“KOLLUK KUVVETLERİ KANUNLARIN ÜZERİNDE Mİ?”


 

CHP’li Milletvekili Alpay Antmen, polisin gözaltına aldığı Hatay Baro Başkanını Ekrem Dönmez’i Meclis gündemine taşıdı. Antmen, “Hukuka ve kanunlara bağlı olması gereken kolluk kuvvetleri kendilerini kanunların üzerinde mi görmeye başlamıştır?” diye sordu.

Haber Merkezi

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, polisle arasında geçen kimlik kontrolü tartışması ardından gözaltına alınmıştı. CHP Konuyu Meclise taşıdı.

Kendisi de eski Mersin Barosu Başkanı olan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Antmen “Ekrem Dönmez’i gözaltına alan polisler 'Biz devletiz' cümlesini neye dayanarak sarf etmiştir? Hukuka ve kanunlara bağlı olması gereken kolluk kuvvetleri kendilerini kanunların üzerinde mi görmeye başlamıştır?” diye sordu.

 

“POLİS KENDİNİ ‘DEVLETİN TA KENDİSİ’ OLARAK GÖRÜYOR”

Antmen, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in 29 Temmuz 2020 tarihinde ailesiyle bir restoranda yemek yerken yasalara ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde gözaltına alındığını belirterek “Kolluk görevlileri, işlem dayanağını söylemek yerine; kendilerini devlet memuru değil de ‘devletin ta kendisi’ olarak gördüklerini açıklamışlardır. Ekrem Dönmez’i gözaltına alan polisler hastaneye gidene kadar tehditler savurarak Dönmez’e ‘Sana göstereceğiz’ ifadelerini kullanmıştır. Polisin kimlik soracağı vatandaşa ilk önce bu sorgunun ya da üst aramanın neye dayandığını, tarihini, numarasını, emri verenin kim olduğunu net olarak ortaya koyması gerekmektedir” dedi.

 

“ÖZÜR DİLEYECEKLERİNE ELEŞTİRİYORLAR”

Alpay Antmen olay sonrası Emniyet genel Müdürlüğünün de açıklamasını eleştirerek “Emniyet Genel Müdürlüğü yapılan hukuksuzluk için özür dileyeceğine, konuyla ilgili idari soruşturma başlatacağına, sahadaki polis memurunun olay günü sarf ettiği ‘Biz devletiz' sözüne adeta arka çıkmıştır. Anayasa ve kanunları yok sayarak, yapılan hukuksuz işleme kılıf uydurmak amacıyla olayla ilgisi dahi olmayan bir yönetmeliği işlemin ana unsuru olarak göstermiştir” ifadelerini kullandı.

 

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şu şekilde; “29 Temmuz 2020 tarihinde Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, hangi kanun ve mevzuat çerçevesinde yaka paça gözaltına alınmıştır? Dönmez’i kanunsuz bir şekilde gözaltına alan polisler neden kimlik sorma işleminin yasal dayanağının sorulmasına rağmen gerekli açıklamayı yapmamıştır?

Ekrem Dönmez’i gözaltına alan polisler ‘Biz devletiz’ cümlesini neye dayanarak sarf etmiştir? Hukuka ve kanunlara bağlı olması gereken kolluk kuvvetleri kendilerini kanunların üzerinde mi görmeye başlamıştır? Bu polisler hakkında neden halen idari ve hukuki bir soruşturma açılmamıştır?

Gözaltı olayı hukuka aykırı olmasına rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü bu kanunsuz işlemi nasıl savunabilmiştir?

27 Temmuz 2012 tarihinde AKP Hatay Milletvekili B.T.’nin oğlu İ.K.T. kendisiyle tartışan polisleri ellerinde numaralı biçimde kanunsuz ve onur kırıcı bir suçlu gibi karakolda dizdiğinde kanunlar neredeydi? Hukuk kimin için çalışıyordu? O olay sonrası bunları yapan, izin veren ve baskı kuranlarla ilgili aradan 8 yıl geçmesine rağmen bir işlem ya da soruşturma yapıldı mı?”

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA