DÜĞÜM ÇÖZÜLEMİYOR!’


 

Tarihi Çankaya İlkokulu’nun imar sorunu çözülemiyor. Bölgenin ‘ticari alan’ olarak belirlenmesinin yanlış anlaşıldığını belirten Gültak, plan notlarına ‘Sosyal Tesis’ ibaresinin eklenmesiyle rantın önüne geçileceğini belirtti.

AYŞENUR ÖNAL

Tarihi Çankaya İlkokulunun kamuoyu tarafından 1/1000 ölçekli imar planında “Kültürel ve Sosyal Alan” olarak belirlenmesinin istenilmesine karşın, Akdeniz Belediyesi “Ticari Alan” olarak belirleyip müze yapmak istiyordu. Tarihi binanın ranta açılacağı için tepkiler verilirken, yanlış anlaşılma olduğunu ve kendinin de Çankaya’dan mezun olduğunu belirten Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, plan notlarına ‘Sosyal Tesis’ ibaresinin eklenmesiyle rantın önüne geçileceğini belirtti.

“YANLIŞ BİLGİLENDİRME VAR”

Uzun süredir tartışmalara neden olan okul hakkında koruma ve güzel projeler yapacaklarını Mersin Büyükşehir meclisinde bir kez daha dile getiren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Buranın ticari alan ya da konut olmasıyla ilgili kent kamuoyunda bir tepki var ve birazda yanlış bilgilendirme var. O yüzden söz aldım. Evet doğrudur sosyal konut olmasını istedik fakat vakıflar bölge müdürü ve genel müdürle görüşmemizin sonucunda Vakıflar genel müdürlüğünü böyle yapılarla 2 mal durumu oluyor. Biri hayrat öteki de akar. Hayratlarda bir sıkıntı yok. Fakat akarlarda durum farklı” dedi.

“ŞUAN Kİ HALİNDEN FARKLI BİR ŞEY YAPILAMAZ”

Yapının daha önce ev olarak kullanıldığını kaydeden Gültak, “Sonra okul yapılmış ve 18 yıldır da terk edilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü burası akar olduğu için tüzük gereği buranın imar durumunun ticari alan olarak ya da ticari konut olarak geçmesini söylüyor. Burası benim kendi okulumdur aynı zamanda. Burası 18 yıldır boş durumda ve kullanılmıyor. Dolayısıyla bu okulun faaliyete geçmesini istiyoruz. Kaldı ki bir önceki belediye yönetiminde 1/5 binlik imarda ticari alan olarak geçirilmiş zaten. Eğer burayı ticari alan olarak işaretlersek plan notlarının altına kreş, müze ve eğitim alanları sosyal tesisler gibi notlar koyarsak bizden sonra gelenler burayı başka bir amaç ya da faaliyet için kullanamaz. Burası yıkılacak ve buranın yerine 5 kat, 10 kat şeklinde ticari bina yapılacak duyumları geliyor kulağımıza. Şunu kimse unutmasın Çankaya İlköğretim Okulu tescilli bir binadır. Bugün yansa da yıkılsa da şuan ki halinden farklı bir şey yapılamaz” diye konuştu.

SOSYAL TESİS İLE İMAR SORUNU OLMAYACAK

Plan notlarına sosyal tesis diye not düşülmesinin imar sorununu ortadan kaldıracağını belirten Gültak, “Daha sonra vakıflardan burayı biz kiralamak istiyoruz. Bizim seçim vaatlerimizde de bu vardı. Eğer vakıflar bölge müdürlüğü imarlar tamamlandıktan sonra bize kiralarsa da buradan beyan ediyoruz ki oranın şöyle bir kiralama durumu olacak. Burayı Akdeniz Belediyesi Kreşi yapmak istiyoruz. Takdir meclisindir. Ticari konut olarak işaretlendi diye burası ticarete açılmıyor. Burası yıkılamaz. Biraz bilgi kirliliği var. meclisin takdirlerine sunuyorum” dedi.

“TİCARİ KONUT OLARAK İŞARETLENMEMELİ”

Gültak’ın açıklamalarına cevap veren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, iyi niyetin yeterli olmadığını belirtti. Tarhan, “Gültak’ın iyi niyetinden zerre kuşkum yok ama kulağı da ters göstermenin manası yok. Burayı ticarethane olarak işaretlediğimiz zaman birisi gelip hukuken burayı sonuna kadar zorlar. Kaldı ki ben buranın ticari konut olarak Anıtlar kurulundan geçeceğini de zannetmiyorum. Orası gerçekten önemli bir okul herkesin bir anısı var. Burası ticari konut olarak işaretlenmemeli. Böyle bir durum herkesi rahatsız eder” diye açıklama yaptı.

“BİZ BUGÜN VARIZ YARIN YOKUZ”

HDP Meclis Üyesi Ali Tanrıverdi de, “Çankaya İlköğretim Okulu’nun Mersin açısından çok büyük bir önemi var. Mersin’in yetirdiği önemli insanların tepkisi var. Mersin’in hafızasının ticari alana çevrilmesi Mersin’e ihanettir. Başkanımız iyi niyetiyle hareket edebilir ancak biz bugün varız yarın yokuz. Burayı yarın ticari konuta çevirebilirler. Biz bu günahın altından çıkamayız. Mersin kamuoyuna da bunun hesabını veremeyiz. Burayı korumamız lazım. Sayın Gültak’ın görüşlerinize katılmıyoruz. Gelin bu sevdadan vazgeçin” dedi.

“GÜLTAK TİCARİ ALANIN ÖNÜNÜ KISITLAMAK İSTİYOR”

AKP’li Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya, “Zaten 1/5 binlik planda ticari alan olarak işaretlenmiş. Sayın Gültak buradaki ticari alanın önünü kısıtlamak istiyor” derken, MHP’li Mahmut Tat da, “Burada yanlış bir anlama var. Burasını biz ticari alan olarak işaretleyelim demiyoruz. Yeniden bir çalışma olsun diye belediyesine 1/binlik çalışma için iade etme kararı aldık. Olay budur” dedi.

Konuşmaların ardından komisyon raporu geldiği şeklinde kabul edildi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA