SAĞLIK KAYGISI, SINAVIN ÖNÜNE GEÇTİ


 

Pandemi döneminde yapılan Lise Geçiş Sınavı’na (LGS) çok sayıda öğrencinin katılmadığını söyleyen Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Sınava pandemi kaygısı ile giremeyen öğrencilerin mağduriyetinin sorumlusu sınavı bu ortamda yapanlardır” dedi.

Haber Merkezi

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Lise Geçiş Sınavı (LGS) sınav sonuçları, Mersin Kontenjanları ve hinterland bölgelerin belirlenmesinde ortaya çıkan durumlarla ilgili yazılı basın açıklaması düzenledi.

Eğitim sisteminin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapboza çevrildiğini söyleyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Bu politikalardan en çok etkilenen, 4+4+4 sisteminin mağduru olup 60-66 aylık okula erken başlayan bu yıl sınava giren çocuklarımız oldu. Pandemi sürecinde çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanması için hiçbir somut adım atılmazken, yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere,  kırsal kesimde yaşayan çocuklar; eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamadı” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 9,92’Sİ SINAVA KATILMAMIŞTIR”

2020 LGS’nin pek çok tartışmayı ve hafızalardan silinmeyecek görüntüleri bıraktığını söyleyen Sümbül, “LGS bir gün içinde uygulanabiliyor ancak sonuçları öğrencilerin tüm yaşantılarını etkiliyor. Mersin'de 2019 da LGS 'ye 24 bin 321 8. Sınıf öğrencisinin tamamı sınava katıldığı halde; 2020 de LGS’ye 39 bin 027 8. Sınıf öğrencisinden 35 bin 156 öğrenci sınava katıldı, 3 bin 871 öğrenci sınava katılmadı. Öğrencilerin yüzde 9,92’si katılmamıştır. Bu sene LGS 'ye yaklaşık 1 milyon 800 bin öğrencinin sınava katılması bekleniyordu. Ancak pandemi nedeniyle 1. Oturuma 1 milyon 472 bin 088 öğrenci, 2. Oturuma 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı.  Buna rağmen bu yıl 4+4+4 eğitim modeline geçişle birlikte yüzde 54 oranında Öğrenci artışıyla birlikte geçen seneye göre LGS'ye giren Öğrenci sayısında 442 bin artış oldu. Sınava katılan öğrencilerde geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 43 artış gerçekleşti. Sınava pandemi kaygısı ile giremeyen öğrencilerin mağduriyetinin sorumlusu sınavı bu ortamda yapanlardır” diye konuştu.

“ONARILAMAZ YARALARA YOL AÇTI”

Diğer bir konu olan okulların hinterlandının belirlenmesine değinen Sümbül, “Birçok veli eksik ve yanlış uygulamalardan mağdur olmaktadır. 200 m uzaklıkta okul varken 2 km uzaklığındaki okula kayıt yaptırmak zorunda kalan velilerin bu sıkıntıları bir an önce giderilmelidir. Eğitim Sen olarak yıllardır sınav sistemlerinin çocuklarımızın yaşamında onarılamaz yaralara yol açtığını defalarca dile getirdik. Öğrencilerimizin geleceğinin sorulardaki dört şıkka sığdırılmasını kabul etmediğimizi ifade ettik! Her çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilebileceği, desteklenebileceği bir eğitim sisteminin mümkün olduğunu, dünya genelinde bunun örnekleri olduğunu belirttik. Ancak her defasında ‘Ben yaptım oldu’ uygulamasıyla karşılaştık!” sözlerine yer verdi.

“PROJE İMAM HATİP LİSESİ KONTENJANI İSE YÜZDE 117,95 ARTTIRILDI”

Mersin’de LGS ile öğrenci alan okulların kontenjanlarını açıkladığını duyuran Sümbül, “4+4+4 sisteminin mağduru olup 60-66 aylık okula erken başlayan öğrencilerle bu sene mezun öğrencilerin sayısı yüzde elli arttığından okul kontenjanları da arttırıldı. Geçen seneye göre Fen Lisesi kontenjanı yüzde 31,24, Proje İmam Hatip Lisesi kontenjanı ise yüzde 117,95 arttırıldı. ‘Öğrencilerimiz tercih etmedikleri hiçbir okula yerleştirilmeyecek’  açıklamalarının da kelime oyunundan ibaret olduğu bir kez daha net bir şekilde görülmüştür! Kontenjan sayıları ve okul türüne göre toplam okul sayılarına baktığımızda öğrencilerin istediği okul türlerine yerleşemeyeceği son derece açıktır. MEB tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasının sağlanması için çalışmalıdır. Oysa kontenjan artışları da gösteriyor ki MEB çocuklarımız İmam Hatip Lisesi veya Özel Okullar arasında tercih yapmaya zorlayarak bundan yandaş ve sermaye çevrelerinin kazançlı çıkmasını sağlıyor” dedi.

“Yarattığınız eğitim sistemi ile yaşamlarını yap-boz tahtasına çevirdikleriniz bizim çocuklarımızdır!” diyen Sümbül, “Gidecekleri okulları nitelikli, niteliksiz açıklamaları ile ayrıştırdığınız o çocuklar bizlerin çocuklarıdır! Bizim gelecek kaygısı ile olsa dahi gözlerinden akan bir damla yaşa bile kıyamazken; sizin bu yaşta omuzlarına taşıyamayacakları yükleri yüklediğiniz, saatlerce ağlattığınız o çocuklar bizim çocuklarımızdır!” ifadelerine yer verdi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA