GÜNEŞ; TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ


 

Mezitli Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası, yılın en uzun günü olan 21 Haziran Dünya Güneş Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ethem Güzel, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı etkinlikte güneş enerjisi ile çalışan araçlar ve cihazlar da sergilendi. Mezitli Belediyesi Güneş Enerji Kompleksinde gerçekleşen etkinlikte alternatif enerji kaynaklarına ve güneş enerjisinin faydalarına dikkat çekildi. Korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında her yıl düzenlenen Soli Güneş Festivalinin yapılamadığı bilgisi de verildi.

Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, her yıl yaptıkları Dünya Güneş Günü kutlamasını daha büyük bir etkinliğe taşıma yönündeki önerilerinin üzerine başlatılan Soli Güneş Festivalinin Mezitli Belediyesi tarafından 10 yıldır yapıldığını söyledi. Oda olarak güneşin önemine dikkat çekmek amacıyla çok sayıda etkinlik yaptıklarını ifade eden Yücesoy, “Büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz enerji alanında ülkemizin zenginliklerini değerlendirerek temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmek istiyoruz. Türkiye güneş enerjisi açısından son derece zengindir. Buna karşın son derece önemli kaynağımız varken, yeterli teknik bilgiye ve altyapıya sahip olunmadan nükleer santral dayatılması yapılmaktadır. Bu konuda gerekli kamu denetimleri de engellenmektedir. Oysa insanların sürekli artan enerji gereksinimi karşılayacağı yegâne enerji güneşte vardır” dedi.

Küresel salgın olamasaydı bu yıl 10. kez Soli Güneş Festivali için buluşacaklarını ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da önümüzdeki yıl her zamankinden daha kapsamlı ve görkemli şekilde kutlayacaklarını dile getirdi.

“Güneş, toprak ve suyu en rasyonel biçimde kullanmak durumundayız” diyen Başkan Tarhan, artık tüm dünya ülkelerinin de bu konu üzerinde yoğunlaştıklarına işaret etti. 325 günü güneşli geçen Mersin için güneşin çok daha önemli olduğunu söyledi.

Başkan Tarhan, petrol fiyatlarının giderek artması üzerine dünyada güneş enerjisi gibi yeni kaynaklara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “Günümüzde güneş enerjisinden çok farklı biçimlerde ve alanlarda yararlanılmaktadır. Çok büyük enerji ihtiyacına karşın güneş enerjisinin Türkiye’deki toplam elektrik üretimi içerisindeki payının sadece yüzde 2,5 düzeyindedir. Oysa güneşin etkilerinde Avrupa’da birinci dünyada dördüncü sıradayız. Ülkemizde ithalatın 4’te 1’i enerjiye gidiyor. ‘Tam Bağımsız Demokratik Türkiye’ derken biz bundan bahsediyorduk. Ülkemiz dışa bağımlılıktan kurtulsun istiyorduk. Oysa ithalatta enerji açısından beşinci sıradayız. Biz ülkemizin ve kamunun çıkarlarını savunmak amacıyla dışa bağımlılığa karşı çıkıyoruz. Bu kadar güneşli bir ülke ve kent olmamıza karşın Türkiye’de enerjinin sadece yüzde 2,5’i güneşten elde ediliyor. Güneş enerjisi, kurulum ve kullanım kolaylığı olmasının yanı sıra çevreyi kirletmemesi ve zararlı atık oluşturmaması gibi özelliklere sahip bir yenilenebilir tükenmeyen enerji kaynağıdır. Enerji açısından dışa bağımlılığı ortadan kaldırır. Ulaştırma harcaması yoktur. Her yerde yararlanılır. Karmaşık teknoloji gerektirmez. İşletme masrafları az, gaz dumanı, kükürt veya radyasyon gibi zararlı atıkları yoktur. Güneş enerjisinin kullanımına yönelik çabalarımız devam edecek” bilgilerine yer verdi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA