KAMU ARAZİSİNE TERMİK SANTRAL!


 

Kamu arazisine yapılması planlanan ‘Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali’nin Şevket Can tarafından satıldığını vurgulayan Karabucak Çevre İnisiyatifi, santralin durdurulması için dava açtı.

Haber Merkezi

Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından,  Tarsus'ta yapılması planlanan Biyokütle Termik Santraline yürütme durdurulması için dava açıldı. Tarsus Belediyesi tarafından tesisin yapılacağı alanın kamulaştırıldığı bilgisini paylaşan Karabucak Çevre İnisiyatifi, konu hakkında basın açıklaması düzenledi.

Geçen yıl Mart ayında Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında yaşam savunucuları tarafından engellenmeye çalışılan Santralin, engellenme mücadelesi devam ediyor. 16 Nisan’da ÇED raporunun onaylandığını vurgulayan İnisiyatif, “Firmanın ÇED raporunda ‘Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali’ olarak adlandırdığı tesisin aslında bir termik santral olduğunu biliyoruz. Termik Santrallerin ise insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha net olarak gördük. Termik santraller solunum sistemine ciddi zararlar verdiğinden solunum yolu hastalıklarında da riski artırıyor. Bu termik santral aynı zamanda büyük oranda tavuk altı atıklarının depolandığı ve yakılarak enerji elde edildiği bir tesis olacağı için de salgın hastalık riski, hava kirliliği, kanser, koku gibi ciddi problemleri de barındırmaktadır. Yine pandemi döneminde tüm insanlık görmüştür ki doğanın talanı, tüm canlı yaşamını tehdit etmekte ölümcül salgın hastalıklarla milyonlarca insanı etkilemektedir. Ancak pandemi döneminde Tarsus’ta kurulmak istenen Biyokütle Termik Santralinin içinde olduğu doğayı tahrip edecek onlarca ÇED raporunun onaylanması doğanın tahribinden rant elde edenlerin bu salgından hiç ders almadığını göstermektedir” dedi.

29 HAZİRAN’DA DAVA AÇILDI!

Yaşam ve doğayı savunmak üzere mücadele ettiklerini söyleyen İnisiyatif, “Biyokütle Termik Santralinin ÇED raporuna yaptığımız tüm itirazlara ve belediyenin itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu raporu verilmiştir. Sağlığımızı ve doğayı tahrip edecek olan bu santrale karşı hukuki olarak da mücadele edeceğimizi söylemiştik. Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından 29 Haziran’da yürütmeyi durdurma davası açılmıştır” diye duyurdu.

“ŞEVKET CAN TARAFINDAN SATILDI”

Tesisin yapılacağı alanın belediyeye ait kamu arazisi olmasına dikkat çeken İnisiyatif, “Geçen yıl yerel seçimlerden önce eski belediye başkanı olan Şevket Can tarafından halkın sağlığı ve o bölgedeki canlı yaşamı hiçe sayılarak satılmıştır. Yeni seçilen Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Belediyesi halkın bu tesis karşısında verdiğimiz mücadeleye sessiz kalmamıştır. Geçen yıl yerel yönetim seçimlerinden önce yapılan satışın iptaline karar verildiğini ve tesis yapılması planlanan arazinin kamulaştırıldığını belediye ile dün yaptığımız görüşme sırasında öğrenmiş bulunmaktayız. Mücadelemiz önemli bir kazanımla sonuçlanmıştır. Mücadelemize sessiz kalmayan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Belediyesi ne teşekkür ederiz. Ancak ne Karabucak’ta ne de Tarsus’un herhangi bir yerinde bu tesisin yapılmasına izin vermeyeceğimizin bir kez daha altını çizeriz” dedi.

“DOĞAYI VE YAŞAMI BİRLİKTE SAVUNALIM”

İnisiyatif açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Karabucak Çevre İnisiyatifi Biyokütle Termik Santrali ne karşı mücadele ederken, başta Biçer Enerji Elektrik Üretim İnşaat A.Ş. tarafından kurulması planlanan Biyokütle Termik Santrali olmak üzere, Karabucak çevresinde ve Tarsus’ta insan ve canlı yaşamını tehdit eden, doğayı tahrip eden her türlü rant projesine ve doğa katliamına ve çevre sorunlarına karşı mücadele etmek için kurulmuştur. Bundan sonra bir araya gelişleri büyüterek, her türlü çevre sorununa, doğanın talanına karşı omuz omuza mücadele etmeye devam edecektir. Yaşamı doğayı savunanlara da çağrımızdır gelin bu birlikteliğimizi büyütelim. Kentimizi, toprağımızı, suyumuzu, doğayı ve yaşamı birlikte savunalım. Bir kez daha tekrar ediyoruz. Tarsus’ta Biyokütle Termik Santral istemiyoruz.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA