin olabildiğince sıkı alındığı 11 Mayıs 2020 arasındaki sürede Mersin ülkenin en iyi illerinden biri olmasına ve aynı sürede kentimizde yalnızca 260 vakanın görülmesine karşın 11 Mayıs 2020 ile 11 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki sürede vaka sayısı katlanarak artmıştır. Şu an itibariyle Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Silifke Devlet Hastanesi ve Erdemli Devlet Hastanesi’nden aldığımız veriler 75’i yoğun bakım hastası olmak üzere 600’den fazla pozitif ve şüpheli vakanın bu merkezlerde yattığı, üstelik son iki haftadır günlük ortalama pozitif vaka sayısının en az 100 civarında olduğu şeklindedir. Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının Bin’i aştığını da gözlemlemiş durumdayız. Bu durumu Türkiye’ye yansıttığımızda ortalama günlük vaka sayısının 5 bin civarında olması kaçınılmaz iken Sağlık Bakanı tarafından her akşam açıklanan toplam vaka sayısının bin civarında olması istatistik bilimine aykırıdır. Farklı illerin valilik ve sağlık müdürlüğü açıklamaları da bu tezimizi doğrulamaktadır” diye açıkladı.

POZİTİF ÇIKAN SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI 100’Ü GEÇTİ

Mersin’de PCR testi pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısının 100’ü geçtiğini vurgulayan Antmen, “Her gün bu sayı hızlı bir şekilde artmaktadır. Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastane’sinde 8 Hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıkmıştır. Biz TTB ve Mersin Tabip Odası olarak durumu bu kadar vahim görürken, Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde vaka sayısını Bin civarında ilan etme konusunda ve gerek Mersin’in, gerekse de diğer illerin vaka sayısını açıklamamakta ısrarcı davranmakta, kendi illerindeki vaka sayılarını açıklayan ve halkı uyarmaya çalışan tabip odası yöneticileri hakkında soruşturmalar açmaktadır” dedi.

COVİD-19 UYARILARI!

Bir kez daha Mersin Valiliğine ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğüne seslenen Antmen, şu uyarıları yaptı;

“COVİD-19 ile ilgili ilimize özel rakamları günlük olarak halkımızla paylaşıp, belirsizliğin ve bu belirsizliğe bağlı kaygıların ortadan kalkmasını. 12 Nisan 2020 tarihinden bu yana toplanmayan İl Pandemi Kurulunu acilen toplanmasını ve Mersin gerçekleri üzerinden önlemler alınmasını. Bugüne değin toplanmadan karar alan İl Hıfzıssıhha Kurulunu işler hale getirip, Mersin Tabip Odası başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarının Mersin’e özel kararlarda inisiyatif sahibi olmasını. İlimize özel alınacak kararlara halkın uyumunu sağlamaya yönelik denetimleri artırıp, halkın önlemlere uymasını. PCR pozitif olup semptomları hafif olan vakaların evlerine gönderilmesinden ziyade yurt vb alanlarda izolasyonu sağlanmalı, pnömonisi olan vakaların hastane takibinin sağlanmasını. Aylardır büyük özveri ile çalışan ve çok yorulup yıpranan sağlık çalışanlarının dinlenebileceği çalışma koşulların yaratılmasını, düzenli aralıklarla PCR testi yapılmasını, eksik personel takviye edilerek; söz verildiği halde yapılmayan ek ödemelerin aksatılmadan yapılmasını sağlayınız.”

“İMZA ATMAKTAN İMTİNA EDECEĞİZ”

Bundan sonra sadece kararlara imza atılması için çağırıldıkları toplantılarda imza atmaktan imtina edeceklerini söyleyen Antmen, “Halkın sağlık sorunlarına yönelik her zamanki duyarlılığımızda ısrarcı olacağımızı, halkın haber alma hakkı ve buna bağlı kendini koruma bilincini yükseltmeye yönelik mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Mersin halkını da buradan bir kez daha her olumsuzluğa rağmen panik havası yaratmamaya, sosyal medya mecralarında verilen yanlış bilgilere kanmamaya, bu virüs ile mücadelede en önemli şeyin korunma olduğunu kavramaya, en etkili önlemlerin; maske, mesafe ve hijyen olduğunu unutmamaya çağırıyoruz. Zira biz Mersin Tabip Odası olarak bu açıklamayı bir panik havası yaratmaktan ziyade, halkımızın COVİD-19 pandemisi konusunda daha duyarlı olmasını sağlamaya yönelik yapmaktayız” dedi.

MERSİNLİLERE UYARI!

Halktan beklentilerini açıklayan Antmen, “Zorunlu olmadıkça kapalı ve kalabalık alanlara gitmemeleri, gidilmesi halinde maske ve mesafeye çok dikkat edilmesi, kronik hastalığı olanları ve 65 yaş üstü tüm vatandaşları koruma konusunda daha titiz davranmaları, bu virüsün bulaştırıcılığını ve hastalık yapma gücünü yok sayanlara inanmamaları ve önlem alma konusunda her zamankinden daha fazla hassas olmalarıdır. ‘Nasıl olsa bu hastalığı geçireceğiz’ rehavetine kapılmadan virüsle temas ne kadar az olursa salgını hafif atlatma olasılığımızın arttığını unutmamalıyız. Ülke olarak hep birlikte COVİD-19 virüsünü yenebilecek güçteyiz. Yeter ki sağlık sisteminde en önemli şeyin koruyucu sağlık hizmetleri olduğunu unutmayalım ve bunun gereklerini yerine getirelim” açıklamasını yaptı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA