DENETİM ŞART!


 

Makina Mühendisleri Odası (MMO), Mersin’de çok sayıda askerin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı trafik kazasına ilişkin yaptığı basın açıklamasında bu tür kazaların önlenmesi için kamusal araç teknik denetimlerinin yapılması gerektiğini ancak bu denetimlerin piyasanın ve kişilerin inisiyatifine bırakılamayacağını belirtti.

HEDİYE EROĞLU

Mersin’in Mut ilçesinde askerleri taşıyan bir otobüsün bariyerlere çarparak devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre ikisi sürücü, dördü asker olmak üzere altı kişi hayatını kaybetti, 10 asker de ağır yaralandı. Motorlu araçlar konusunda uzman faaliyetler yürüten, mevzuatlara göre tasarım ve üretiminde bulunan makina mühendisleri ve onların meslek örgütü Makina Mühendisleri Odası (MMO) konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Bu tür ölümcül kazaların ve trafik cinayetlerinin azalması için teknim önlemler alınması gerektiğini belirten MMO Başkanı Yunus Yener, "Özellikle belirtmek isteriz ki denetim kamusal bir görevdir. Piyasanın ve kişilerin inisiyatifine bırakılamaz ve gündelik siyasetin parçası olmamalıdır" dedi.

“BAKIMLARN YETKİLİ SERVİSLERDE YAPILMALI”

Başkan Yener, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Öncelikle araçların bakımının yetkin bir şekilde yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, soğutma suyu seviyesi vb. konulardaki bakımları yetkili veya yetkin servislerde mutlaka yapılmalıdır.

ZORUNLU YANGIN İSSTEMİ KONTROL EDİLMELİ

Diğer yandan yürürlükte olan ‘Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik’te tanımlanmış olan M2 ve M3 kategorisi yani yolcu taşımaya yönelik sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan araçlarda zorunlu olan ‘Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri’ periyodik olarak kontrol edilmeli ve sistemin etkinliğini halen sürdürüp sürdürmediği denetlenmelidir.

“KADER DEĞİL”

Araçların bakımları ancak odalarınca belgelendirilmiş teknik personel eliyle yetkili servislerce yapılmalı ve takip edilebilir olmalıdır, hiçbir şekilde aracın bütünlüğünü bozucu parça değişimi yapılmamalıdır. Ülkemizde bu veya benzer bir uygulama hayata geçirilmediği müddetçe ne yazık ki kazalara ‘kader’ demeye devam edilecek ve yaşamını yitirenlerin sayıları hep fazla olacaktır”.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

"Bu tür kazaların ve toplu ölümlerin önlenmesi için, başta yetkililer olmak üzere herkesi aklın ve bilimin kurallarını uygulamaya çağırıyoruz" diyen Yener, "Araçlara yönelik kamusal denetimin mutlaka yapılması gereklidir. Odamız bu denetimlerin bir parçası olmaya hazırdır. Mutlaka yeni bir mevzuat düzenlemesi yapılmalı; ticari araçların periyodik bakım, enerji tasarrufu, sürücü eğitimi, güvenli bakım ve parça kullanımı gibi konularda MMO tarafından eğitilerek sertifika almış “Araç Teknik Denetim Mühendisleri”ne denetim yetkisi verilmeli ve ticari araçlar iki muayene arasında en az üç kez özel olarak kamusal denetimden geçirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Yener, "Bu salgın döneminde İlgili Bakanlıkların talimatları yanında MMO İklimlendirme Teknik Kurulunun toplu taşım araçları için önerileri dikkate alınmalıdır. Odamız kamusal denetim alanında yapılacak her türlü düzenlemeye katkı vermeye ve verilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazırdır" ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA