MERMER OCAĞI YAŞAMI BİTİRİR!


 

Mersin’in Anamur ilçesinde Korucuk Köyü’nde yapılması planlanan mermer ocağına karşı yöre halkının hukuk mücadelesi sürüyor. Projenin iptali için açılan dava kapsamında 16 Temmuz’da yapılacak keşif için halka, “Mermer ocağı yaşamı bitirir!” mesajı ile destek çağrısı yapıldı.

HEDİYE EROĞLU

Mersin’in Anamur ilçesi Korucuk Mahallesinde açılması planlanan mermer ocağına karşı köylüler ve çevrecilerin hukuk mücadelesi sürüyor.

Geçen yıl bölgede yapılmak istenen iki mermer ocağından biri olan Korucuk Köyü’ndeki proje ile ilgili Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERCED) tarafından açılan davanın yargı süreci devam ediyor. Projenin iptali için açılan dava kapsamında 16 Temmuz’da yapılacak keşif için katılım çağrısı yapıldı.

MERÇED Anamur Temsilciliği, keşfe katılmak isteyenlere saat 10.00’da, Eğitimsen Anamur Temsilciliği’nin önünde toplama çağrısı yaptı.

“KÖYDE YAŞAM DAHİ BİTECEK”

Yöre halkının da karşı çıktığı ve özellikle tarımsal üretime darbe vuracağı projeye ilişkin MERÇED’den, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında 06.01.2020 tarihinde yayınlanan duyuruya göre, Korucuk Köyü’nde yapılması planlanan II-B grubu mermer ocağı projesi ile ilgili olarak Mersin Valiliğince ÇED gerekli değildir kararı verilmiştir. Bunun yanı sıra başka bir şirket tarafından açılması planlanan bir başka II B grubu mermer ocağına ilişkin olarak başlatılan ÇED süreci ise devam etmektedir.

Korucuk Köyü, verimli topraklarıyla ve her türlü meyve sebze üretimine uygun iklimiyle özel bir köydür. Hali hazırda Korucuk Köyü’nde yaklaşık 200 dönümlük bir arazide örtü altında çilek ve muz serası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra önemli ölçüde zeytin, portakal ve limon gibi meyveler ile mevsiminde birçok sebzenin üretimi de yapılmaktadır. Ayrıca Korucuk Köyü, uygun iklimi korunaklı bir alan olması nedeniyle kış aylarında, arı kovanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Arı kovanlarının olduğu bölge ile tarım üretiminin yapıldığı alanlar ve mevcuttaki zeytinlikler ruhsat sahasına oldukça yakındır. Çed gerekli değildir kararı verilen mermer ocağıyla bile Korucuk Köyü’nde tarımın ve arıcılığın bitmesi kaçınılmazken, bir de ikinci mermer ocağı açılması durumunda köyde yaşam dahi bitecektir.

TARİH GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Yine ruhsat sahasına yakın bölgede ve belki de ruhsat sahasının içinde oldukça önemli arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Son yıllarda neredeyse tüm II B mermer ocaklarının tescilli ya da tescilsiz arkeolojik kalıntıların yakınında ya da üstünde açılıyor olması bize göre tesadüf değildir. Korucuk Köyü’ne biri yetmezmiş gibi 2 mermer ocağının da açılması yönünde çalışmalar başlatılması, köy halkında mermerden çok, tarihi eser aranacağı kuşkusu yaratmıştır. Bu nedenle Müze Müdürlüğü’nü göreve davet ediyor ve bölgedeki arkeolojik eserlerin tescilinin yapılmasını istiyoruz”.

“RANT İSTEKLERİNE UYGUN KARARLAR ALINMASI AKIL ALMAZ BİR DURUM”

Bu köyde, geçimini tarım ve hayvancılıkla temin eden mutlu, sağlıklı bir halk yaşamaktadır. Bu halkın mutluluğu ve sağlığının, doğa katliamcısı bir şirketin çıkarlarına tahvil edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Bilim insanları tarafından da açıklandığı gibi, mermer ocağı işletimi, tarıma, su kaynaklarına, insan ve hayvan sağlığına olumsuz etkileri olan bir faaliyettir. Bu zararlı faaliyet sonucunda, sadece tarım ve hayvancılık değil, köy halkının da zarar göreceği, insanların sağlığını kaybedeceği açıkça ortadadır. Bu durum mermer ocağı açılan yerlerin insanında ve doğasında oluşan zararlar ile ispatlıdır. Buna rağmen, ülkemizdeki yetkili kurumlar tarafından, ülkeye döviz girdisi sağlanacak ve istihdam yaratılacak aldatmacası ile doğa ve insandan çok, ticari şirketlerin ya da kişilerin rant isteklerine uygun kararlar alınması akıl almaz bir durumdur.

“ANAYASAYA AYKIRI”

Anayasa’nın 56. Maddesinde ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ denmektedir.

Bir köye 2 tane birden mermer ocağı açılmasına izin vermek ve hatta ‘ÇED gerekli değildir’ diyerek mermer ocaklarının zararlı etkilerini tartışmaya bile kapatmak, en başta Anayasa’nın bu maddesine aykırıdır. Bizler vatandaş olarak 56. madde ile tarafımıza yüklenmiş ödevi yerine getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz ve tüm hak arama yollarını kullanacağız” açıklaması geldi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA