TEDBİR DEĞİL CEZALANDIRMA!


 

Tüm Emekli Sen Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu; “1 Haziran’dan başlayarak neredeyse tüm yasaklar yumuşatıldı. 65 yaş üstü milyonlarca insan ise yasak kuşatması altında. Bu yaşın insanları, bu karara ve uygulamalara isyan ediyor” dedi.

Haber Merkezi

Tüm Emekli Sen Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının bir cezalandırma olduğunu ifade ederek yasağa tepki gösterdi.

65 yaş üstü emeklilerin kendilerini evde de, sokakta da koruyabileceklerini belirten Alaybeyoğlu; “Dünya ülkeleri aylardır korona krizi ile uğraşıyor. Emperyalist kapitalist sistem, 1980’lerden bu yana, uyguladıkları özelleştirme ve bunun gereği uygulanan neo liberal politikalarla bu kriz süreciyle yolun sonuna geldiklerini fark ettiler” dedi.

“SÜRECİ BİR KİŞİNİN YÖNETTİĞİ ÇOK AÇIK”

Türkiye’de de siyasal iktidarın, rejim krizi ile Covid-19 krizini iç içe yaşadığını belirten Alaybeyoğlu; “Ekonomik ve toplumsal alan dengeleri tümden bozuldu. 1 Haziran’dan bu yana normalleşme adımları atılırken, günde 22’ye kadar düşen ölüm oranları kimseyi yanıltmasın. İkinci ve üçüncü dalgaların geleceği belirtileri herkesin belleğinde. Süreci bir kişinin yönettiği çok açık. Ortada bir başarı varsa eğer, o da, sağlık emekçilerinin ve onların kurumsal ve örgütsel tarihlerinin başarısıdır.

Bu süreç, küresel güçlere ve onların iktidarlarına, özelleştirme politikalarının yerine, kamucu politikaların ne kadar gerçekçi olduğunu öğretti. Varsın onlar, Bilim Kurulu’na, Türkiye Tabipler Birliği (TTB) gibi sağlık kurumlarını katmasınlar. Varsınlar ekonominin çarkları dönsün kaygılarıyla işçileri ölümün kucağına atsınlar. ‘Normalleşme’ süreci ile AVM’leri, kreşleri, okulları, işyerlerini açsınlar.  Varsınlar, 65 yaş üstü insanları, virüsün asıl kaynağı onlarmış gibi evlere tıksınlar” diye konuştu.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİ ÖLÜMLE BURUN BURUNA”

Korona krizinin daha çok sağlık emekçilerini ölümle burun buruna getirdiğini vurgulayan Alaybeyoğlu; “Sonunda onlar da öğrenecekler; bilim, kamusal yaşam, dayanışma, laiklik gibi kavramlar insanların geleceğine ışık tutmaya devam edecek. İşsiz kalmamak için çalışmak zorunda kalan işçiler, virüs almamak için ölümle boğuştu. Ekonominin durmasıyla evde kalan işsizler ordusu, çoğu gerçekleşmeyen küçük iktidar destekleriyle yetinmeye çalıştı” dedi.

“ADALETİNİZ BU MUDUR?”

Alaybeyoğlu emeklilerin bu süreçte derin hak kayıpları yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Çarşı pazarda fiyatlar çığ gibi büyürken, emekliler, bırakalım sağlık ödeneğini bir yana, iktidarın komik lütfu olan kolonya ve maske desteğine bile ulaşamadılar. Önümüzde, Temmuz zamları var. 2020 bütçesine göre emeklilere yüzde 4-5 oranında zam öngörülüyor. Açlık sınırının 3.000 TL olduğu günümüzde, 1.500 TL’ye yükseltilen emekli aylıkları bir övünç kaynağı gibi gösteriliyor.  Oysa yüzde 100’leri aşan günlük yaşam girdileri karşısında, en düşük emekli maaşı 3.000 lira olmalıdır.

1 Haziran'dan başlayarak neredeyse tüm yasaklar yumuşatıldı. 65 yaş üstü milyonlarca insan ise yasak kuşatması altında. Bu yaşın insanları, bu karara ve uygulamalara isyan ediyor. Karar alıcılar, unutmayın; kalabalık yapmasın diye evlere tıktığınız bu insanlar zavallı değil, çöp de değil. Hepsi üzerlerinde bir tarihsel birikim taşıyacak kadar değerliler. Tamam. Kendi işletmeleri yok. Var olan işlerini de ellerinden aldınız. Bankaların, sigorta şirketlerinin, maden işletmelerinin, holdinglerin sahibi ve yöneticileri değiller. Onların hepsine yasağı kaldırdınız. Bütün hıncınız evdeki 65 yaş üstüne miydi?  Adaletiniz bu mudur?

ATM önünde, markette, kendi sokağında, güvercin tedirginliğinde insanlar. Bu yetmiyormuş gibi, sizler bu insanlara sağlık desteği sağlayacağınıza, onlardan 10 TL devlete sadakat yardımı istiyorsunuz. Bu nasıl iştir, nasıl insanlıktır? Dışarı çıkmasına izin verdiğiniz günde, arabasını bile kullanamıyor insanlar. Parkta dolaşamıyor. Alışverişini yapamıyor, faturasını yatıramıyor. Her yer kapalı. Bu nasıl bir akıldır? Nasıl bir insaftır? Nasıl bir yönetme algısıdır?

Bizler, hiç beklemediğiniz kadar kurallara uyduk. Ekonomi durmasın diye inşaatlar çalışıyor, fabrikalar çalışıyor. AVM’lerde tezgâhtarlar çalışıyor. Bizler ise evlerde volta atarak gün geçiriyoruz. Öleceğiz hareketsizlikten, depresyondan, kemik erimesinden, D vitamini eksikliğinden.”

Alaybeyoğlu hükümete, “65 yaş üstü insanlarımız üzerindeki yasakları kaldırın. Hafta içi 3-4 gün daha, belli saatler içinde, pandemi ilkelerine uyarak sokağa çıkma izni uygulayabilirsiniz” çağrısı yaparken tüm emeklileri de örgütlü olmaya çağırdı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA